Jakiego artykułu szukasz?

Na jakie iść studia, aby dostać pracę?

Informatycy, ekonomiści, programiści, inżynierowie, absolwenci kierunków ścisłych - oni wszyscy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Na jakie iść studia, aby dostać pracę?

Według doradców zawodowych w perspektywie najbliższych 3-5 lat prace znajdą absolwenci takich kierunków, jak: informatyka, energetyka, medycyna, logistyka, matematyka, prawo, ekonomia.

Na znaczeniu powinna zyskać grupa kierunków przygotowująca do zawodów związanych z usługami medycznymi, pielęgnacją, opieką nad chorymi.

Na ten moment w Polsce najszybciej znajdują pracę informatycy, programiści i inżynierowie. Istnieje spore zapotrzebowanie na energetyków, specjalistów od logistyki, finansów i bankowości. Wśród absolwentów szkół zawodowych utrzymuje się popyt na mechaników, kierowców, operatorów ciągników, koparek i glazurników. Problemu z zatrudnieniem nie powinni mieć agenci i doradcy ubezpieczeniowi, pielęgniarki, fryzjerzy i kosmetyczki.

Pracodawcy cenią absolwentów z obszarów technicznych, których mogą obsadzić na stanowiska związane z inżynierią, zarządzaniem, produkcją, automatyką, mechaniką, elektroniką. Muszą oni biegle posługiwać się językiem angielskim. Pracy nie zabraknie także w sektorze nowoczesnych technologii i motoryzacji.

Jest duże zapotrzebowanie na finansistów, głównie absolwentów ekonomii.

Pożądaniem cieszą się też absolwenci filologii.

Specjaliści do spraw zatrudnienia przewidują, że w perspektywie najbliższych kilku lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na osoby zajmujące się opieką, także nad osobami dorosłymi oraz wychowaniem.


Czego oczekują pracodawcy?

Same studia magisterskie czy inżynierskie mogą nie wystarczyć, aby dostać dobrą pracę. Pracodawcy oczekują znajomości języków obcych, doświadczenia zdobytego podczas praktyk, stażu i dorywczej pracy, znajomości branży, którą reprezentują. Cenione są kursy doszkalające oraz studia podyplomowe.

Kandydat zwiększa swoje szanse na pracę, gdy wykazuje się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, potrafi działać w grupie, jest elastyczny, kreatywny, szybko i chętnie się uczy, sprawnie odnajduje się w nowych zadaniach.


Jakie oczekiwania mają kandydaci do pracy?

Dla absolwentów najważniejsza jest stabilność zatrudnienia. Młodzi ludzie cenią sobie możliwość sprawdzenia się, rozwoju osobistego i samorealizacji na gruncie prywatnym oraz zawodowym. Wyniki badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych Campus, których celem było poznanie oczekiwań i preferencji studentów wobec rynku pracy, pokazują, iż wśród najpewniejszych zawodów wskazywano administrację biurową lub państwową. Tak odpowiedziała 1/3 ankietowanych.

Absolwenci kierunków humanistycznych wskazywali na chęć pracy w sektorach takich jak: nauka, edukacja, szkolenia, kadry, HR, media, sztuka, rozrywka, a także służby mundurowe. Absolwenci uczelni technicznych chcieliby pracować głównie w takich branżach, jak inżynieria, konstrukcje, technologie oraz informatyka.

Absolwenci politologii, administracji oraz historii w 71% mają poczucie nieprzydatności zawodowej, a połowa z nich nie widzi możliwości zrobienia kariery w Polsce.

Powiązane treści
Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres
„Złota siódemka”, czyli jak skutecznie przygotować się do matury
„Złota siódemka”, czyli jak skutecznie przygotować się do matury
Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją
Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej
Jaki zawód wybrać - planowanie kariery zawodowej
Najczęściej wybierane uczelnie i popularne kierunki podczas rekrutacji
Najczęściej wybierane uczelnie i popularne kierunki podczas rekrutacji
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Komentarze (4)
nataliakle
Ja studiuję fizjoterapię na Akademii Polonijnej w Częstochowie
16.02.2018
19.11.2015
klingon
Tylko budżetówka! Pomyślcie i darujcie sobie kierunki teoretycznie zamawiane i super oblegane, bo po nich za kilka lat bedzie totalne bezrobocie. Polecam studia praktyczne, a takie skonczylem ponad rok temu na wyzszej szkole bezpieczenstwa, kierunek Bezpieczenstwo Narodowe, pół roku później dostałem robote w służbach mundurowych.
wróżka
Merka powiedz mi czy w twojej szkole pomagają Ci znaleźć praktyki? Ja nie mam żadnych znajomości, a stoję właśnie przed wyborem studiów. Gdybym mogła pracować w zawodzie związanym ze studiami byłoby mi łatwiej, a wiem, że to różnie bywa.
30.08.2014
23.08.2014
merka
finanse i rachunkowość :) a potem ścieżka na audyt :) ja studiuję na WSB w Poznaniu i jednoczesnie rpacuje już w księgowości :)
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechnika Krakowska
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
 • Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie