Turystyka
Od wielkich hoteli po agroturystykę - branża turystyczna to niezwykle szerokie zagadnienie. Aby sprawnie prowadzić biznes turystyczny i zapewniać turystom udany wypoczynek, potrzebni są specjaliści. Których kształci między innymi właśnie kierunek turystyka.
Studenci Turystyki uczą się, jak planować rozwój turystyki i jak nim zarządzać w jednostkach samorządu terytorialnego (w gminie, powiecie, województwie). Dowiadują się, jak - zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - zarządzać turystyką w odniesieniu do obszarów chronionych i atrakcji turystycznych. Uczestniczą w działaniach z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego (w tym przy sporządzaniu opracowań z zakresu ochrony środowiska i planowania na obszarach objętych różnymi formami ochrony przyrody). Ponadto uczą się planowania i zarządzania firmami komercyjnymi zajmującymi się organizacją i pośrednictwem w turystyce, gastronomii i hotelarstwie.
Dla kogo studia na kierunku turystyka
To studia dla osób, które chciałyby w życiu aktywnie działać w branży turystycznej. Dla tych, którzy nie boją się kontaktu z ludźmi!
Program kształcenia na kierunku turystyka
Przykładowe przedmioty na kierunku to:
- geografia ekonomiczna
- geografia turystyki
- kartografia turystyczna
- ochrona przyrody
- podstawy polityki regionalnej w turystyce
- regiony turystyczne Polski
- infrastruktura turystyczna
- podstawy ekonomii
- prawo w turystyce
- promocja i informacja w turystyce
- geografia turystyczna świata
- historia architektury
- podstawy hotelarstwa i gastronomii
- geografia religii
- obsługa ruchu turystycznego
- finanse i rachunkowość
- krajoznawstwo.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku turystyka
Punktowane przedmioty podczas rekrutacji to język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru (liczą się geografia, biologia, fizyka, chemia, historia, język polski, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie).
Perspektywy pracy po kierunku turystyka
Absolwenci turystyki mogą znaleźć pracę w instytucjach administracji rządowej i samorządowej prowadzących działalność w zakresie turystyki, rozwoju regionalnego i lokalnego czy ochrony środowiska. Są ponadto przygotowani do pracy w firmach konsultingowych i doradczych z zakresu turystyki, a także w międzynarodowych instytucjach konsultingowych pracujących na rzecz ochrony środowiska kulturowego. Ponadto mogą otworzyć i z sukcesem prowadzić własny biznes turystyczny!
Opinie o kierunku turystyka
Kierunki pokrewne do kierunku turystyka
Jakie uczelnie oferują kierunek turystyka
(+33) 82 79 682, 82 79 350