Jakiego artykułu szukasz?

Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze

Drugi nabór na uczelnie, rekrutacja dodatkowa, rekrutacja uzupełniająca - to synonimy tego samego procesu. Cel zawsze jest ten sam - rozpocząć studia wyższe na wybranej uczelni.

Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze

Dodatkowa rekrutacja na uczelnie to szansa na indeks dla kilku grup osób. Nabór dodatkowy prowadzony jest po zakończeniu pierwszej tury rekrutacji, więc wziąć w nim udział mogą zarówno ci, którzy powtarzają maturę, jak i osoby, które nie zostały przyjęte na studia podczas regularnej rekrutacji.

To także okazja na podjęcie studiów przez wcześniej niezdecydowanych lub tych, którym udział w rekrutacji pokrzyżowały zdarzenia losowe.

Co to jest drugi nabór?

Drugi nabór na uczelnie, rekrutacja dodatkowa, rekrutacja uzupełniająca - to synonimy tego samego procesu. Uczelnie decydują się na ogłoszenie kolejnego naboru, kiedy po zakończonej rekrutacji dysponują jeszcze wolnymi miejscami.

Kiedy odbywa się rekrutacja uzupełniająca?

Drugi nabór ogłaszany jest po zamknięciu rekrutacji podstawowej. Dzieje się to najczęściej po publikacji list kandydatów zakwalifikowanych na studia i ostatecznej ich deklaracji o chęci podjęcia studiów. Każda uczelnia, a nawet wydział indywidualnie wyznacza terminy poszczególnych naborów. Wszystko zależy od zasad, które każda uczelnia ustala samodzielnie.

Zazwyczaj drugie nabory zaczynają się w sierpniu, a trwać mogą do końca października, ba - nawet do początków listopada, kiedy trwają już zajęcia!

Jakie uczelnie przeprowadzają drugi nabór?

Drugi nabór przeprowadzany jest prawie na wszystkich uczelniach, nawet tych najlepszych. Co więcej, dodatkowa rekrutacja może dotyczyć popularnych kierunków studiów. Skąd biorą się te miejsca, skoro uczelnia na każdy kierunek może przyjąć tylko tyle osób, ile wynosi limit zgłoszony wcześniej do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

Podczas każdej rekrutacji część kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia nie składa w terminie określonych dokumentów lub wymaganych oświadczeń.

Dzieje się tak, ponieważ wybrali oni ostatecznie inne studia, na które także się rekrutowali (wielu kandydatów w procesie rekrutacji wybiera kilka kierunków na różnych uczelniach, w różnych miastach, aby zwiększyć swoje szanse i możliwości ostatecznego wyboru jednej szkoły wyższej i jednego kierunku studiów). Może chodzić o inny kierunek lub inną uczelnię. Niekiedy rezygnacje z miejsca na studiach zdarzają się nawet po złożeniu dokumentów.

Czy warto brać udział w dodatkowej rekrutacji?

Chociaż w dodatkowej rekrutacji najwięcej miejsc zostaje na kierunkach mało popularnych, to zdarzają się pojedyncze miejsca na rozchwytywanych studiach.

Warto więc śledzić pojawiające się miejsca, na które można się rekrutować. Dodatkowa rekrutacja pozwala na to, by nie tracić roku i podjąć studia np. na kierunku pokrewnym.

Więcej na ten temat można znaleźć w artykule Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?

Zasady drugiego naboru

Zasady rekrutacji w drugim naborze pozostają takie same, jak w pierwszym. Liczą się te same przedmioty z matury. Na kierunkach, które tego wymagają przeprowadza się także egzaminy wstępne. W systemach rekrutacji internetowej należy wybrać interesujący nas kierunek, na którym są jeszcze wolne miejsca i dokonać opłaty rekrutacyjnej.

Udział w drugim naborze, to nowe zgłoszenie w systemie, co wiąże się z tym, że należy wnieść opłatę rekrutacyjną. Sytuacja ta dotyczy także osób, które startują na tę samą uczelnię i ten sam kierunek, na który nie udało się dostać za pierwszym razem.

Uwaga!

Jeżeli ustalono minimalny próg punktowy, od którego uczelnia przyjmuje na dany kierunek, to obowiązuje on również w drugim naborze. Nie jest on zmieniany/obniżany. Dlatego jeżeli w pierwszej rekrutacji zabrakło Ci punktów i przez to nie dostałeś się na studia – udział w drugiej rekrutacji, na ten sam kierunek, na tej samej uczelni nie ma sensu.

Działanie takie jest bezcelowe, generuje tylko dodatkowe koszty. Sytuacja ta dotyczy większości uczelni.

Więcej o progach punktowych znajdziesz przechodząc do artykułu Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć

Czasami po zakończeniu drugiego naboru na poszczególnych kierunkach pozostają nadal wolne miejsca. Wtedy część uczelni decyduje się przeprowadzić jeszcze jeden nabór.

Dlatego nie warto tracić nadziei. Wytrwali kandydaci na pewno znajdą miejsce dla siebie.

Coś dla niezdecydowanych

Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty

Poznaj wszystkie Typy studiów dostępne na polskich uczelniach.

Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia

Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom.

Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe

Powiązane treści

Komentarze (1)

mike
Dziękuje, dzięki wam znalazłem UWE i zaaplikowałem.
02.12.2020