Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
- O uczelni
- Kierunki i specjalności
- Zasady rekrutacji
- Dowiedz się więcej
- Okiem studenta
- Kontakt
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie po dwudziestu trzech latach funkcjonowania na stałe wpisała się w krajobraz edukacyjny północnego Mazowsza.
Z roku na rok rośnie jej znaczenie i zwiększa się systematycznie liczba rekrutowanych studentów. Mury Uczelni od czasu jej utworzenia opuściło ponad osiem tysięcy absolwentów z tytułem inżyniera, licencjata lub magistra.
Uczelnia która od lat funkcjonuje w profilu praktycznym pozostaje w stałym kontakcie nie tylko z samorządami okolicznych powiatów i gmin, ale także instytucjami wspierającymi rynek pracy, a przede wszystkim z pracodawcami działającymi w regionie ciechanowskim. Grono interesariuszy z otoczenia społeczno- gospodarczego ciągle się powiększa. Aktualnie Państwowa Akademia Nauk stosowanych im. Ignacego Mościckiego współpracuje z około 160 zakładami pracy z północnego Mazowsza.
Kooperacja ta owocuje dostosowaniem kierunków studiów do potrzeb rynku pracy oraz wpływa na korygowanie programów kształcenia do posiadanych i zmieniających się technologii. PANS im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie posiada fachową kadrę, nowoczesną bazę dydaktyczną oraz systematycznie wzbogaca swoją ofertę edukacyjną.Władze uczelni mają świadomość, że trudno wykształcić inżyniera czy pielęgniarkę bez odpowiedniego zaplecza i nowoczesnej aparatury. Dlatego baza dydaktyczna wzbogacana jest systematycznie o nowocześnie wyposażone laboratoria i pracownie umożliwiające edukację na najwyższym poziomie technologicznym. Absolwenci poza solidną dawką wiedzy teoretycznej otrzymują niezbędne dziś doświadczenie praktyczne realizowane poprzez profil praktyczny oraz sześciomiesięczne praktyki studenckie.
Szkoła dba także o wsparcie socjalne studentów. Funkcjonuje tu skuteczny system stypendialny. Stypendia socjalne, stypendia za osiągnięcia wynikające z dorobku studenta w różnych dziedzinach, stypendium dla osób z niepełnosprawnościami, zapomogi, a także możliwość zamieszkania w Domu Studenta - to wszystko umożliwia podejmowanie i kontynuowanie nauki przez młodzież.
W uczelni studiuje niespełna dwa tysiące studentów na 13 kierunkach. Nauki społeczne reprezentowane są przez kierunki: bezpieczeństwo wewnętrzne, logistyka, ekonomia, praca socjalna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Nauki inżynieryjno-techniczne i rolnicze to: informatyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria środowiska, rolnictwo, elektronika i telekomunikacja. Nauki o zdrowiu reprezentuje pielęgniarstwo i fizjoterapia.
Z raportów MNiSW podsumowujących Ekonomiczne Losy Absolwentów szkół wyższych wynika, że blisko 100% osób opuszczających mury ciechanowskiej uczelni znajduje zatrudnienie. Nic więc dziwnego, że PANS im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie jest postrzegana jako uczelnia nowoczesna, elastycznie reagująca na zmieniające się potrzeby lokalnego rynku pracy, sprawnie współdziałająca z lokalnym otoczeniem pracodawców, administracją samorządową, środowiskiem edukacyjnym oraz odpowiadająca na oczekiwania mieszkańców północnego Mazowsza.
W ramach kół naukowych studenci biorą udział w wyprawach edukacyjnych, pogłębiając wiedzę, zdobywają doświadczenie, zbierają informacje do prowadzonych badań naukowych. Wyniki swojej pracy prezentują na konferencjach i sympozjach naukowych, są autorami lub współtworzą publikacje.
Studenci zainteresowani sportem i turystyką skupieni są wokół Klubu Uczelnianego AZS, który prowadzi osiem sekcji sportowych.
Wymiana zagraniczna realizowana jest w ramach Programu Erasmus. Dzięki temu studenci PANS mogą odbyć część studiów lub praktyk za granicą.