Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Zielona energia, znikoma emisja spalin, czyste powietrze, krajobraz pozbawiony hałd śmieci - taki wizerunek małych i dużych społeczności marzy się każdemu z nas. Jednak realia dotyczące pozyskiwania ciepła czy utylizacji nieczystości nie zawsze wyglądają różowo.
To właśnie na studiach o kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami kształceni będą specjaliści z tego zakresu. Jeżeli więc interesujesz się prezentowaną tematyką - opisywana propozycja edukacyjna może być dedykowana właśnie Tobie.
Podczas studiów nauczysz się interpretować normy prawa w zakresie gospodarki odpadami oraz odnawialnych źródeł energii. Poznasz mechanizmy działające na rynku lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Zaprojektujesz inwestycyjne i eksploatacyjne zadania związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Opracujesz projekt dotyczący zagospodarowania odpadów. Poznasz możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i stworzysz od strony technicznej odpowiednią instalację.
Dodatkowo zdobędziesz wiedzę z zakresu analizy rynku odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, zasad postępowania z odpadami, regionalnej polityki energetycznej, zarządzania i organizacji produkcji oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Do wyboru są następujące specjalności:
- odnawialne źródła energii
- gospodarka odpadami
- systemy energetyczne w budynkach.
Dla kogo studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
To studia dla osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami stosowanymi w ekologicznym wykorzystaniu i wytwarzaniu energii.
Inżynierskie studia wymagają predyspozycji do nauki przedmiotów ścisłych, umiejętności technicznych.
Program kształcenia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- matematyka stosowana
- fizyka
- technologie informacyjne
- inżynieria materiałowa
- ochrona środowiska
- podstawy hydrologii i hydrogeologii
- mikrobiologiczna transformacja materii organicznej
- mechanika płynów i urządzenia przepływowe
- elektrotechnika
- grafika inżynierska
- podstawy produkcji biopaliw
- termodynamika
- gospodarka energetyczna
- elektronika i pomiary energetyczne
- podstawy energetyki odnawialnej
- systemy i urządzenia transportowe
- gospodarka odpadami z elementami prawa
- urządzenia energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej
- teoria i technika spalania
- zarządzanie środowiskowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Rekrutacja na studia odbywa się w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z wybranych przedmiotów.
Najczęściej uczelnie wskazują:
- biologię
- geografię
- chemię
- fizykę
- informatykę
- matematykę.
Punktowany może być także język polski i język obcy.
Szczegóły dotyczące naboru sprawdzajcie na stronach rekrutacyjnych uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Po ukończeniu studiów absolwent może pracować w instytucjach, które skupiają się na pozyskiwaniu źródeł energii odnawialnej oraz zagospodarowaniu odpadów. Może podjąć pracę w budownictwie ekologicznym, w instytucjach zajmujących się identyfikacją i rozwiązywaniem problemów prawnych związanych z klasyfikacją odpadów. Może występować jako ekspert ds. odnawialnych źródeł energii w ośrodkach na terenie Polski i Unii Europejskiej.
Inne możliwości to zatrudnienie w roli projektanta instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii, doradcy w przedsiębiorstwach zajmujących się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Z wiedzą i umiejętnościami wyniesionymi ze studiów na kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami można także pracować w firmach przetwarzających lub utylizujących odpady pochodzenia rolniczego, w dystrybucji energii na rynkach lokalnych, czy jako przedstawiciel organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony środowiska.
Opinie o kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Coraz więcej mówi się o ochronie środowiska, ekologii, pozyskiwaniu energii ze słońca, farm wiatrowych czy siły wody. Ogrzewanie mieszkań węglem odchodzi powoli do lamusa, stawiamy na ogrzewanie gazowe, olejowe, geotermię, inteligentne rozwiązania czerpiące z natury.
W obliczu tych wyzwań, gospodarka potrzebuje wysokiej klasy specjalistów, którzy zmierzą się z tematyką pozyskiwania z różnych źródeł energii oraz skutecznego zagospodarowania odpadów przemysłowych.