Jakie studia wybrać?
Dla każdego maturzysty wybór studiów to najważniejsza życiowa decyzja.
Od tego, jaki kierunek wybierzesz oraz w jakiej uczelni będziesz studiował, zależy w ogromnej mierze Twoja zawodowa przyszłość.
Przedstawiamy poradnik dla niezdecydowanych maturzystów.
Odwieczne dylematy maturzysty
Każdego roku tysiące maturzystów stawiają sobie pytanie - jakie wybrać studia?
Możliwości jest bardzo wiele. Możesz dokonać wyboru spośród studiów technicznych, przyrodniczych, prawniczych, ekonomicznych, medycznych, społecznych, filologicznych, itd. Lista jest długa i imponująca.
Czym się zatem kierować, aby nie żałować podjętych decyzji? Czy słuchać wskazówek rodziców, znajomych, przyjaciół? Gdzie szukać rzetelnych, sprawdzonych, merytorycznych informacji na temat oferty edukacyjnej szkół wyższych?
Zachęcamy do lektury treści poradnikowych oferowanych przez nasz portal. Wszystkie informacje pogrupowaliśmy w taki sposób, aby kandydat na studia w prosty sposób znalazł wiedzę na temat: typów studiów, kierunków studiów, zasad rekrutacji, perspektyw zawodowych, uczelni w poszczególnych miastach akademickich.
Nasze wyszukiwarki uwzględniają różnorodne kryteria wyszukiwania, a pod każdą szkołą wyższą znajdziecie komentarze i opinie na jej temat.
Studia w Polsce
Kształcenie w naszym kraju oparte jest o tzw. "system boloński". Wiąże się on z podziałem na studia licencjackie lub inżynierskie (I stopnia) oraz studia uzupełniające magisterskie (II stopnia). Oprócz tego istnieje grupa kierunków studiów realizowanych w trybie studiów jednolitych magisterskich (np. kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia, prawo, weterynaria, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna).
Osiągnięcia studentów rozliczane są za pomocą tzw. punktów ECTS (European Credit Transfer System). Rozwiązanie to ułatwia kształcenie na studiach zagranicznych, np. w ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus+. Na uczelniach w innych państwach możemy uczęszczać na ćwiczenia i wykłady z tych samych lub zbliżonych przedmiotów, co w uczelni macierzystej. Zajęcia dobierane są w taki sposób, aby suma uzyskanych punktów ECTS zgadzała się w obu jednostkach naukowych.
Tryby kształcenia na studiach:
- studia stacjonarne
- studia niestacjonarne
- studia zdalne (on-line)
Typy studiów:
- studia pierwszego stopnia (licencjackie, inżynierskie) oraz studia jednolite magisterskie
- studia drugiego stopnia, czyli uzupełniające magisterskie
- studia trzeciego stopnia, czyli doktoranckie
- studia podyplomowe
Na samym początku określ zatem, czy chcesz realizować studia stacjonarne (kiedyś określane jako dzienne), czy niestacjonarne (dawniej zaoczne). W pierwszym przypadku musisz się liczyć z zajęciami w dni powszednie, w różnych godzinach, czasem od rana do wieczora, z tzw. "okienkami" miedzy wykładami lub ćwiczeniami.
W przypadku studiów niestacjonarnych zajęcia realizowane są w wybrane weekendy (zazwyczaj piątki po południu, soboty, niedziele), co pozwala na aktywność zawodową i zarobkowanie. Taka forma kształcenia zyskuje wielu zwolenników wśród studentów, którzy łączą pracę z nauką.
Studia pierwszego stopnia trwają zazwyczaj 3 lata - 3,5 roku, a po ich ukończeniu zdobywasz tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera. Masz wówczas różne opcje na przyszłość: możesz od razu podjąć pracę i zakończyć dalszą edukację. Możesz także kontynuować od razu studia uzupełniające magisterskie i już z tytułem magistra zaistnieć na rynku pracy. Nawet, jeśli postawisz na aktywność zawodową od razu po ukończeniu licencjata, zawsze możesz wrócić na uczelnię i zdobyć pełne wyższe wykształcenie magisterskie. Tylko absolwent studiów drugiego stopnia może kontynuować studia doktoranckie.
Studia jednolite magisterskie trwają od 5 do 6 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Czym się kierować wybierając studia?
Jeżeli masz kłopot z wyborem konkretnego kierunki studiów, zacznij od wytypowania obszaru kształcenia, który Cię interesuje najbardziej.
Aby ułatwić sobie to zadanie, odpowiedz w pierwszej kolejności na pytania:
- Jakie przedmioty szkolne lubisz najbardziej?
- Jakie masz pasje? Czym się interesujesz?
- Co chciałbyś robić w przyszłości?
- Czy posiadasz bardziej umysł ścisły, czy humanistyczny?
- W czym jesteś lepszy od kolegów?
- Za co chwalą Cię nauczyciele?
- Co podpowiada Ci własna intuicja?
Odpowiedzi, których sam sobie udzielisz będą wskazówką, w jakim kierunku powinny iść Twoje wybory. Dzięki temu przybliżysz się do decyzji, jaki typ kształcenia będzie najlepszy dla Ciebie.
Typy studiów w Polsce
Wybory, przed jakimi staje maturzysta, nie są łatwe z racji chociażby ogromnej liczby szkół wyższych w Polsce. Kandydat ma do dyspozycji ofertę ponad tysiąca kierunków studiów, w tym kierunki unikatowe oraz makrokierunki.
Najważniejszym kryterium wyboru studiów powinny być indywidualne zainteresowania i preferencje maturzysty. To predyspozycje ucznia mają być naturalnym drogowskazem pokazującym, w jakich obszarach nauki najlepiej się on odnajdzie. Uleganie chwilowym modom, kalkulacjom, namowom koleżanki czy kolegi, nie jest dobrym pomysłem.
Oczywiście warto rozmawiać ze starszymi studentami, szukać informacji w różnych źródłach, ale istotne jest, aby ostatecznie decyzję podjąć samemu, świadomie, wykorzystując całą zgromadzoną wiedzę o sobie i różnych propozycjach edukacyjnych. Tylko wówczas studiowanie ma szansę stać się przyjemnością i przynieść prawdziwą satysfakcję.
Decydując się na kształcenie w Polsce, możesz wybrać następujące TYPY studiów;
- studia artystyczne
- studia biologiczno przyrodnicze
- studia ekonomiczne
- studia humanistyczne
- studia filologiczne
- studia medyczne
- studia pedagogiczne
- studia prawno-administracyjne
- studia społeczne
- studia techniczne
- studia turystyczno-sportowe
- studia wojskowe i morskie
Kolejnym krokiem będzie pozyskanie informacji na temat konkretnych kierunków studiów oferowanych przez uczelnie, specjalizacji, perspektyw zawodowych dla absolwentów. Źródeł takich informacji jest wiele: internetowe portale edukacyjne, fora z opiniami studentów, rankingi szkół wyższych, media społecznościowe, dni otwarte na uczelniach, foldery, biuletyny, strony internetowe szkół. Wyposażony w taką wiedzę, nie powinieneś mieć problemu w ostatecznymi decyzjami.
Podział studiów według dziedzin
Szukając informacji na temat typów studiów, możesz spotkać się z klasyfikacją dziedzin i dyscyplin naukowych wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 20 września 2018 roku. Przyjmując zatem rządową klasyfikację, mamy obecnie w Polsce następujące dziedziny nauk:
Dziedzina nauk humanistycznych
- archeologia
- filozofia
- historia
- językoznawstwo
- literaturoznawstwo
- nauki o kulturze i religii
- nauki o sztuce
Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych
- architektura i urbanistyka
- automatyka, elektronika i elektrotechnika
- informatyka techniczna i telekomunikacja
- inżynieria biomedyczna
- inżynieria chemiczna
- inżynieria lądowa i transport
- inżynieria materiałowa
- inżynieria mechaniczna
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu
- nauki farmaceutyczne
- nauki medyczne
- nauki o kulturze fizycznej
- nauki o zdrowiu
Dziedzina nauk rolniczych
- nauki leśne
- rolnictwo i ogrodnictwo
- technologia żywności i żywienia
- weterynaria
- zootechnika i rybactwo
Dziedzina nauk społecznych
- ekonomia i finanse
- geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
- nauki o bezpieczeństwie
- nauki o komunikacji społecznej i mediach
- nauki o polityce i administracji
- nauki o zarządzaniu i jakości
- nauki prawne
- nauki socjologiczne
- pedagogika
- prawo kanoniczne
- psychologia
Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych
- astronomia
- informatyka
- matematyka
- nauki biologiczne
- nauki chemiczne
- nauki fizyczne
- nauki o Ziemi i środowisku
Dziedzina nauk teologicznych
- nauki teologiczne
Dziedzina sztuki
- sztuki filmowe i teatralne
- sztuki muzyczne
- sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
Najpopularniejsze kierunki studiów
Każdego roku Ministerstwo Edukacji i Nauki publikuje raporty, będące podsumowaniem rekrutacji na studia. W ten sposób kandydaci mogą dowiedzieć się, które kierunki cieszyły się największą popularnością, jakie uczelnie najchętniej wybierali kandydaci. W minionym roku akademickim na studia przyjęto łącznie 314 280 osób. Lista popularności kierunków studiów mierzona liczba zgłoszeń kandydatów wyglądała następująco.
- Informatyka
- Psychologia
- Zarządzanie
- Prawo
- Kierunek lekarski
- Ekonomia
- Finanse i rachunkowość
- Filologia angielska
- Budownictwo
- Logistyka
Co ciekawe, od kilka lat grupa tych najpopularniejszych kierunków pozostaje niemal taka sama. Oprócz wymienionych powyżej 10 najpopularniejszych kierunków studiów, możemy wymienić także: zarządzanie, pedagogika, administracja, zarządzanie i inżynieria produkcji, turystyka i rekreacja, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, geodezja i kartografia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, matematyka, transport, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo.
Z raportów śledzących losy absolwentów wynika, że najłatwiej znajdują zatrudnienie absolwenci studiów technicznych i ekonomicznych. Zdecydowanie najtrudniej na rynku pracy odnajdują się ci, którzy skończyli studia humanistyczne i społeczne.
Najpopularniejsze uczelnie w Polsce
Jeśli przyjrzymy się wynikom minionej rekrutacji w aspekcie najchętniej wybieranych szkół wyższych, to okazuje się, że największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się:
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
Źródła informacji o studiach
Na naszym portalu znajdziesz Bazę uczelni wraz z zaawansowaną wyszukiwarką.
Zajrzyj na podstronę, gdzie prezentujemy Alfabetyczny wykaz kierunków studiów
Zobacz, jak wygląda Rekrutacja na studia, poznaj zasady naboru na wybraną uczelnię.
Katalog zawodów to miejsce, gdzie opisujemy różne profesje, w tym zawody przyszłości
Poznaj mniejsze i większe Miasta akademickie wraz z ich ofertą edukacyjną.