Zarządzanie kryzysowe
Kierunek studiów Zarządzanie kryzysowe obejmuje problematykę bezpieczeństwa w zakresie systemu bezpieczeństwa narodowego, teorii sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki, a także wybranych zagadnień prawa i politologii oraz nauk o zarządzaniu.
Studenci zdobywają wiedzę z obszaru nauk o bezpieczeństwie oraz nauk pokrewnych dotyczącą istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania organizacji (przedsiębiorstw, instytucji publicznych, struktur obronności i bezpieczeństwa państwa) oraz sposobów efektywnego ich rozwiązywania ze znajomością istoty operacyjnego użycia sił do osiągania celów politycznych, społecznych lub gospodarczych.
- Proces kształcenia ukierunkowany jest na profesjonalizację podejmowanych działań w różnorodnych sytuacjach kryzysowych.
- Nabędzie wiedzę, umiejętności i odpowiednie kompetencje w ocenie różnorodnych zagrożeń i ryzyka w sytuacjach kryzysowych czy stanach nadzwyczajnych.
- Będzie potrafił dokonywać analizy i oceny oraz proponować sposoby rozwiązywania w trudnych sytuacjach kryzysowych.
- Pozna algorytmy postępowania w sytuacji pojawienia się sytuacji kryzysowej
- Dowie się, jak sprawnie kierować zespołami ludzkimi, komunikować się z otoczeniem oraz zbierać, hierarchizować, przetwarzać i przekazywać informacje.
- Nauczy się projektowania oddziaływań profilaktycznych zmierzających do minimalizacji ryzyka pojawiania się różnych kryzysów.
- Może dokonać wyboru jednej z dwóch specjalizacji tj. zarządzanie z elementami interwencji kryzysowej lub zarządzanie kryzysowe w służbach mundurowych.
Dla kogo studia na kierunku zarządzanie kryzysowe
Studia odpowiednie są dla osób zainteresowanych problematyką konfliktu społecznego, wojennego oraz zagrożeniami bezpieczeństwa w czasie katastrof, klęsk żywiołowych.
Dobrze sprawdzą się osoby decyzyjne, zaradne, kontaktowe.
Program kształcenia na kierunku zarządzanie kryzysowe
Wybrane przedmioty na studiach:
- komunikacja interpersonalna
- prawne podstawy zarządzania kryzysowego
- prawa człowieka
- kształtowanie umiejętności społecznych
- nauka o państwie i administracji publicznej
- organizacja i zarządzanie w administracji
- podstawy pierwszej pomocy
- podstawy interwencji kryzysowej
- zarządzanie w sytuacjach kryzysowych
- samorząd terytorialny i polityka lokalna
- klęski żywiołowe i awarie techniczne
- logistyka w zarządzaniu kryzysowym
- wstęp do prawa konstytucyjnego RP
- problemy i kwestie społeczne
- pomoc społeczna
- metodologia badań społecznych
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku zarządzanie kryzysowe
Nowa matura
Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony - część pisemna).
Wynik z poziomu rozszerzonego przemnożony zostanie przez współczynnik 1,5.
Stara matura
Konkurs świadectw - średnia wszystkich ocen z języka polskiego oraz wiedzy o społeczeństwie zapisanych na świadectwie dojrzałości.
Perspektywy pracy po kierunku zarządzanie kryzysowe
Absolwent kierunku będzie przygotowany do pracy na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych średniego szczebla zarządzania lub zespołu w strukturach administracji państwowej i samorządowej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne.
Opinie o kierunku zarządzanie kryzysowe
Absolwent nabędzie również kwalifikacje pracy w zespole, niezbędne przygotowanie do podjęcia dalszych studiów oraz dalszego samodzielnego rozwoju umiejętności i kompetencji, zdobywania wiedzy oraz uczenia się w ciągu całego życia.