Elektrotechnika w Kielcach

Elektrotechnika – studia w Kielcach
Studenci kierunku i poszczególnych specjalności uzyskują wiedzę z obszaru modelowania procesów, analizy i syntezy układów sterowania, budowy elementów i urządzeń automatyki, programowania i stosowania sterowników mikroprocesorowych i mikrokontrolerów, energoelektronicznych układów napędowych, podstaw robotyki i komputerowo wspomaganego projektowania układów automatyki.
Poznają analogowe i cyfrowe przetworniki pomiarowe, układy VLSI, mikrokomputerowe mikrokontrolery jednoukładowych, systemy pomiarowe wielkości elektrycznych i nieelektrycznych.
Uczą się projektowania, budowy i eksploatacji urządzeń i układów do wytwarzania, przesyłania i przetwarzania energii elektrycznej, zaznajamiają z maszynami i napędami elektrycznymi, technikami wysokich napięć, gospodarką elektroenergetyczną oraz sieciami elektroenergetycznymi i zabezpieczeniami.
Elektrotechnika dostępna jest w Kielcach na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – specjalizacje
Studia pierwszego stopnia można realizować w zakresach:
- automatyka
- elektronika przemysłowa i energoelektronika
- komputerowe systemy pomiarowe
- przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej.
Na drugim stopniu można wybrać:
- automatyka
- elektronika przemysłowa i energoelektronika
- komputerowe systemy pomiarowe
- przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: geometria i grafika inżynierska, systemy CAD w układach mechatronicznych, teoria obwodów, teoria pola elektromagnetycznego, elektroenergetyka, energoelektronika, gospodarka elektroenergetyczna, podstawy procesów konwersji energii, niezawodność zasilania energią elektryczną, instalacje elektryczne, urządzenia elektryczne, maszyny elektryczne, sieci i zabezpieczenia, technika wysokich napięć, technika świetlna, inżynieria materiałowa, podstawy automatyki, układy elektroniczne automatyki, podstawy robotyki i mechanizacji, programowanie procesorów sygnałowych, układy cyfrowe, komputerowa symulacja układów dynamicznych, komputerowe wspomaganie projektowania, bazy danych, zagadnienia prawne w projektowaniu instalacji elektrycznych, ochrona własności intelektualnej.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Elektrotechnik to specjalista zajmujący się projektowaniem, instalacją, eksploatacją i konserwacją systemów elektrycznych i elektronicznych. Jego praca obejmuje zarówno obszar energetyki, jak i automatyki, elektroniki, telekomunikacji i informatyki przemysłowej.
Do głównych zadań elektrotechnika może należeć projektowanie i montaż systemów elektrycznych, konserwacja i naprawa urządzeń elektrycznych, implementowanie automatyzacji i systemów sterowania procesami a także dbanie o bezpieczeństwo elektryczne.
Elektrotechnika – rekrutacja w Kielcach
Kandydaci przyjmowani są na kierunek na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego, języka polskiego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: fizyka z astronomią, chemia, informatyka, historia, geografia, biologia, wiedza o społeczeństwie.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci pracują m.in. w:
- biurach projektowych,
- biurach konstrukcyjnych,
- laboratoriach naukowych,
- elektroenergetyce przemysłowej.
Czy warto studiować Elektrotechnikę?
Dowiedz się więcej o kierunku w krótkim filmie:
Elektrotechnika – opinie
Jeśli lubisz technologię, elektronikę i mechanikę, ponadto interesują cię nowoczesne systemy automatyki i energetyki, studia na Elektrotechnice będą dobrym wyborem. Elektrotechnika to przyszłościowa branża z wysokim zapotrzebowaniem na specjalistów. Ukończenie kierunku gwarantuje stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. tu.kielce.pl