• Uniwersytet Medyczny w Łodzi Summer School 2024
Jakiego kierunku studiów szukasz?

Kierunki medyczne

medyczne

Medyczne kierunki studiów to wszystkie te, na których studenci uczą się o zdrowiu i chorobach oraz profilaktyce zdrowia. Współczesna medycyna rozwija się bardzo szybko. Powstają nowe specjalizacje, a za nimi nowe kierunki studiów.

Kierunki medyczne obejmują różnorodne specjalistyczne dziedziny związane z diagnostyką, ratowaniem życia, leczeniem, opieką nad chorym, poprawą kondycji fizycznej, podtrzymywaniem dobrego zdrowia i wyglądu, profilaktyką, badaniami analitycznymi, nauką o lekach.

Kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmacja to domena uniwersytetów medycznych oraz kilku niepublicznych szkół wyższych.

Pozostałe kierunki można studiować na wielu innych uczelniach publicznych i niepublicznych. Szkoły proponują różnorodne specjalności - warto poznać szczegółowo ich ofertę, aby wybrać studia zgodnie ze swoimi preferencjami i planami zawodowymi.


Katalog kierunków medycznych

a
administracja i zarządzanie w ochronie zdrowia aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym analityka kryminalistyczna i sądowa analityka medyczna analityka weterynaryjna analityka z diagnostyką molekularną analiza żywności i żywienie człowieka audiofonologia audiofonologia z protetyką słuchu
b
badania kliniczne bezpieczeństwo zdrowotne biocybernetyka i inżynieria biomedyczna biologia i zdrowie człowieka biologia medyczna biologia żywności i żywienia biomedical engineering biomedycyna biostatystyka kliniczna biotechnologia medyczna
c
chemia i toksykologia sądowa chemia medyczna chemia medyczna z projektowaniem leków coaching medyczny coaching zdrowego stylu życia cosmetology - kosmetologia w jęz. angielskim
d
dietetics - studies in English dietetyka dietetyka i ekologiczna żywność dietetyka i jakość żywności dietetyka w sporcie i rekreacji drug discovery and development duo otm ocena technologii medycznych
e
elektroradiologia
f
farmacja fizjoterapia fizjoterapia w języku angielskim fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej fizyka medyczna
g
genetyka
h
higiena stomatologiczna
i
indywidualne studia międzyobszarowe informatyka w medycynie inspekcja weterynaryjna inżynieria mechaniczno - medyczna inżynieria ochrony zdrowia i promocja
j
jakość i bezpieczeństwo żywności
k
kierunek lekarski kierunek lekarski, program w języku angielskim kierunek lekarsko-dentystyczny kinezjologia koordynator medyczny koordynowana opieka senioralna kosmetologia
l
logopedia kliniczna z terapią zajęciową logopedia ogólna i kliniczna logopedia z fonoaudiologią
m
medical physics medycyna roślin medyczna biotechnologia molekularna mikroelektronika w technice i medycynie
n
naturoterapia neurobiologia
o
odnowa biologiczna optometria (optyka okularowa) optyka okularowa z elementami optometrii organizacja opieki nad osobą starszą
p
physiotherapy - studies in English pielęgnacja zwierząt i animaloterapia pielęgniarstwo pielęgniarstwo pomostowe pielęgniarstwo weterynaryjne położnictwo położnictwo pomostowe produkty farmaceutyczne i kosmetyczne projektowanie i wytwarzanie kosmetyków protetyka słuchu przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny psychologia medyczna psychologia zdrowia psychoterapia
r
ratownictwo medyczne ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore ratownictwo, ochrona ludności i pomoc humanitarna
s
systemy diagnostyczne w medycynie
t
techniki dentystyczne technologia biomedyczna telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia terapia zajęciowa z rehabilitacją toksykologia z elementami kryminalistyki trener zdrowia
v
veterinary medicine
w
weterynaria
z
zarządzanie ryzykiem zdrowotnym zastosowanie fizyki w biologii i medycynie zdrowie publiczne zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia zdrowie publiczne i epidemiologia zdrowie środowiskowe zdrowie środowiskowe i bhp zielarstwo i fitoprodukty zielarstwo i fitoterapia zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt zwierzęta w re­kreacji, edu­ka­cji i te­rapii
ż
żywienie człowieka i dietetyka żywienie człowieka i dietoterapia żywienie człowieka i ocena żywności

Dla kogo kierunki medyczne

Kierunki medyczne nigdy nie są przypadkowym wyborem. Na wielu z nich wysokie progi rekrutacyjne są do osiągnięcia tylko dla najlepszych, wyniki osiągnięte na maturze z konkretnych przedmiotów muszą być naprawdę satysfakcjonujące.

Duże znaczenie mają predyspozycje kandydatów. To ciężkie, wymagające, długie (w przypadku kierunku lekarskiego, stomatologii, fizjoterapii czy farmacji) studia. Wymagają wytrwałości, pracowitości, determinacji, systematyczności i zdyscyplinowania.

Nie mniej istotne są wartości interpersonalne. Wyrozumiałość, wrażliwość czy empatia pozwolą nawiązać lepszy kontakt z pacjentem, stworzyć atmosferę zaufania i bezpieczeństwa tak istotną w czasie diagnozowania, leczenia, rehabilitacji.

Takie cechy kandydata jak stanowczość i zdecydowanie będą cenne w przyszłej pracy. Konieczność postawienia diagnozy, wyboru ścieżki leczenia, utwierdzenia zdezorientowanego pacjenta w słuszności takiego postępowania będą wymagały decyzyjności.

Zawody medyczne wymagają dużej odporności, profesjonalizmu, podejmowania decyzji w szybko zmieniających się sytuacjach, zagrażających często życiu pacjenta.

Kształcenie na kierunkach medycznych

Program studiów przewiduje blok ogólnego kształcenia medycznego, a także przedmioty kierunkowe, typowe dla studiowanej dziedziny.

Studenci kierunków medycznych zmagają się m.in. z takimi przedmiotami jak: biofizyka, historia medycyny, chemia, biochemia, pierwsza pomoc, histologia z embriologią i elementami cytofizjologii, podstawy biologii molekularnej, etyka lekarska, psychologia lekarska, fizjologia, anatomia radiologiczna, farmakologia i toksykologia, patomorfologia, genetyka, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne

Bardzo duże znaczenie w procesie kształcenia mają zajęcia praktyczne, laboratoryjne, kliniczne.

Nauka na kierunku lekarskim trwa 6 lat. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują tytuł zawodowy lekarza. Następnie mogą odbyć staż, po którym przystępują do Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Jego zdanie uprawnia do wykonywania zawodu lekarza i kontynuacji kształcenia – wyboru specjalizacji.

Podobny (5 lat) cykl kształcenia odbywają lekarze-dentyści.

Fizjoterapia jest również kierunkiem 5-letnim.

Pozostałe kierunki medyczne realizowane są trybie dwustopniowym.


Rekrutacja na kierunki medyczne

Kluczowymi przedmiotami uwzględnianymi na kierunkach medycznych są

  • biologia
  • chemia
  • fizyka
  • matematyka.

Na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych najczęściej wymagana jest biologia i/lub chemia oraz fizyka na poziomie rozszerzonym.

Zdarza się, że od kandydatów na fizjoterapię wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia.

Niepubliczne szkoły wyższe najczęściej rekrutują na podstawie złożenia kompletu dokumentów, aczkolwiek na wybrane kierunki decydujący może być jednak wynik z konkretnym przedmiotów – sprawdźcie wcześniej, aby uniknąć rozczarowań.

Wyjątek stanowią te niepubliczne szkoły wyższe, które realizują kierunek lekarski. W tym przypadku przyjęcia na studia przebiegają podobnie jak w uczelniach publicznych.

Wybierając konkretną uczelnię należy dokładnie sprawdzać wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w danym roku.

O swoich przygotowaniach do matury pod kątem studiów medycznych opowiada Adam:

Praca po kierunkach medycznych

W zależności od ukończonego kierunku można po studiach pracować jako:

  • lekarz
  • farmaceuta
  • fizjoterapeuta
  • analityk
  • dietetyk
  • ratownik medyczny
  • położna
  • pielęgniarka.

Zdobycie wykształcenia na konkretnym kierunku medycznym determinuje miejsce pracy. Przyjrzyjmy się wybranym zawodom.

Lekarze i lekarze-dentyści zatrudniani są w szpitalach, przychodniach, specjalistycznych gabinetach, klinikach stomatologicznych, sanatoriach, domach opieki.

Fizjoterapeuci - oprócz części ww. pracują w klubach sportowych, ośrodkach odnowy biologicznej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, gabinetach masażu, terapii manualnej.

Farmaceuci prowadzą własne apteki, mogą pracować w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją leków, jednostkach naukowo-badawczych związanych z prowadzeniem badań nad lekami.

Opinie o kierunkach medycznych

Pomimo dużych wymagań wstępnych (wysokie progi punktowe) medyczne kierunki studiów od lat pozostają w czołówce najchętniej wybieranych przez kandydatów.

Część kierunków lekarskich uchodzi za jedne z najtrudniejszych. Jednak statystyki rekrutacyjne co roku pokazują, że młodzi ludzie chcą zdobywać wykształcenie medyczne.

Z ukończeniem kierunków medyczny wiąże się prestiż, perspektywa dobrych zarobków. Choć realia pokazują, że droga do stabilizacji zawodowej jest długa i ciężka.

Jaka ścieżka wiedzie na uczelnię medyczną? Opowiada o tym student kierunku lekarskiego:

W jakich miastach są kierunki medyczne

Biała Podlaska
Biała Podlaska
Uczelnie: 1
Kierunki: 21
Białystok
Białystok
Uczelnie: 8
Kierunki: 102
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Uczelnie: 6
Kierunki: 38
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Uczelnie: 10
Kierunki: 164
Chełm
Chełm
Uczelnie: 1
Kierunki: 13
Ciechanów
Ciechanów
Uczelnie: 2
Kierunki: 13
Częstochowa
Częstochowa
Uczelnie: 5
Kierunki: 98
Elbląg
Elbląg
Uczelnie: 3
Kierunki: 22
Gdańsk
Gdańsk
Uczelnie: 18
Kierunki: 224
Gdynia
Gdynia
Uczelnie: 5
Kierunki: 42
Gniezno
Gniezno
Uczelnie: 3
Kierunki: 14
Gorzów Wlkp.
Gorzów Wlkp.
Uczelnie: 3
Kierunki: 24
Głogów
Głogów
Uczelnie: 1
Kierunki: 7
Jarosław
Jarosław
Uczelnie: 1
Kierunki: 18
Jelenia Góra
Jelenia Góra
Uczelnie: 1
Kierunki: 9
Kalisz
Kalisz
Uczelnie: 2
Kierunki: 29
Katowice
Katowice
Uczelnie: 16
Kierunki: 188
Kielce
Kielce
Uczelnie: 8
Kierunki: 91
Konin
Konin
Uczelnie: 3
Kierunki: 28
Koszalin
Koszalin
Uczelnie: 4
Kierunki: 40
Kraków
Kraków
Uczelnie: 27
Kierunki: 543
Krosno
Krosno
Uczelnie: 1
Kierunki: 21
Legnica
Legnica
Uczelnie: 2
Kierunki: 21
Leszno
Leszno
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Lublin
Lublin
Uczelnie: 10
Kierunki: 285
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Uczelnie: 4
Kierunki: 32
Nowy Targ
Nowy Targ
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Nysa
Nysa
Uczelnie: 1
Kierunki: 13
Olsztyn
Olsztyn
Uczelnie: 4
Kierunki: 87
Opole
Opole
Uczelnie: 5
Kierunki: 114
Oświęcim
Oświęcim
Uczelnie: 1
Kierunki: 17
Piła
Piła
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Poznań
Poznań
Uczelnie: 27
Kierunki: 358
Przemyśl
Przemyśl
Uczelnie: 2
Kierunki: 17
Płock
Płock
Uczelnie: 3
Kierunki: 29
Racibórz
Racibórz
Uczelnie: 1
Kierunki: 14
Radom
Radom
Uczelnie: 6
Kierunki: 58
Rzeszów
Rzeszów
Uczelnie: 7
Kierunki: 116
Sanok
Sanok
Uczelnie: 1
Kierunki: 9
Skierniewice
Skierniewice
Uczelnie: 1
Kierunki: 12
Suwałki
Suwałki
Uczelnie: 1
Kierunki: 14
Szczecin
Szczecin
Uczelnie: 13
Kierunki: 208
Tarnobrzeg
Tarnobrzeg
Uczelnie: 1
Kierunki: 5
Tarnów
Tarnów
Uczelnie: 4
Kierunki: 39
Toruń
Toruń
Uczelnie: 5
Kierunki: 128
Warszawa
Warszawa
Uczelnie: 68
Kierunki: 681
Wałbrzych
Wałbrzych
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Wrocław
Wrocław
Uczelnie: 30
Kierunki: 322
Włocławek
Włocławek
Uczelnie: 3
Kierunki: 28
Zamość
Zamość
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Zielona Góra
Zielona Góra
Uczelnie: 3
Kierunki: 67
Łomża
Łomża
Uczelnie: 4
Kierunki: 26
Łódź
Łódź
Uczelnie: 24
Kierunki: 336

Uczelnie o kierunkach medycznych

  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Politechnika Częstochowska
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Kaliski
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Gdański
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Tarnowska
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Akademia Zamojska
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Politechnika Łódzka
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Politechnika Śląska