Jakiego kierunku studiów szukasz?

Kierunki techniczne

techniczne

Studia techniczne to bardzo szerokie pojęcie. Generalnie o studiach technicznych mówimy wtedy, gdy kończą się one uzyskaniem tytułu inżyniera lub magistra inżyniera. Wiedza zdobyta na studiach technicznych ma w dużym stopniu charakter praktyczny.

Studia techniczne dają solidne wykształcenie i praktyczne przygotowanie do wykonywania konkretnego zawodu. Wiele z nich to od lat numery 1 na liście poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Wykwalifikowani absolwenci mają gwarancję pracy. Zarobki specjalistów w pewnych dziedzinach są od samego początku satysfakcjonujące i rosną wraz z rozwojem kariery.

Absolwenci studiów technicznych, czyli inżynierowi, są szczególnie mocno poszukiwani na rynku pracy, w związku z tym w ostatnich latach rośnie popularność tych studiów.

Niektóre zawody i stanowiska wymagają ukończenia konkretnych studiów technicznych. Uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych musi być poprzedzone akademickim wykształceniem i dyplomem w określonej dziedzinie.

Najpopularniejsze kierunki studiów technicznych to od lat: budownictwo, architektura, informatyka, automatyka i robotyka, geodezja, wszelkiego typu inżynierie.

Katalog kierunków technicznych

a
ad­mi­nistracja i cyfryzacjaaerospace engineeringagroinformatykaakustykaakwakultura - biznes i technologiaanalityka bezpieczeństwaanalityka kryminalistyczna i sądowaanaliza danych animacjaaplikacje internetu rzeczyarchitecturearchitecture and urban planningarchitekturaarchitektura informacjiarchitektura i urbanistykaarchitektura krajobrazuarchitektura wnętrzart & designartystyczna grafika komputerowaastrofizyka i kosmologiaastronomiaautomatyka, cybernetyka i robotykaautomatyka i elektronikaautomatyka i elektronika praktyczna automatyka i robotykaautomatyka i sterowanie robotówautomatyka przemysłowaautomatyka, robotyka i informatyka przemysłowaautomatyka, robotyka i systemy sterowaniaautomatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnychautomatyzacja procesów biznesowychaviation law and professional pilot licence
b
bankowość i finanse cyfrowebezpieczeństwo informacyjnebezpieczeństwo i produkcja żywnościbezpieczeństwo i systemy ochronybezpieczeństwo w biznesiebezpieczeństwo w gospodarce cyfrowejbig data analyticsbiocybernetyka i inżynieria biomedycznabiofizykabioinformatykabioinformatyka i biologia systemów (makrokierunek)bioinformatyka z biofizyką stosowanąbioinżynieriabioinżynieria zwierzątbiomechanika Inżynierskabiomedical engineering and technologiesbiomonitoring i biotechnologie ekologicznebiotechnologiabiotechnologia medycznabiotechnologybiznes elektroniczny biżuteriabrowarnictwo i słodownictwobudowa i eksploatacja maszynbudowa maszyn i pojazdówbudownictwobudownictwo pasywnebudownictwo podziemnebudownictwo z wykorzystaniem technologii BIM
c
ceramikachemia aplikacyjnachemia budowlanachemia i inżynieria materiałówchemia i inżynie­ria ma­teriałów specjal­nego prze­zna­cze­niachemia materiałów i nanotechnologiachemia technicznachemia w kryminalistycechłodnictwo i klimatyzacjachłodnictwo, klimatyzacja i technologie zintegrowanecivil engineeringcomputer engineeringcomputer sciencecyberbezpieczeństwocyberlingwistykacyfryzacja i zarządzanie danymi w biznesieczłowiek w cyberprzestrzeni
d
data engineeringdata sciencedesign i zarządzanie projektamidigital design
e
economics and IT applicationsedukacja techniczno - informatycznaefektywność energetycznae-gospodarka przestrzennaekoenergetyka (makrokierunek)ekologiczne źródła energiiekonofizykaeksploatacja infrastruktury komunikacyjnejelectrical engineeringelectric and hybrid vehicles engineeringelectronic and telecommunication engineeringelectronics and telecommunicationselektromechatronikaelektromobilnośćelektromobilność i energia odnawialnaelektroniczna administracja publiczna, rządowa i samorządowaelektroniczne przetwarzanie informacjielektronikaelektronika i techniki informacyjne (makrokierunek)elektronika i telekomunikacjaelektroradiologiaelektrotechnikaelektrotechnika i automatykaenergetykaenergetyka i chemia jądrowaenergetyka i inżynieria środowiskaenergetyka komunalnaenergetyka odnawialna i zarządzanie energią energetyka przemysłowa i odnawialnaenergy systems in the built environmentenvironmental engineering
f
film and tv production managementfilm animowany i efekty specjalnefilm i sztuki audiowizualnefilologiczna obsługa internetu i e-edytorstwofizykafizyka medycznafizyka technicznafotografia i kreacja przekazu wizualnegofotonika
g
game designgeneral aviation (lotnictwo ogólne, specjalność)geodezja i kartografiageodezja i katastergeofizykageografia i gospodarka przestrzennageoinformacjageoinformatyka geoinformatyka i techniki satelitarne geoinżynieria i górnictwo otworowegeologiageologia stosowanageomonitoring
i
inżynieria bezpieczeństwa pracy
m
mechanika i budowa pojazdów

Dla kogo kierunki techniczne

Również dla dziewczyn, choć stereotypowe myślenie lokuje tam młodych chłopaków. Dzięki kampanii Dziewczyny na politechniki! wzrasta popularność uczelni i studiów technicznych wśród damskiej części absolwentów szkół średnich.

Kandydaci (i kandydatki!) na kierunki techniczne powinni nie mieć problemów z matematyką, fizyką, ogólnie przedmiotami ścisłymi. Przedmioty znane ze szkoły średniej zupełnie nie przypominają tych na poziomie akademickim. Przekonuje o tym Mateusz:


To zatem studia dla osób o umysłach ścisłych, analitycznych, kreatywnych, umiejących logicznie myśleć, potrafiących rozwiązywać problemy w sposób niestandardowy.

Na niektórych kierunkach przyda się wyobraźnia przestrzenna i zdolności techniczne.

Dużo samodzielnej, kreatywnej pracy w trakcie studiów wymaga systematyczności i wytrwałości. Zaliczanie „laborek”, realizowanie projektów pochłania sporo czasu. Funkcjonowanie od sesji do sesji to nie najlepszy pomysł na studia techniczne.

Kształcenie na kierunkach technicznych

Wszystkie kierunki techniczne realizowane są w systemie dwustopniowym. Oznacza to, że po 3 lub 3,5-letnim okresie nauki można uzyskać dyplom inżyniera. Kończąc studia II stopnia absolwenci otrzymują dyplom magistra inżyniera.

Program studiów przewiduje przedmioty kształcenia ogólnego. Są to m.in.:

 • analiza matematyczna
 • podstawy programowania
 • matematyka elementarna
 • algebra liniowa
 • równania różniczkowe
 • matematyka dyskretna
 • geometria analityczna
 • statystyka
 • probabilistyka.

Druga grupa to przedmioty kierunkowe, typowe dla studiowanej dziedziny.

Na większości kierunków część zajęć to także przedmioty fakultatywne.

Duże znaczenie mają zajęcia praktyczne, laboratoryjne - wymagają wiele samodzielnej pracy, przygotowania konkretnych projektów.

Rekrutacja na kierunki techniczne

Lista kierunków technicznych jest bardzo długa. Zasady rekrutacji tym samy mocno zróżnicowana.

Wśród przedmiotów kwalifikacyjnych na kierunki techniczne zdecydowanie dominują:

 • matematyka
 • fizyka
 • informatyka.

Jeśli myślicie o studiowaniu popularnego kierunku na wybranej politechnice lub innej uczelni inżynierskiej – przyłóżcie się do tych przedmiotów, żeby uzyskać na maturze solidny wynik, najlepiej na poziomie rozszerzonym.

Na niektóre kierunki, głównie architektoniczne, przewidziany jest egzamin z rysunku. Sprawdźcie wcześniej, jaki zakres obejmuje weryfikacja Waszych uzdolnień, aby się wcześniej przygotować do praktycznej części egzaminu.

Zawsze wcześniej sprawdzajcie szczegółowe zasady przyjęć na konkretne kierunki w wybranych uczelniach.

Rekrutacja na te same kierunki w różnych szkołach wyższych może się znacząco różnić, zwiększając tym samym (lub zmniejszając) szansę na znalezienie się w gronie osób przyjętych na studia.

Praca po kierunkach technicznych

Po ukończeniu kierunku technicznego absolwenci uzyskują tytuł inżyniera lub magistra inżyniera - to jest pewne. Również to, że otrzymują solidne wykształcenie, praktyczną wiedzę i szansę stabilnego, dobrze płatnego zatrudnienia.

Natomiast możliwości podjęcia pracy jest bardzo wiele. Konkretne kierunki, a w ramach nich specjalności przygotowują specjalistów z ogromnej liczby dziedzin.

Uogólniając, na absolwentów kierunków technicznych czekają stanowiska przede wszystkim tam, gdzie wykorzystywane są maszyny, systemy informatyczne, procesy technologiczne, gdzie projektuje się rozwiązania techniczne, teleinformatyczne, architektoniczne.

Niezaprzeczalnym numerem jeden jest branża IT. Inżynierowie informatycy są rozchwytywani przez head hunterów. Specjaliści z tej dziedziny zatrudniani są na stanowiskach projektantów i administratorów sieci, baz danych, systemów teleinformatycznych. Zajmują się projektowaniem i testowaniem aplikacji, pracują jako graficy komputerowi, konsultanci systemów IT, webmasterzy.

Absolwenci innych kierunków technicznych pracują na stanowiskach:

 • menedżerskich
 • administracyjnych
 • nadzorczych
 • operacyjnych
 • wdrożeniowych
 • diagnostycznych
 • doradczych.

Pracują w firmach projektowych, firmach konstruktorskich, przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, lotniczym, budowlanym, przedsiębiorstwach budowlanych, produkcyjnych.

Opinie o kierunkach technicznych

Kierunki techniczne, szczególnie politechniczne nie należą do łatwych. Jeśli dobre czy bardzo dobre świadectwo maturalne gwarantuje miejsce na wybranym kierunku, to same studia mogą przysporzyć więcej trudności.

O popularności kierunków technicznych świadczą statystyki rekrutacyjne. Rekordzista – inżynieria i analiza danych, kierunek na Politechnice Warszawskiej – przyciągnął tylu chętnych, że o jeden indeks walczyło ponad 60 osób! W czołówce są automatyka i robotyka, informatyka.

Czy na kierunkach technicznych jest tak trudno, jak głoszą legendy? Chyba nie - zapewnia o tym absolwentka jednej z politechnik:

W jakich miastach są kierunki techniczne

Biała Podlaska
Biała Podlaska
Uczelnie: 1
Kierunki: 19
Białystok
Białystok
Uczelnie: 9
Kierunki: 105
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała
Uczelnie: 6
Kierunki: 39
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Uczelnie: 10
Kierunki: 161
Chełm
Chełm
Uczelnie: 3
Kierunki: 20
Ciechanów
Ciechanów
Uczelnie: 2
Kierunki: 13
Częstochowa
Częstochowa
Uczelnie: 6
Kierunki: 90
Elbląg
Elbląg
Uczelnie: 3
Kierunki: 21
Gdańsk
Gdańsk
Uczelnie: 17
Kierunki: 219
Gdynia
Gdynia
Uczelnie: 6
Kierunki: 44
Głogów
Głogów
Uczelnie: 1
Kierunki: 6
Gniezno
Gniezno
Uczelnie: 3
Kierunki: 16
Gorzów Wlkp.
Gorzów Wlkp.
Uczelnie: 3
Kierunki: 23
Jarosław
Jarosław
Uczelnie: 1
Kierunki: 18
Jelenia Góra
Jelenia Góra
Uczelnie: 2
Kierunki: 12
Kalisz
Kalisz
Uczelnie: 2
Kierunki: 29
Katowice
Katowice
Uczelnie: 17
Kierunki: 162
Kielce
Kielce
Uczelnie: 8
Kierunki: 95
Konin
Konin
Uczelnie: 3
Kierunki: 30
Kraków
Kraków
Uczelnie: 29
Kierunki: 512
Krosno
Krosno
Uczelnie: 1
Kierunki: 19
Legnica
Legnica
Uczelnie: 3
Kierunki: 30
Leszno
Leszno
Uczelnie: 2
Kierunki: 20
Łódź
Łódź
Uczelnie: 26
Kierunki: 320
Łomża
Łomża
Uczelnie: 4
Kierunki: 25
Lublin
Lublin
Uczelnie: 10
Kierunki: 263
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Uczelnie: 4
Kierunki: 30
Nowy Targ
Nowy Targ
Uczelnie: 1
Kierunki: 11
Nysa
Nysa
Uczelnie: 1
Kierunki: 12
Olsztyn
Olsztyn
Uczelnie: 5
Kierunki: 85
Opole
Opole
Uczelnie: 6
Kierunki: 96
Piła
Piła
Uczelnie: 2
Kierunki: 14
Płock
Płock
Uczelnie: 3
Kierunki: 19
Poznań
Poznań
Uczelnie: 25
Kierunki: 341
Przemyśl
Przemyśl
Uczelnie: 3
Kierunki: 20
Racibórz
Racibórz
Uczelnie: 1
Kierunki: 14
Radom
Radom
Uczelnie: 7
Kierunki: 56
Rzeszów
Rzeszów
Uczelnie: 6
Kierunki: 108
Suwałki
Suwałki
Uczelnie: 1
Kierunki: 13
Szczecin
Szczecin
Uczelnie: 15
Kierunki: 186
Tarnów
Tarnów
Uczelnie: 4
Kierunki: 35
Toruń
Toruń
Uczelnie: 4
Kierunki: 106
Wałbrzych
Wałbrzych
Uczelnie: 2
Kierunki: 15
Warszawa
Warszawa
Uczelnie: 73
Kierunki: 609
Włocławek
Włocławek
Uczelnie: 3
Kierunki: 30
Wrocław
Wrocław
Uczelnie: 27
Kierunki: 291
Zielona Góra
Zielona Góra
Uczelnie: 3
Kierunki: 70
Koszalin
Koszalin
Uczelnie: 4
Kierunki: 36

techniczne studia podyplomowe

Administracja siecią komputerową CISCOAdministracja siecią komputerową MicrosoftArchitektura i budownictwo zrównoważoneBezpieczeństwo w lotnictwie cywilnymEdukacja w zakresie nauczania fizyki i astronomii z elementami informatykiEnergetyka cieplnaEnergetyka jądrowaEnergetyka odnawialna i sieci inteligentneErgonomia i Inżynieria Bezpieczeństwa PracyFizyka z elementami informatyki (studia dla nauczycieli)Geoenergetyka i geoinżynieriaGeotechnika w budownictwie i inżynierii środowiskaGrafika Komputerowa w Architekturze WnętrzHydrologia i inżynieria leśnaInformatyczne Systemy Zarządzania - Strategia, Projektowanie, IntegracjaInformatyka dla nauczycieliInformatyka dla Zastosowań PraktycznychInformatyka i statystyka w dydaktyceInformatyka i techniki InternetuInformatyka i technologia informacyjna w nauczaniuInformatyka – projektowanie i eksploatacja systemówInformatyka śledczaInformatyka w biznesieInformatyka w systemach kontrolno-pomiarowychInformatyka w zakresie nauczania informatyki i technologii informacyjnejInżynieria bezpieczeństwaInżynieria gazownictwaInżynieria i aparatura procesowaInżynieria komputerowa w systemach automatyki przemysłowejInżynieria oprogramowaniaInżynieria Oprogramowania - Bazy DanychInżynieria Oprogramowania - Java Web DeveloperInżynieria Pożarowa BudynkówInżynieria procesów odlewniczych i obróbki plastycznejInżynieria produkcji w poligrafiiInżynieria ruchu drogowegoInżynieria sieci teleinformatycznychInżynieria systemów zarządzania bezpieczeństwem publicznymInżynieria zarządzania portami lotniczymiInżynieria złóż ropy i gazu – konwencjonalnych i niekonwencjonalnychKoordynator bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia w budownictwieLogistyczne zarządzanie transportemLogistyka bezpieczeństwa stanów kryzysowychLogistyka i spedycja w transporcie kolejowymLogistyka i zarządzanie łańcuchem dostawLogistyka składowania i magazynowaniaLogistyka z elementami zarządzania produkcjąMechatronika, diagnostyka i rzeczoznawstwo samochodoweMechatronika w kształceniu zawodowymMenedżer ds. odnawialnych źródeł energiiMultimedia w architekturzeNowe i odnawialne źródła energiiNowoczesne zarządzanie w budownictwieOdnawialne źródła energii i gospodarka odpadamiProjektowanie architektury wnętrzStosowanie eurokodów w budownictwieTechnologia i organizacja budownictwaZarządzanie lotnictwemZarządzanie projektem w architekturze i budownictwieZarządzanie zasobami IT: architektury, procesy, standardy, jakość
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechnika Krakowska
 • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu