Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna to interdyscyplinarny kierunek, na którym student zapozna się z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dowie się jaki wpływ na środowisko i na nasze życie ma urbanistyka oraz zmiany klimatyczne.
Głównym celem zajęć na tym kierunku jest pokazanie efektywnego technicznie i ekonomicznie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, identyfikacja zasobów oraz możliwości ich pozyskania, a także sztuka projektowania instalacji i systemów wykorzystujących OZE w formie tradycyjnej jak i proekologicznej.
Absolwenci pierwszego stopnia studiów mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich. Dzięki temu będą mogli ubiegać się o uzyskanie uprawnień instalacyjnych w pełnym zakresie i w ograniczonym zakresie uprawnień budowlanych.
Studia trwają 7 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Dla kogo studia na kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Studia na kierunku Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna skierowane są do osób, które interesują się i chciałyby uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów związanych z wpływem ciągłego rozwoju cywilizacyjnego na środowisko naturalne oraz sposób kształtowania i funkcjonowania jednostek miejskich.
Kandydat powinien być otwarty na nowoczesne technologie i rozwiązanie techniczne. Powinien również cechować się gotowością do wzięcia odpowiedzialności za kształtowanie przestrzeni miejskich, w tym ich potrzeb energetycznych.
Program kształcenia na kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Przykładowe przedmioty w programie studiów:
- prawo w ochronie środowiska i gospodarce komunalnej
- biologia i ekologia
- geologia i hydrogeologia
- meteorologia i klimatologia
- podstawy geotechniki
- alternatywne źródła energii
- podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń
- podstawy budownictwa
- mechanika płynów
- maszyny przepływowe
- gospodarowanie odpadami
- pompy ciepła i chłodnictwo
- instalacje sanitarne
- energetyczne sieci miejskie
- wodociągi i kanalizacje
- technologia ścieków i przeróbka osadów ściekowych
- hydroenergetyka
- systemy geotermalne
- energetyka wiatrowa
- termiczne unieszkodliwianie odpadów
- wykorzystanie energii słonecznej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Kandydaci rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów wskazanych przez uczelnię.
Najczęściej jest to jeden przedmiot spośród:
- matematyka
- fizyka i astronomia
- fizyka
- biologia
- chemia
- geografia
- informatyka.
Warto zawsze sprawdzić szczegółowe wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.
Perspektywy pracy po kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Absolwenci kierunku Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna mogą podjąć pracę w:
- przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją infrastruktury komunalnej (współrealizujących program studiów: MPWiK, MPO, MPEC), co – wobec coraz silniej artykułowanego przez te podmioty braku specjalistów w dziedzinie eksploatacji OZE oraz infrastruktury – stanowić będzie główny obszar spodziewanego zatrudnienia;
- biurach projektowych i firmach wykonawczych realizujących inwestycje w zakresie instalacji i systemów OZE (jak również innych elementów infrastruktury komunalnej) – jako projektanci i kierownicy robót;
- instytucjach i organizacjach wykorzystujących, koordynujących i finansujących wdrażanie OZE w kraju i za granicą;
- jednostkach samorządu terytorialnego i administracji państwowej, prowadząc analizy efektywności inwestycji oraz źródeł ich finansowania;
- w ramach własnej działalności gospodarczej (doradztwo inwestycyjne, opracowywanie planów wykorzystania konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii oraz zamiany systemów tradycyjnych na proekologiczne).
Opinie o kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna
Kierunek Odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i gospodarki. Współczesna infrastruktura komunalna, szczególnie ta jej część, która zapewnia dostawy wody oraz energii cieplnej wymaga, aby specjaliści, którzy się nią zajmują, posiadali zaawansowaną wiedzę i ponadprzeciętne umiejętności niezbędne wobec zwiększającego się stopnia skomplikowania obiektów i urządzeń we współczesnych systemach infrastruktury.