Bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
Studia na kierunku Bioinżynieria żywności i środowiska wodnego są propozycją studiów międzykierunkowych.
Kierunek ma na celu wykształcenie absolwentów, posiadających wiedzę z zakresu podstaw nauk technologicznych, przyrodniczych, technicznych, żywieniowych oraz o środowisku wodnym.
Absolwent kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego powinien znać biologiczne, technologiczne i środowiskowe procesy zwiększające wartość systemów biologicznych, posiadają umiejętności w zakresie projektowania, rozwoju i wytwarzania nowych produktów żywnościowych, a także posiadają wiedzę z zakresu nowoczesnych metod kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności.
Powinien być specjalistą z zakresu produkcji żywności z zastosowaniem metod biochemicznych i mikrobiologicznych, projektować i zastosować materiały pochodzenia biologicznego, znać metody hodowli, modelowania i przetwarzania produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzenia wodnego, znać zasoby, ocenę jakości oraz zasady ochrony wód z uwzględnieniem metod ich odnowy poprzez rekultywację i biomanipulację.
Dodatkowo absolwent kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego winien posiadać umiejętności o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym w zakresie technologii żywności i środowiska wodnego, umieć przeprowadzić ekonomiczną kalkulację produkcji, wykazywać znajomość zagadnień z zakresu organizacji i ekonomiki produkcji, marketingu oraz przepisów z zakresu działalności gospodarczej i ochrony środowiska.
Dla kogo studia na kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
To propozycja dla kandydatów zainteresowanych naukami przyrodniczymi, osób o zamiłowaniu laboratoryjnym, którym niestraszne ślęczenie w pracowni doświadczalnej.
Program kształcenia na kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
W trakcie studiów studenci poznają metody produkcji żywności z zastosowaniem technik biochemicznych i mikrobiologicznych, uczą się projektować i stosować materiały pochodzenia biologicznego, poznają metody hodowli, modelowania i przetwarzania produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzenia wodnego. Poza tym studenci poznają zasoby, ocenę jakości oraz zasady ochrony wód z uwzględnieniem metod ich odnowy poprzez rekultywację i biomanipulację, zdobywają umiejętności o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym w zakresie technologii żywności i środowiska wodnego.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
- przy produkcji żywności z zastosowaniem metod biochemicznych i mikrobiologicznych,
- przy projektowaniu, rozwoju i wytwarzaniu nowych produktów żywnościowych, a także nowoczesnych metod kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności,
- przy tworzeniu ekonomicznych kalkulacji produkcji oraz organizacji i marketingu, działalności gospodarczej i ochronie środowiska,
- przy projektowaniu i eksploatacji w zakresie technologii żywności i środowiska wodnego,
- w ochronie wód z uwzględnieniem metod ich odnowy poprzez rekultywacje i biomanipulację,
- w prowadzeniu badań diagnostycznych oraz kontroli jakości stosowanych technologii i urządzeń.
Opinie o kierunku bioinżynieria żywności i środowiska wodnego
Bioinżynierią jest obecnie prężnie rozwijająca się dziedziną, przez co wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów wykształconych w tym kierunku.