Jakiego artykułu szukasz?

​Rynek pracy w Toruniu

Studenci już na początku edukacji podejmują różne prace, służące podreperowaniu budżetu. Często nie mają one nic wspólnego ze studiowaną dziedziną, nie stanowią tym samym szczególnego wkładu w zdobywaniu doświadczenia w przyszłym zawodzie.

​Rynek pracy w Toruniu

Jednym z pierwszych kroków na drodze kariery zawodowej może być odbycie praktyk, stażu. Firmy chętnie zatrudniają studentów ostatnich lat ze względu na niższe koszty jakie ponoszą. Często się zdarza, że krótki staż czy wakacyjna praktyka przeradza się w stałą umowę o pracę i wieloletnią współpracę.

Śledząc portale pracy, znajdziecie wiele takich ofert. Możecie też skorzystać z pomocy uczelni. Trwałe relacje z wybranymi przedsiębiorcami gwarantują studentom określonych kierunków studiów odbycie takich staży, co zawsze jest cennym doświadczeniem i możliwością przełożenia teorii z sali wykładowej na praktykę.

Gdzie szukać pomocy na uczelni?

W biurach karier. Biura karier powoływane są przy większości szkół wyższych. Ich celem jest ułatwienie wejścia studentom i absolwentom na rynek pracy w zawodzie zgodnym z ich kwalifikacjami i aspiracjami. Są to indywidualne spotkania, warsztaty czy szkolenia z zakresu aktywnego poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, efektywnego odbycia spotkania rekrutacyjnego. Biura karier organizują również targi pracy, a przede wszystkim współpracują z pracodawcami i osobami poszukującymi zatrudnienia, gromadzą i udostępniają oferty pracy.

Szczegółowe informacje, w jakim zakresie możecie liczyć na pomoc konkretnych toruńskich uczelni znajdują się w poniższych linkach:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika - http://www.biurokarier.umk.pl/

Wyższa Szkoła Bankowa - https://www.wsb.pl/torun/strefa-studenta/biuro-karier

Kolegium Jagiellońskie Toruńska Szkoła Wyższa - http://kj.edu.pl/strefa-studenta/biuro-karier/

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej - http://wsksim.edu.pl/biurokarier/.

Zamiast etatu

Jeśli już teraz czujesz, że rygor pracy od 8.00 do 16.00 i 26 dni urlopu w ciągu roku to system nie dla Ciebie, z pewnością powoli kiełkuje Ci w głowie pomysł własnej firmy. To wymaga pewnych nakładów finansowych, nie mając doświadczenia, możesz obawiać się nietrafionych decyzji i działań, które mogą okazać się fiaskiem. Z pomocą przychodzą instytucje wspierające młodych przedsiębiorców.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mają za zadanie wspierać inicjatywę samozatrudnienia przez młodych ludzi poprzez udostępnienie narzędzi, wsparcie, doradztwo. Inkubatory użyczają tożsamość prawną, zapewniają obsługę księgową i kadrową, wsparcie prawne co pozwala przetestować własny biznes bez zakładania działalności gospodarczej.

Rynek pracy w Toruniu

Według barometru zawodów w 2019 roku problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć agenci ubezpieczeniowi, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, pracownicy finansowo-księgowi, projektanci wzornictwa przemysłowego, specjaliści automatyki, robotyki i elektroniki, spedytorzy i logistycy.

Zapotrzebowanie pracodawców w odniesieniu do tych zawodów będzie duże, to szansa dla osób wykwalifikowanych we wspomnianych dziedzinach.

Ile można zarobić w Toruniu?

Z raportu pracuj.pl wynika, że w 2018 roku przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło w Toruniu 4300 zł. Najwięcej można było zarobić w administracji IT (7500 zł brutto), bankowości (7000 zł), na stanowiskach zajmujących się rozwojem oprogramowania IT (7000 zł), branży budowlanej (średnio 5400 zł brutto), spedycji i transporcie (4700 zł), sprzedaży (4600 zł) i kontroli jakości (4500 zł).

Zarobki oczywiście różnią się zależnie od zajmowanego stanowiska. Kierownicy mogli otrzymać pensję 8100 zł, specjaliści - 3900 zł. Zła wiadomość dla kobiet. To tendencja ogólnokrajowa, nie dotyczy jedynie Torunia - kobiety zarabiały średnio o 1000 zł mniej od mężczyzn.

Najwięksi płacą lepiej

Im większe przedsiębiorstwo, tym pracownicy mogą liczyć na większe zarobki. Najwięcej osób zatrudniają w Toruniu Neuca - lider w hurtowej dystrybucji farmaceutyków, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, ThyssenKrupp Energostal - producent wyrobów hutniczych, Apator - firma zajmująca się wdrażaniem rozwiązań technicznych w zakresie aparatury łączeniowej i pomiarowej dla energetyki, CPP Toruń Pacific - producent płatków śniadaniowych, Nova Trading SA - centrum serwisowe stali nierdzewnej i aluminium.

Stopa bezrobocia w całym kraju jest niska. To optymistyczny parametr. Oznacza, że ze znalezieniem pracy nie powinno być problemu. Liczymy, że będzie ona zgodna z Waszymi kwalifikacjami, kompetencjami i oczekiwaniami finansowymi.

Powiązane treści

Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Bydgoszczy
Rynek pracy w Bydgoszczy
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Politechnika Łódzka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie