Jakiego artykułu szukasz?

Rynek pracy w Bydgoszczy

Młodzi ludzie obecnie nie czekają z rozpoczęciem pracy do momentu ukończenia studiów. Nawet dorywcze, sezonowe zarobkowanie jest doskonałą okazją podreperowania studenckiego budżetu.

Rynek pracy w Bydgoszczy

Korepetycje, praca w pubie czy mycie okien z pewnością nie będą w wielkiej kolizji z planem zajęć na studiach. My jednak chcemy się przyjrzeć, jakie możliwości zatrudnienia i przede wszystkim zdobycia doświadczenia mają osoby studiujące w Bydgoszczy, jak wygląda lokalny rynek pracy.

Pracy szukaj na uczelni

Każda niemal szkoła wyższa prowadzi własne biuro karier. To instytucja, która pomaga stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Organizuje szkolenia, warsztaty czy konsultacje z zakresu efektywnego poszukiwania pracy, badania predyspozycji zawodowych, przygotowania cv, profesjonalnego zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej. Gromadzi oferty pracy, współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami i instytucjami, które rekrutują studentów na staże lub praktyki. Poniższe nazwy uczelni przekierowują na strony poszczególnych jednostek, zajmujących się karierą ich studentów:

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

Collegium Medicum UMK

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Wyższa Szkoła Bankowa

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa

Wyższa Szkoła Gospodarki

Praktyki i staże

Obowiązkowe praktyki, objęte programem studiów często organizowane są w miejscach wskazanych przez uczelnię. Trwają określoną liczbę godzin wymaganych do zaliczenia, nie zawsze wystarczającą, aby poznać specyfikę pracy na określonym stanowisku.

Wystarczy przejrzeć oferty w znanych portalach pracy żeby zobaczyć, jak wielu przedsiębiorców rekrutuje studentów ostatnich lat studiów do pracy, na wakacyjne praktyki czy staże, które finalnie okazują się długoletnią współpracą uwieńczoną umową o pracę.

Rynek pracy w Bydgoszczy

Z analizy barometru zawodów dla Bydgoszczy na 2019 rok wynika, że deficyt pracowników dotyczy analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, projektantów baz danych, biotechnologów, inżynierów budowlanych, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych, handlowców, ratowników medycznych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorów i logistyków.

To ważna informacja dla osób zastanawiających się nad wyborem kierunku studiów. Zdobycie kwalifikacji we wspomnianych dziedzinach to pewnik, że pracę w najbliższych latach będziecie mieć.

Jak to się ma do zarobków?

Według portalu pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie w Bydgoszczy wynosiło w 2018 roku 4200 zł brutto.

Niezmiennie w całym kraju, pewne branże pozwalają zarobić zdecydowanie więcej. Prym wiedzie IT. Kierownik w branży rozwoju oprogramowania mógł w 2018 roku zarobić 10000 zł brutto, specjalista z zakresu analizy biznesowej - 7000 zł brutto, specjalista ds. category management, czy prawnik po aplikacji - 6000 zł brutto.

Te najwyższe stawki zdecydowanie nie dotyczą absolwentów uczelni – odnoszą się do kierowniczych stanowisk osób z przynajmniej kilkuletnim stażem pracy.

Większa firma najczęściej oznacza wyższą płacę. Najwięksi bydgoscy pracodawcy to między innymi: Atos, Pesa, Hanplast, Unilever, Ikea, Wojskowe Zakłady Lotnicze.

Zamiast etatu

Chcesz spróbować własnych sił, być dla siebie sterem i okrętem, masz pomysły na własną działalność? Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zlokalizowany przy wybranych uczelniach mają za zadanie promowanie samozatrudnienia i pomoc kreatywnym, młodym ludziom w rozpoczęciu własnego biznesu przy minimalnym nakładzie finansowym. Pod ich skrzydłami powstają firmy, które po ochronnym okresie preinkubacji z sukcesem funkcjonują na wolnym rynku. Inkubatory zapewniają początkującym przedsiębiorcom pomieszczenia biurowe, doradztwo i fachową opiekę specjalistów oraz dostęp do narzędzi wirtualnych.

Powiązane treści

Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy we Wrocławiu
Rynek pracy w Kielcach
Rynek pracy w Kielcach
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Lublinie
​Rynek pracy w Białymstoku
​Rynek pracy w Białymstoku
Rynek pracy w Gdyni
Rynek pracy w Gdyni
​Rynek pracy w Gdańsku
​Rynek pracy w Gdańsku
Rynek pracy w Szczecinie
Rynek pracy w Szczecinie
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Toruniu
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Krakowie
​Rynek pracy w Łodzi
​Rynek pracy w Łodzi
​Praca w Warszawie
​Praca w Warszawie
​Rynek pracy w Poznaniu
​Rynek pracy w Poznaniu

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Uniwersytet Szczeciński
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach