Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
uczelnia publiczna, 31-155 Kraków, ul. Warszawska 24, (+12) centrala 628 20 00, kancelaria@pk.edu.plDrzwi otwarte - Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
20 i 21 kwietnia 2023 roku na Politechnice Krakowskiej odbyły się Dni Otwarte. Uczniowie szkół średnich mieli okazję, by poznać uczelnię, ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji. W tym roku uczelnia przygotowała aż dwa dni atrakcji. Wydarzenie pod nazwą „Dni Otwarte: Dołącz do Rodziny PK” odbyło się zarówno w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej. Wirtualne wydarzenie poprowadził Bartłomiej Krystyński z Działu Promocji.
Wirtualny Dzień Otwarty
„Poznaj naszą Politechniczną Rodzinę!”
W czwartek 20 kwietnia odbył się Wirtualny Dzień Otwarty: „Poznaj naszą Politechniczną Rodzinę!”. Jeśli z jakiś powodów nie planowaliście nas odwiedzić osobiście, to była to idealna okazja, by poznać Politechnikę Krakowską bez wychodzenia z domu. Jednak nawet jeśli planowaliście pojawić się na PK w piątek, to mamy nadzieję, że oglądaliście Wirtualny Dzień Otwarty. Jeśli nie, to musicie to nadrobić! Zaraz Was do tego przekonamy.
Wydarzenie zostało podzielone na kilka części. W każdej oddaliśmy głos naszym studentom, doktorantom i pracownikom, którzy opowiadali o swoich własnych doświadczeniach i projektach naukowych. Ponadto, wyemitowaliśmy specjalnie przygotowane materiały, m.in. reportaże, wywiady i prezentacje.
Nie można się dobrze bawić bez towarzystwa. Dlatego w naszym studiu mieliśmy przyjemność gościć prorektora ds. nauki, prof. Dariusza Bogdała oraz znajdujących się na widowni uczennice i uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Rozmowy ze znajdującymi się w studiu gośćmi prowadził nasz reporter – Michał Lebiest z Radia Nowinki. Przez całe wydarzenie odpowiadaliśmy też na Wasze pytania, które przesyłaliście w komentarzach pod facebookową transmisją.
Zobacz Wirtualny Dzień Otwarty „Poznaj naszą Politechniczną Rodzinę!”
Stacjonarny Dzień Otwarty
Piątek 21 kwietnia sprawił miłą niespodziankę i był nie tylko bardzo ciepły, ale też słoneczny. Idealna pogoda na Stacjonarny Dzień Otwarty, tym bardziej, że w planie mieliśmy atrakcje na świeżym powietrzu. W piątek 21 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć uczniów szkół średnich osobiście.
Wystartowaliśmy równo o godz. 10.00. Na uczestników w Galerii Gil czekały stoiska wydziałów, Samorządu Studenckiego, Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Działu Kształcenia. Ponadto, wszystkie wydziały Politechniki Krakowskiej przygotowały niezwykle bogate i atrakcyjne „Drzwi Otwarte Wydziałów”. Uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać prezentacji, zwiedzać laboratoria i spotkać się z pracownikami i studentami.
Dla osób, które oprócz kampusu przy Warszawskiej, chciały pozwiedzać trochę Kraków i odwiedzić inne nasze kampusy, zorganizowaliśmy bezpłatne, kursujące co pół godziny autobusy. Dodatkowo, odwiedzający nas uczniowie mogli zrelaksować się w przygotowanej przed Galerią Gil strefie chillout, gdzie czekał na nich poczęstunek. Tam także mogli porozmawiać z przedstawicielami Akademickiego Związku Sportowego PK oraz Chóru CANTATA. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbało Radio Nowinki.
Zobacz fotogalerię Dni Otwartych na Politechnice Krakowskiej
Drzwi otwarte - informacje ogólne
Organizowane na uczelniach publicznych i niepublicznych Drzwi otwarte (inne określenia to: Dzień otwarty, Dzień kandydata) są okazją do poznania kierunków studiów, specjalności, zasad rekrutacji, zaplecza dydaktycznego, kadry naukowej oraz specyfiki kształcenia w wybranej szkole wyższej.
Kandydaci co roku czekają na Dni otwarte i traktują je jako atrakcyjne wydarzenie edukacyjne, pozwalające wziąć udział w wykładach, prezentacjach, konkursach, często przy udziale przedstawicieli samorządu studenckiego, członków kół naukowych, kolegów ze starszych roczników.
Same uczelnie dokładają wielu starań, aby uczynić Drzwi otwarte wyjątkowymi na tle innych placówek z regionu. Maturzyści mogą zatem liczyć na warsztaty dedykowane radzeniu sobie ze stresem, uczące metod zapamiętywania, profesjonalnych wystąpień publicznych przed kamerą, spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym czy przedstawicielem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki wpisuje się w powyższe trendy. Jeśli planujesz studia w tej uczelni, sprawdź na jej stronie internetowej, kiedy, gdzie, w jakiej formule planowany jest Dzień Kandydata.
Czas pandemii zmienił formułę Drzwi otwartych i przeniósł wydarzenie do świata wirtualnego. Odbywały się webinary, internetowe spotkania przy użyciu aplikacji Meet czy Teams. Z braku możliwości spotkań w świecie realnym, Wirtualne dni otwarte były pozytywnie odbierane przez uczestników, choć oznaczały pewne ograniczenia.
Obecnie zarówno kandydaci, jak i uczelnie liczą na możliwość realizacji Drzwi otwartych w tradycyjnej formule. Szczególnie kandydaci chcą poczuć atmosferę studiów w wybranej uczelni i na własne oczy obejrzeć pracownie, sale wykładowe, porozmawiać z wykładowcami, opiekunami naukowymi i starszymi studentami. Wielu liczy na udział w ciekawych warsztatach, grach miejskich, konkursach z nagrodami czy quizach, służących integracji.
Jeżeli z jakichś powodów nie możecie wziąć udziału w Dniu Kandydata, to warto zajrzeć do social mediów szkół wyższych. Wielu organizatorów tworzy relacje i filmy, które zamieszczają np. na YouTube.
Interesuje Cię Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki? Sprawdź na stronie internetowej uczelni informacje o Drzwiach otwartych, ofercie edukacyjnej, zasadach naboru na studia.
Typy studiów w Polsce













