Jakiego kierunku studiów szukasz?

Studia bliskowschodnie

Bliski Wschód to region, który diametralnie zyskał na znaczeniu w ciągu ostatnich dwóch dekad. Coraz większą rolę odgrywa Izrael, liczne wojny przykuły medialną uwagę większości świata, a na pustyni powstały futurystyczne miasta wieżowców.

W ramach Studiów bliskowschodnich realizowany jest interdyscyplinarny program nauczania, przekazujący studentom wiedzę na temat kultury oraz systemów politycznych, gospodarczych i społecznych funkcjonujących na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej i Azji Południowo-Zachodniej. Przedmioty specjalności bliskowschodniej obejmują historię i kulturę Bliskiego Wschodu oraz stosunki międzynarodowe i politykę państw regionu. Studenci poznają w szczególności cywilizację muzułmańską, islam, judaizm oraz współczesne społeczeństwa krajów arabskich, Izraela, Turcji i Iranu; nabywają wiedzę o filozofii muzułmańskiej, sztuce, literaturze i kinematografii Bliskiego Wschodu, a także o problemach rozwojowych regionu.

Istotnym elementem kierunku jest nauka języka arabskiego (lub hebrajskiego, jeśli zbierze się wystarczająco liczna grupa zainteresowanych) w wymiarze 540 godzin. Prowadzone są także zajęcia dodatkowe z podstaw języka tureckiego i perskiego.

Dla kogo studia na kierunku studia bliskowschodnie

Studia bliskowschodnie to kierunek dla ludzi otwartych na świat i inne kultury. Dla sprawnych językoznawców i politologów.

Program kształcenia na kierunku studia bliskowschodnie

Program nauczania na studiach bliskowschodnich zakłada takie przedmioty jak:

 • środowisko geograficzne Bliskiego Wschodu
 • historia społeczno-polityczna współczesnego Izraela
 • mniejszości religijne i etniczne na Bliskim Wschodzie
 • historia społeczno-polityczna krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie (VII-XIX wiek)
 • wstęp do islamu
 • orientalizm
 • społeczeństwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej
 • historia społeczno-polityczna krajów muzułmańskich na Bliskim Wschodzie II (XIX-XX wiek)
 • kultury Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej
 • problematyka kolonialna w świecie arabskim
 • stosunki i organizacje międzynarodowe na Bliskim Wschodzie
 • scena polityczna Izraela
 • filozofia muzułmańska
 • gospodarki Bliskiego Wschodu
 • ideologie i doktryny na Bliskim Wschodzie.

Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia bliskowschodnie

Najlepiej punktowanym przedmiotem maturalnym jest język angielski. Dodatkowe punkty można zdobyć z innego języka obcego, geografii lub historii.

Perspektywy pracy po kierunku studia bliskowschodnie

Absolwenci Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu pracują w różnorodnych instytucjach, wśród których można wymienić: środki masowego przekazu, instytucje kultury, wydawnictwa, ambasady, konsulaty, zagraniczne przedsiębiorstwa i korporacje, firmy szkoleniowe, biura podróży i agencje turystyczne, biura tłumaczeń, wojsko, agencje rządowe, organizacje pozarządowe, a także instytuty naukowe i badawcze.

Opinie o kierunku studia bliskowschodnie

„Sam rok temu to studiowałem dziennie, ale zrezygnowałem :) Kierunek TYLKO dla pasjonatów języka/kultury/literatury/historii Bliskiego Wschodu.

Studia są bardzo ciekawe, oczywiście, są mniej lub bardziej fajne przedmioty... ale wiadomości poszerzają horyzonty :) Dużo fajnej wiedzy, do której nie ma na co dzień tak łatwego dostępu :)

Dla mnie trudny okazał się język arabski, może dlatego, że nie uczyłem się systematycznie? W każdym razie ludzie z roku poradzili sobie z sesją, czyli da się przeżyć.

Uczulam na HMBW (historię muzułmańskiego bliskiego wschodu) - strasznie dużo dat i bardzo dużo wiadomości :) Sam język arabski prowadzony w dużym tempie, ucz się systematycznie, żeby się nie pogubić. Pozostałe przedmioty, jak islam, cywilizacja muzułmańska, filozofia czy geografia BW są fajne”.

autor: ezpot, źródło: https://forum.gazeta.pl/forum/w,245,98064632,98064...

Kierunki pokrewne do kierunku studia bliskowschodnie

Jakie uczelnie oferują kierunek studia bliskowschodnie

W których miastach można studiować kierunek studia bliskowschodnie

Komentarze (0)

brak komentarzy…