Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
(+41) 342 44 44
media@tu.kielce.pl
www.tu.kielce.pl
- O Uczelni
- Oferta edukacyjna
- Informacje dla kandydatów na studia
- Rekrutacja na studia
- Studia podyplomowe
- Kontakt
Oferta edukacyjna Politechniki Świętokrzyskiej jest bogata i ciągle poszerzana o nowe interesujące kierunki. Aktualnie prowadzone są studia na 23 kierunkach w ramach pięciu wydziałów:
- Budownictwa i Architektury
- Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
- Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej
- Mechatroniki i Budowy Maszyn
- Zarządzania i Modelowania Komputerowego
Politechnika Świętokrzyska posiada:
uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w czterech dyscyplinach:
- inżynieria lądowa i transport
- automatyka, elektronika i elektrotechnika
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
- inżynieria mechaniczna
uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w czterech dyscyplinach:
- inżynieria lądowa i transport
- automatyka, elektronika i elektrotechnika
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
- inżynieria mechaniczna
Doskonałe miejsce do studiowania
Politechnika Świętokrzyska to najstarsza szkoła wyższa w regionie świętokrzyskim i jedyna publiczna, techniczna uczelnia akademicka o statusie politechniki. Zwarty 22-hektarowy kampus uczelni zlokalizowany jest w centrum miasta w pobliżu dwóch galerii handlowych, skupia pięć obiektów dydaktyczno-badawczych z 4 halami laboratoryjnymi, budynek Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS, gmach rektoratu i Biblioteki Głównej, Główną Aulę Wykładową, halę Centrum Sportu wraz ze stadionem lekkoatletycznym, budynek z siedzibą studenckiego klubu „Pod Krechą”, Centrum Laserowych Technologii Metali oraz 6 domów studenckich. W Dąbrowie k/Kielc na terenie o powierzchni 2,75 ha znajdują się hale laboratoryjne i budynki biurowo-dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn – baza dla kierunku inżynieria środków transportu.
Rozbudowywana jest również baza socjalna, kulturalna i sportowa uczelni. Niedawno został oddany do użytku nowoczesny, wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny.
Uczelnia oferuje nowoczesne, jedno- i dwuosobowe pokoje w 6 domach studenckich. Wszystko w obrębie jednego kampusu, minutę od uczelni. Liczne koncerty, kabaretony, maratony filmowe, festiwale i przeglądy, prężnie działający chór akademicki i Klub Turystyki Kwalifikowanej nie pozwolą zapomnieć niepowtarzalnej atmosfery studiowania w Kielcach.
Położenie Politechniki w centrum Gór Świętokrzyskich, trasy rowerowe w Kielcach i okolicach to niewątpliwie atrakcja dla osób lubiących turystykę górską i rowerową.
Politechnika Świętokrzyska jest uczelnią przyjazną, otwartą i przestrzegającą wysokich standardów etycznych i poszanowania godności każdego pracownika i studenta.
Zaplecze laboratoryjne
Ponad 136 laboratoriów, w tym pięć akredytowanych z zakresu materiałów drogowych, elektrotechniki pojazdowej, techniki świetlnej, komputerowych pomiarów wielkości geometrycznych oraz mikroskopii skaningowej i mikroanalizy rentgenowskiej, wyposażonych w nowoczesną aparaturę pozwala na prowadzenie badań naukowych i realizację zadań dydaktycznych na najwyższym światowym poziomie. Unikalne w skali kraju jest Centrum Laserowych Technologii Metali (wspólna jednostka Uczelni i Polskiej Akademii Nauk) posiadające pełne zaplecze do prowadzenia badań w obszarze technologii laserowych i plazmowych. Politechnika Świętokrzyska nie tylko wspiera rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności, ale stanowi równocześnie bazę wykwalifikowanych pracowników dla regionalnego rynku pracy. Dyplom Politechniki Świętokrzyskiej cieszy się uznaniem pracodawców, pozwalając na uzyskanie ciekawej pracy, zarówno w regionie, jak i w całym kraju – 90% naszych absolwentów uzyskuje zatrudnienie zgodnie z ukończonym kierunkiem studiów w ciągu roku od obrony pracy dyplomowej. Absolwentów i pracodawców kojarzy i wspiera Akademickie Centrum Kariery.
Sukcesy studentów Politechniki Świętokrzyskiej
Studenci oraz doktoranci Uczelni, realizując swoje pasje, odnoszą sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach:
- zespół koła naukowego IMPULS zajął w2019 roku pierwsze miejsce na University Rover Challenge (URC) – międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich rozgrywanych na amerykańskiej pustyni wstanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS oraz dwukrotnie pierwsze miejsce w European Rover Challenge w roku 2019 i 2021 – zawodach łazików marsjańskich w Kielcach;
- zespół Tu Kielce Greenpower zajął dwa pierwsze miejsca w zawodach bolidów elektrycznych na torze kartingowym w Bydgoszczy;
- trzy pierwsze miejsca zajęli studenci i absolwenci Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn w ogólnopolskim konkursie ModelMania na stadionie PGE Narodowym, gdzie reprezentacje uczelni sprawdzały swoje umiejętności posługiwania się programem SOLIDWORKS;
- studenci ekonomii zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie FINSIM (wcześniej BANRISK) Liga Akademicka – symulacyjnej grze zarządzania bankiem on-line;
- studenci kierunku informatyka są corocznie laureatami międzynarodowego konkursu „Seeds for the Future” firmy Huawei; nagrodą są warsztaty technologiczne w Shenzhen w Chinach, głównej siedzibie Huawei.
Studenci laureaci i wyróżnieni w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca – którego inicjatorem jest Politechnika Świętokrzyska, w ostatnich kilku latach z sukcesami zaprezentowali swoje rozwiązania na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie zdobywając każdorazowo złote, srebrne lub brązowe medale.