Jakiego artykułu szukasz?

​Praca w Warszawie

Warszawa to cel sam w sobie dla wielu osób poszukujących lepszego życia. Kusi perspektywa świetnej edukacji, wyższych zarobków, szybkiej kariery. Warszawa to również największy ośrodek kulturalny, nietrudno znaleźć tu rozrywki i możliwości spędzania wolnego czasu, również te z obszaru tzw. kultury wysokiej.

​Praca w Warszawie

Studenci rozpoczynający edukację w Warszawie od początku studiów poszukują możliwości zarobkowania. Drogie życie w stolicy i kuszące rozrywki wyciągają z kieszeni ostatni grosz. Coraz częściej motyw zarobkowy nie jest kluczowy w podejmowaniu aktywności zawodowej. Zdobyte doświadczenie jest bezcenne. Nawet praca na zasadzie wolontariatu daje szanse zorientowania się, jaki charakter zarobkowania jest dla nas najodpowiedniejszy, czy potrafimy funkcjonować w grupie, odpowiada nam stabilizacja, czy działanie jako freelancer. Ta wiedza pomoże nie popełnić błędu, kiedy okres studenckiej beztroski się skończy i trzeba będzie podjąć decyzję, czy oddać życie korporacji, założyć własną firmę czy zatrudnić się na niekorporacyjnym etacie.

Praca dla studenta w Warszawie

Wystarczy prześledzić znane portale publikujące oferty pracy, żeby dostrzec, że wiele firm chętnie zatrudnia studentów ostatnich lat. Najczęstszą formą współpracy jest umowa zlecenie. Wynika to z korzyści finansowo-prawnych płynących dla pracodawcy – ponoszą niższe koszty, łatwiej taką umowę rozwiązać. Oferowane są stanowiska administracyjno-biurowe, asystenckie.

Dobrym pomysłem jest odbycie płatnych staży i praktyk, organizowanych przez wiele firm. Gdzie szukać ofert? Oczywiście w internecie, ale też na uczelniach. Każda niemal szkoła wyższa prowadzi własne biuro karier. Jego celem jest zapewnienie studentom i absolwentom najlepszych warunków wejścia w życie zawodowe. Oprócz gromadzenia ofert praktyk, pracy czy staży prowadzą warsztaty i doradztwo w zakresie aktywnego poszukiwania pracy, sposobów autopromocji i doskonalenia kwalifikacji.

Warszawskie realia - liczby nie kłamią

Potencjał warszawskiego rynku pracy jest nieporównywalny z żadnym innym miastem w Polsce. Warszawa jest czołowym ośrodkiem usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu mieszczą się przedstawicielstwa światowych banków, korporacji finansowych, kluczowe stacje telewizyjne i radiowe, domy mediowe, wydawnictwa, a co za tym idzie, zatrudnionych jest więcej specjalistów, kierowników oraz dyrektorów, co podnosi średnią zarobków. Według danych zebranych przez portal wynagrodzenia.pl, mediana wynagrodzeń osób pracujących w Warszawie w 2017 roku wyniosła 5 645 PLN brutto (tzn. połowa zatrudnionych zarabiała więcej od tej kwoty, a połowa mniej). Mediana w całej Polsce, nie uwzględniając Warszawy, wyniosła 3 924 PLN brutto i była o 1 721 PLN niższa!

Branże z potencjałem w stolicy

Według tego samego raportu w Warszawie najlepiej zarabiali pracownicy branży IT, telekomunikacji i bankowości. Niewiele mniejsze zarobki odnotowała branża energetyczna, przemysłowa i ubezpieczeniowa. W budownictwie, usługach dla biznesu, mediach, reklamie, PR, handlu oraz transporcie i logistyce mediana nadal przekraczała 5000 zł. Nie będzie zaskoczeniem, że na dole rankingu znalazło się szkolnictwo i nauka, usługi dla ludności, kultura i sztuka oraz służba zdrowia.

Przykładowe mediany dla wybranych stanowisk kształtowały się następująco: dyrektor działu IT – 21466 zł, dyrektor ds. finansów i controllingu – 20000 zł, dyrektor marketingu – 19999 zł, dyrektor sprzedaży – 18950 zł.

Potwierdza się też zależność, że im większa firma, tym zarobki atrakcyjniejsze. I niezmiennie, również w Warszawie, mężczyźni zarabiają więcej od kobiet na analogicznych stanowiskach.

Niewątpliwie stopa bezrobocia w Warszawie jest obecnie rekordowo niska. Beneficjentami tej sytuacji są oczywiście pracownicy czy świeżo upieczeni absolwenci. Chociaż wiele firm poszukujących specjalistów nie spieszy się z zatrudnianiem przypadkowych osób i natychmiastowym zapełnieniem wakatu.

Mówiąc o pracy w Warszawie nie sposób wspomnieć o tzw. Mordorze – zajrzyjmy więc do środka:


Powiązane treści

Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…