Jakiego kierunku studiów szukasz?

Kierunki medyczne

medyczne

Medyczne kierunki studiów to wszystkie te, na których studenci uczą się o zdrowiu i chorobach oraz profilaktyce zdrowia. Współczesna medycyna rozwija się bardzo szybko. Powstają nowe specjalizacje, a za nimi nowe kierunki studiów.

Kierunki medyczne obejmują różnorodne specjalistyczne dziedziny związane z diagnostyką, ratowaniem życia, leczeniem, opieką nad chorym, poprawą kondycji fizycznej, podtrzymywaniem dobrego zdrowia i wyglądu, profilaktyką, badaniami analitycznymi, nauką o lekach.

Kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmacja to domena uniwersytetów medycznych oraz kilku niepublicznych szkół wyższych.

Pozostałe kierunki można studiować na wielu innych uczelniach publicznych i niepublicznych. Szkoły proponują różnorodne specjalności - warto poznać szczegółowo ich ofertę, aby wybrać studia zgodnie ze swoimi preferencjami i planami zawodowymi.


Katalog kierunków medycznych

a
administracja i zarządzanie w ochronie zdrowiaaktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznymanalityka kryminalistyczna i sądowaanalityka medycznaanalityka weterynaryjnaanalityka z diagnostyką molekularnąaudiofonologiaaudiofonologia z protetyką słuchu
b
bezpieczeństwo zdrowotnebiocybernetyka i inżynieria biomedycznabiologia i zdrowie człowiekabiologia medycznabiologia żywności i żywieniabiomedical engineeringbiomedycynabiostatystyka klinicznabiotechnologia medyczna
c
chemia i toksykologia sądowachemia medycznacoaching medycznycoaching zdrowego stylu życiacosmetology - kosmetologia w jęz. angielskim
d
dietetics - studies in Englishdietetykadietetyka i ekologiczna żywność drug discovery and development DUO OTM ocena technologii medycznych
f
farmacjafizjoterapiafizjoterapia w języku angielskimfizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowejfizyka medyczna
g
genetyka
h
higiena dentystyczna
i
indywidualne studia międzyobszaroweinformatyka w medycynieinspekcja weterynaryjnainżynieria mechaniczno - medycznainżynieria ochrony zdrowia i promocja
j
jakość i bezpieczeństwo żywności
k
kierunek lekarskikierunek lekarski, program w języku angielskimkierunek lekarsko-dentystycznykoordynowana opieka senioralnakosmetologia
l
logopedia ogólna i kliniczna
m
medical physicsmedycyna roślinmikroelektronika w technice i medycynie
n
naturoterapianeurobiologia
o
odnowa biologicznaoptometria (optyka okularowa)optyka okularowa z elementami optometriiorganizacja opieki nad osobą starszą
p
physiotherapy - studies in Englishpielęgnacja zwierząt i animaloterapiapielęgniarstwopielęgniarstwo pomostowepielęgniarstwo weterynaryjnepołożnictwopołożnictwo pomostoweprojektowanie i wytwarzanie kosmetykówprotetyka słuchuprzemysł farmaceutyczny i kosmetycznypsychologia medycznapsychologia zdrowia
r
ratownictwo medyczne
s
systemy diagnostyczne w medycynie
t
techniki dentystycznetechnologia biomedycznatelemedycyna i projekty w ochronie zdrowiaterapia zajęciowa z rehabilitacjątoksykologia z elementami kryminalistyki
v
veterinary medicine
w
weterynaria
z
zarządzanie ryzykiem zdrowotnymzastosowanie fizyki w biologii i medycyniezdrowie publicznezdrowie publiczne i epidemiologiazdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowiazdrowie środowiskowezdrowie środowiskowe i bhpzielarstwo i fitoproduktyzielarstwo i fitoterapiazwierzęta w re­kreacji, edu­ka­cji i te­rapii
ż
żywienie człowieka i dietetykażywienie człowieka i dietoterapiażywienie człowieka i ocena żywności

Dla kogo kierunki medyczne

Kierunki medyczne nigdy nie są przypadkowym wyborem. Na wielu z nich wysokie progi rekrutacyjne są do osiągnięcia tylko dla najlepszych, wyniki osiągnięte na maturze z konkretnych przedmiotów muszą być naprawdę satysfakcjonujące.

Duże znaczenie mają predyspozycje kandydatów. To ciężkie, wymagające, długie (w przypadku kierunku lekarskiego, stomatologii, fizjoterapii czy farmacji) studia. Wymagają wytrwałości, pracowitości, determinacji, systematyczności i zdyscyplinowania.

Nie mniej istotne są wartości interpersonalne. Wyrozumiałość, wrażliwość czy empatia pozwolą nawiązać lepszy kontakt z pacjentem, stworzyć atmosferę zaufania i bezpieczeństwa tak istotną w czasie diagnozowania, leczenia, rehabilitacji.

Takie cechy kandydata jak stanowczość i zdecydowanie będą cenne w przyszłej pracy. Konieczność postawienia diagnozy, wyboru ścieżki leczenia, utwierdzenia zdezorientowanego pacjenta w słuszności takiego postępowania będą wymagały decyzyjności.

Zawody medyczne wymagają dużej odporności, profesjonalizmu, podejmowania decyzji w szybko zmieniających się sytuacjach, zagrażających często życiu pacjenta.

Kształcenie na kierunkach medycznych

Program studiów przewiduje blok ogólnego kształcenia medycznego, a także przedmioty kierunkowe, typowe dla studiowanej dziedziny.

Studenci kierunków medycznych zmagają się m.in. z takimi przedmiotami jak: biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne

Bardzo duże znaczenie w procesie kształcenia mają zajęcia praktyczne, laboratoryjne, kliniczne.

Nauka na kierunku lekarskim trwa 6 lat. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują tytuł zawodowy lekarza. Następnie mogą odbyć staż, po którym przystępują do Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Jego zdanie uprawnia do wykonywania zawodu lekarza i kontynuacji kształcenia – wyboru specjalizacji.

Podobny (5 lat) cykl kształcenia odbywają lekarze-dentyści.

Fizjoterapia jest również kierunkiem 5-letnim.

Pozostałe kierunki medyczne realizowane są trybie dwustopniowym.


Rekrutacja na kierunki medyczne

Kluczowymi przedmiotami uwzględnianymi na kierunkach medycznych są

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • matematyka.

Na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych najczęściej wymagana jest biologia i/lub chemia oraz fizyka na poziomie rozszerzonym.

Zdarza się, że od kandydatów na fizjoterapię wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia.

Niepubliczne szkoły wyższe najczęściej rekrutują na podstawie złożenia kompletu dokumentów, aczkolwiek na wybrane kierunki decydujący może być jednak wynik z konkretnym przedmiotów – sprawdźcie wcześniej, aby uniknąć rozczarowań.

Wyjątek stanowią te niepubliczne szkoły wyższe, które realizują kierunek lekarski. W tym przypadku przyjęcia na studia przebiegają podobnie jak w uczelniach publicznych.

Wybierając konkretną uczelnię należy dokładnie sprawdzać wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.

O swoich przygotowaniach do matury pod kątem studiów medycznych opowiada Adam:

Praca po kierunkach medycznych

W zależności od ukończonego kierunku można po studiach pracować jako:

 • lekarz
 • farmaceuta
 • fizjoterapeuta
 • analityk
 • dietetyk
 • ratownik medyczny
 • położna
 • pielęgniarka.

Zdobycie wykształcenia na konkretnym kierunku medycznym determinuje miejsce pracy. Przyjrzyjmy się wybranym zawodom.

Lekarze i lekarze-dentyści zatrudniani są w szpitalach, przychodniach, specjalistycznych gabinetach, klinikach stomatologicznych, sanatoriach, domach opieki.

Fizjoterapeuci - oprócz części ww. pracują w klubach sportowych, ośrodkach odnowy biologicznej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, gabinetach masażu, terapii manualnej.

Farmaceuci prowadzą własne apteki, mogą pracować w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją leków, jednostkach naukowo-badawczych związanych z prowadzeniem badań nad lekami.

Opinie o kierunkach medycznych

Pomimo dużych wymagań wstępnych (wysokie progi punktowe) medyczne kierunki studiów od lat pozostają w czołówce najchętniej wybieranych przez kandydatów.

Część kierunków lekarskich uchodzi za jedne z najtrudniejszych. Jednak statystyki rekrutacyjne co roku pokazują, że młodzi ludzie chcą zdobywać wykształcenie medyczne.

Z ukończeniem kierunków medyczny wiąże się prestiż, perspektywa dobrych zarobków. Choć realia pokazują, że droga do stabilizacji zawodowej jest długa i ciężka.

Jaka ścieżka wiedzie na uczelnię medyczną? Opowiada o tym student kierunku lekarskiego:

W jakich miastach są kierunki medyczne

Biała Podlaska
Biała Podlaska
Uczelnie: 1
Kierunki: 19
Białystok
Białystok
Uczelnie: 8
Kierunki: 102
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Uczelnie: 6
Kierunki: 38
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Uczelnie: 10
Kierunki: 167
Chełm
Chełm
Uczelnie: 2
Kierunki: 16
Ciechanów
Ciechanów
Uczelnie: 2
Kierunki: 13
Częstochowa
Częstochowa
Uczelnie: 5
Kierunki: 87
Elbląg
Elbląg
Uczelnie: 3
Kierunki: 21
Gdańsk
Gdańsk
Uczelnie: 18
Kierunki: 224
Głogów
Głogów
Uczelnie: 1
Kierunki: 6
Gniezno
Gniezno
Uczelnie: 3
Kierunki: 15
Gorzów Wlkp.
Gorzów Wlkp.
Uczelnie: 3
Kierunki: 23
Jarosław
Jarosław
Uczelnie: 1
Kierunki: 18
Jelenia Góra
Jelenia Góra
Uczelnie: 1
Kierunki: 9
Kalisz
Kalisz
Uczelnie: 2
Kierunki: 29
Katowice
Katowice
Uczelnie: 16
Kierunki: 187
Kielce
Kielce
Uczelnie: 8
Kierunki: 93
Konin
Konin
Uczelnie: 3
Kierunki: 28
Koszalin
Koszalin
Uczelnie: 4
Kierunki: 37
Kraków
Kraków
Uczelnie: 27
Kierunki: 543
Krosno
Krosno
Uczelnie: 1
Kierunki: 21
Legnica
Legnica
Uczelnie: 2
Kierunki: 21
Leszno
Leszno
Uczelnie: 2
Kierunki: 18
Łódź
Łódź
Uczelnie: 23
Kierunki: 318
Łomża
Łomża
Uczelnie: 4
Kierunki: 25
Lublin
Lublin
Uczelnie: 10
Kierunki: 275
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Uczelnie: 4
Kierunki: 32
Nowy Targ
Nowy Targ
Uczelnie: 1
Kierunki: 11
Nysa
Nysa
Uczelnie: 1
Kierunki: 13
Olsztyn
Olsztyn
Uczelnie: 5
Kierunki: 85
Opole
Opole
Uczelnie: 5
Kierunki: 118
Oświęcim
Oświęcim
Uczelnie: 1
Kierunki: 17
Piła
Piła
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Płock
Płock
Uczelnie: 3
Kierunki: 26
Poznań
Poznań
Uczelnie: 27
Kierunki: 348
Przemyśl
Przemyśl
Uczelnie: 3
Kierunki: 19
Racibórz
Racibórz
Uczelnie: 1
Kierunki: 14
Radom
Radom
Uczelnie: 6
Kierunki: 53
Rzeszów
Rzeszów
Uczelnie: 6
Kierunki: 112
Sanok
Sanok
Uczelnie: 1
Kierunki: 9
Skierniewice
Skierniewice
Uczelnie: 1
Kierunki: 12
Suwałki
Suwałki
Uczelnie: 1
Kierunki: 14
Szczecin
Szczecin
Uczelnie: 13
Kierunki: 196
Tarnów
Tarnów
Uczelnie: 4
Kierunki: 36
Toruń
Toruń
Uczelnie: 4
Kierunki: 117
Wałbrzych
Wałbrzych
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Warszawa
Warszawa
Uczelnie: 68
Kierunki: 670
Włocławek
Włocławek
Uczelnie: 3
Kierunki: 28
Wrocław
Wrocław
Uczelnie: 27
Kierunki: 297
Zamość
Zamość
Uczelnie: 3
Kierunki: 16
Zielona Góra
Zielona Góra
Uczelnie: 3
Kierunki: 67

Uczelnie o kierunkach medycznych

Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński
al. Papieża Jana Pawła II 22a, 70-453 Szczecin
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Akademia Pomorska w Słupsku
 • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
 • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Ekonomiczny w Opolu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni
 • Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
 • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 • Politechnika Łódzka
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Coventry University Wrocław
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Uniwersytet Szczeciński
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej Filia w Stalowej Woli
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej w Szczecinie
 • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
 • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
 • Uczelnia Nauk Społecznych Filia Nowy Targ
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Ekonomiczny w Szczecinie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
 • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
 • Uniwersytet Morski w Gdyni
 • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • Collegium Humanum we Wrocławiu
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Collegium Humanum w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
 • Bydgoska Szkoła Wyższa
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Akademia Zamojska
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. T. Kotarbińskiego
 • Politechnika Poznańska
 • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
 • Collegium Humanum w Warszawie
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Politechnika Morska w Szczecinie
 • Politechnika Lubelska
 • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 • Collegium Civitas w Warszawie
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Collegium Da Vinci w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
 • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
 • Politechnika Częstochowska
 • Gdańska Szkoła Wyższa
 • Uniwersytet Zielonogórski
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
 • Uniwersytet Gdański
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
 • Collegium Humanum w Rzeszowie
 • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
 • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
 • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Akademia Ignatianum w Krakowie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
 • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
 • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
 • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
 • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
 • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
 • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Uniwersytet Opolski
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie