Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Jaką wartość dla kandydata na studia ma wiedza na temat progów punktowych? Obiektywnie rzecz ujmując, stanowi jedynie pewien punkt odniesienia. Pozwala zaspokoić ciekawość i ocenić własne szanse.
Poszczególne szkoły wyższe ustalają limity przyjęć, czyli liczba miejsc na każdy kierunek studiów. Kandydaci sprawdzają takie informacje zazwyczaj na stronach www uczelni, w sekcjach poświęconych rekrutacji. Na studia dostają się osoby z najlepszą punktacją w ramach ustalonego limitu dla kierunku do wyczerpania miejsc.
Progi punktowe - co to jest?
Zanim zostaną ogłoszone listy osób zakwalifikowanych na studia, kandydaci gorączkowo sprawdzają wymagane liczby punktów. Słynny próg punktowy jest to liczba punktów, które uzyskała ostatnia osoba na liście przyjętych. Od tej minimalnej liczbie punktów można było zostać studentem danego kierunku.
Wysokie progi punktowe oznaczają, że kandydaci w latach ubiegłych mieli bardzo dobre wyniki z matur lub że kandydatami byli laureaci olimpiad przedmiotowych na szczeblu ogólnopolskim, co zagwarantowało im przyjęcie na studia.
Kandydaci na studia szukają informacji o progach punktowych, aby ocenić szanse na przyjęcie na wybraną uczelnię i kierunek. Taka wiedza pozwala zaplanować swoistą strategię postępowania rekrutacyjnego. Należy pamiętać, że zapis na kierunek wiąże się z poniesieniem kosztów, czyli opłatą rekrutacyjną.
Przestroga dla maturzystów
Kandydaci na studia powinni pamiętać, że próg punktowy to tylko wartość orientacyjna. Zdobycie takiej samej liczby punktów, jak przyjęci w latach poprzednich, nie gwarantuje przyjęcia na daną uczelnię. Może się bowiem okazać, że kandydatów było więcej niż dotychczas i próg punktowy jest wyższy.
Każda uczelnia określa własne wzory przeliczania punktów maturalnych. Bywają one skomplikowane, a sami zainteresowani gubią się w systemie obliczeń. Zdarza się, że w tabeli z progami punktowymi uczelni, zamiast wartości liczbowej można znaleźć komunikat „wszyscy przyjęci”. Oznacza to, że podczas ubiegłej rekrutacji wszyscy aplikujący kandydaci dostali się na studia.
Wyniki maturalne, a progi punktowe
Jaki związek ma egzamin maturalny z wartością progów punktowych? Jeżeli matura z jakiegoś przedmiotu w danym roku zostanie ułożona w ten sposób, że wielu maturzystów będzie miało problem ze zdobyciem dużej liczby punktów, to możliwe jest, że progi punktowe w danym roku będą niższe. Większość kandydatów będzie miała po prostu słabsze wyniki z matury. Dotyczy to zazwyczaj jednego lub dwóch przedmiotów maturalnych w danym roku i analogicznie tych kierunków, na których te konkretne przedmioty są brane pod uwagę przy rekrutacji.
Listy rankingowe przyjętych na studia
Zdarza się, że pewne uczelnie nie podają progów lecz listy rankingowe. Tam przyjmuje się kandydatów z najlepszymi wynikami do wyczerpania limitu miejsc na danym kierunku. Limity miejsc można sprawdzić w serwisach rekrutacyjnych uczelni.
Należy pamiętać, że im wyższy wynik z egzaminów maturalnych, tym większe szanse na wymarzone studia. Na większości uczelni niepublicznych nie ma progów punktowych, a kandydaci najczęściej przyjmowani są na podstawie kolejności zgłoszeń.
Jesteś niezdecydowany?
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj dokładnie różne Typy studiów oferowane na polskich uczelniach.
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów oraz uczelnię, która ma go w ofercie.
Miasta akademickie oferują szeroki wachlarz form kształcenia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, on-line, hybrydowych.
Nasza Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi podjęcie decyzji kandydatowi na studia.
Może już teraz planujesz Studia podyplomowe? Wybór programów ze wszystkich dziedzin jest imponujący.