Odwieczne dylematy maturzysty: jaki kierunek studiów wybrać?

Techniczny, przyrodniczy, humanistyczny, ekonomiczny, prawniczy, medyczny, wojskowy, artystyczny, pedagogiczny, społeczny, czy może filologiczny? Czym się kierować podczas wyboru studiów, aby nie żałować podjętych decyzji?

Zachęcamy do lektury opisów różnych typów studiów. To idealny „pierwszy krok” przy podejmowaniu dalszych kroków o wyborze kierunku studiów i szkoły wyższej. Kierunki oferowane przez uczelnie publiczne i niepubliczne pogrupowaliśmy w kategorie wg typów kształcenia.

Znajdziecie je TUTAJ

Wybory, przed jakimi staje maturzysta nie są łatwe, z racji chociażby ogromnej liczby szkół wyższych w Polsce. Kandydat na studia ma do dyspozycji ofertę ponad kilkuset kierunków studiów, w tym kierunki unikatowe oraz makrokierunki.

Decyzja o kierunku studiów, uczelni, trybie nauki (studia dzienne, wieczorowe, zaoczne) powinna być podjęta w sposób przemyślany, na spokojnie, bez presji i nacisków innych osób.

Najważniejszym kryterium wyboru studiów powinny być indywidualne zainteresowania i preferencje maturzysty. To predyspozycje ucznia mają być naturalnym drogowskazem pokazującym, w jakich obszarach nauki najlepiej się on odnajdzie. Uleganie chwilowym modom, kalkulacjom, namowom koleżanki czy kolegi, nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście warto rozmawiać ze starszymi studentami, radzić się rodziców, szukać informacji w różnych źródłach, ale istotne jest, aby ostatecznie decyzję podjąć samemu, świadomie, wykorzystując cała zgromadzoną wiedzę o sobie i różnych propozycjach edukacyjnych. Tylko wówczas studiowanie ma szansę stać się przyjemnością i przynieść prawdziwą satysfakcję.

Odpowiedz sobie na pytania:

  • Jakie przedmioty lubisz?
  • Czym się interesujesz?
  • Jakie masz pasje?
  • Co chciałbyś robić w przyszłości?
  • Czy posiadasz bardziej umysł ścisły, czy humanistyczny?
  • Co sprawia ci w szkole problemy?
  • W czym jesteś lepszy od kolegów?
  • Za co chwalą cię nauczyciele?
  • Co podpowiada Ci własna intuicja?

Odpowiedzi, których sam sobie udzielisz będą wskazówką, w jakim kierunku powinny iść Twoje wybory.

Kolejnym krokiem będzie pozyskanie bardziej konkretnych informacji na temat typów studiów, kierunków oferowanych przez uczelnie, specjalizacji, perspektyw zawodowych dla absolwentów, rynku pracy. Źródeł takich informacji jest wiele: internetowe portale edukacyjne, fora z opiniami studentów, rankingi szkół wyższych, media społecznościowe, dni otwarte na uczelniach, foldery, biuletyny, strony internetowe szkół. Wyposażony w taką wiedzę, nie powinieneś mieć problemu w ostatecznymi decyzjami.

Najpopularniejszymi kierunkami studiów, najczęściej wybieranymi przez kandydatów są: prawo, informatyka, ekonomia, finanse i rachunkowość, inżynieria środowiska, zarządzanie, budownictwo, pedagogika, administracja, psychologia, filologia angielska, zarządzanie i inżynieria produkcji, turystyka i rekreacja, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, geodezja i kartografia, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, matematyka, transport, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo.

Najłatwiej znajdują zatrudnienie absolwenci studiów technicznych i ekonomicznych. Zdecydowanie najtrudniej na rynku pracy odnajdują się ci, którzy skończyli studia humanistyczne czy społeczne.

Alfabetyczny wykaz kierunków studiów dostępny jest TUTAJ

Katalog zawodów znajdziecie TUTAJ

Z myślą o wszystkich maturzystach opracowujemy w naszym serwisie informacje na temat kierunków studiów, rodzajów kształcenia, zawodów.

W bazie uczelni znajdziecie przy każdej szkole wyższej oceny studentów oraz komentarze i opinie na temat uczelni, w których studiują. Zapoznajcie się z nimi.

Na koniec materiały filmowe poświęcone temu, JAKIE STUDIA wybrać?