Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
uczelnia publiczna, 21-500 Biała Podlaska, ul. Sidorska 95/97, (+83) 344 99 00, 344 99 30, rekrutacja@akademiabialska.plRekrutacja - Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
Kalendarium Rekrutacji
Rekrutacja na studia rozpoczyna się każdego roku w kwietniu.
Zdana matura jest podstawą do wzięcia udziału w rekrutacji. W postępowaniu kwalifikacyjnym bierzemy pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z części pisemnej – język obcy nowożytny oraz przedmiot z którego kandydat uzyskał najwyższy wynik.
Więcej szczegółów na stronie internetowej w zakładce KANDYDAT
CZY WIESZ, ŻE
Największym sukcesem Uczelni jest – I miejsce w Polsce według prestiżowego ogólnopolskiego Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy” w 2016, 2017 i 2018. Oferujemy jedne z najwyższych stypendiów w Polsce:
- stypendium Rektora, którego najwyższy próg to 1 200 zł,
- stypendium socjalne w wysokości do 1 100 zł.
Regionalne Centrum Badań EKO-AGRO-TECH
Jest nowoczesnym ośrodkiem badawczym PSW mieszczącym laboratoria naukowe: Analiz Środowiskowych, Biologiczno-Żywieniowych, Fizyki Budowli oraz Mechaniki, Budowy i Eksploatacji Maszyn. Oferowane w ramach infrastruktury badania i technologie mogą zostać wykorzystane zarówno w działalności produkcyjnej jak i usługowej i prowadzić do rozwoju potencjału oraz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw w regionie. W laboratoriach mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn znajduje się zawansowana aparatura światowych, renomowanych firm. Możesz nauczyć się prototypowania za pomocą drukarki 3D, obsługi hamowni podwoziowej i diagnoskopu samochodowego oraz zaobserwować zjawiska przepływowe w tunelu aerodynamicznym.
Centrum Badań nad Innowacjami
Nowoczesny ośrodek badawczy mieszczący laboratoria naukowe Budownictwa, Informatyki i Zdrowia. Celem funkcjonowania CBNI jest przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, budowanie konkurencyjności i znaczenia regionu poprzez zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego PSW.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej
To miejsce, w którym przyszłe pielęgniarki i przyszli pielęgniarze zdobywają umiejętności udzielania pomocy medycznej w warunkach wirtualnej rzeczywistości. Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej wyposażone jest m.in. w symulatory wysokiej wierności dzieci i dorosłych. Symulatory służą do wykonywania ćwiczeń z zakresu procedur medycznych. Na salach symulacji znajdują się fantomy, które przypominają człowieka. Mówią co je boli, reagują mruganiem oczu, źrenice ulegają rozszerzaniu, można również sprawdzić wszystkie parametry życiowe. Zrobione z silikonu symulatory pozwolą studentom pielęgniarstwa przed wejściem na oddziały szpitalne w praktyczny sposób zweryfikować swoje umiejętności i przygotować się do pracy z pacjentami.
Biblioteka Akademicka PSW
Przestrzeń biblioteczna jest zaaranżowana w nowoczesny i funkcjonalny sposób; stanowi miejsce bardzo licznie odwiedzane przez użytkowników. Biblioteka dysponuje trzema strefami wolnego dostępu, strefą relaksu i strefą samoobsługową, wyposażoną w urządzenia do samodzielnego wypożyczania i zwrotu książek oraz intuicyjny w obsłudze skaner. Do dyspozycji użytkowników przeznaczony jest pokój pracy grupowej i indywidualnej. Biblioteka posiada dostęp do elektronicznych baz naukowych udostępnianych w ramach licencji krajowej i zakupów konsorcyjnych, takich jak: EBSCO, EMIS, EMERALD, PROQUEST.
WYJAZDY NA STUDIA I PRAKTYKI ZAGRANICZNE
Studenci po pierwszym roku studiów mogą wyjeżdżać na studia zagraniczne w innym kraju. Studia w ramach programu Erasmus+ trwają od 3 do 12 miesięcy w ramach jednego cyklu studiów. Studenci mogą także wyjeżdżać na zagraniczne praktyki w przedsiębiorstwach, organizacjach, albo instytucjach działających w innych krajach uczestniczących w programie – czas pobytu 2 miesiące.
Zobacz film
Rekrutacja na studia 2023/2024
Informacje ogólne na temat naboru kandydatów
Każdego roku tysiące kandydatów biorą udział w procesie rekrutacji na wybraną uczelnię. Zasady naboru na studia od strony formalnej zasadniczo są podobne we wszystkich placówkach. Niemal wszystkie szkoły wyższe rekrutują poprzez elektroniczny system internetowy (ERK - Elektroniczna Rejestracja Kandydatów, IRK - Internetowa Rejestracja Kandydatów). Pierwszym krokiem jest zatem rejestracja kandydata, czyli założenie konta w specjalnym systemie internetowej rekrutacji na stronie www uczelni. Uzupełniając dane adresowe należy bezbłędnie podać PESEL, który zazwyczaj staje się loginem. Następnie kandydat wybiera interesujący go kierunek (może być więcej niż jeden), dokonuje opłaty rekrutacyjnej, wprowadza do systemu wyniki uzyskane na maturze.
Wynik rekrutacji będzie dostępny w systemie on-line. Po zalogowaniu się poznasz informacje o uzyskanych punktach (PROGI PUNKTOWE NA STUDIA), przyjęciu lub nie na studia. Jeżeli zostaniesz zakwalifikowany, zwykle w ciągu 7 dni należy dostarczyć na uczelnię komplet wymaganych dokumentów: świadectwo maturalne, zdjęcia, podpisany formularz internetowy, dowód wzniesienia opłaty rekrutacyjnej, kserokopia dowodu osobistego, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiów na wybranym kierunku.
W przypadku większości uczelni niepublicznych (zwanych prywatnymi) fakt rejestracji kandydata poprzez system internetowy jest równoznaczny z przyjęciem na studia. Przypieczętowaniem tego procesu jest podpisanie umowy o naukę, która w prywatnych szkołach wyższych jest odpłatna. Zalecamy, aby szczegółowe informacje na temat naboru sprawdzić na stronie www wybranej uczelni.
Typy studiów w Polsce













