Szczegółowy opis uczelni
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to nowoczesna uczelnia z tradycjami sięgającymi 1925 roku. Uniwersytet należy do największych ośrodków naukowo-badawczych o profilu ekonomicznym w Polsce. Prowadzone są w nim liczne badania naukowe i obecnie kształci się około 13 tys. studentów.
Uczelnia nieprzerwanie realizuje misję wskazaną przez swoich założycieli: Rerum cognoscere causas et valorem (Poznawać przyczyny i wartości rzeczy), kształcąc serca i umysły kolejnych pokoleń znakomitych specjalistów.
Trwałość tego zobowiązania potwierdza 95-letnia historia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie mieści się przy ulicy Rakowickiej 27, w niewielkiej odległości od Starego Miasta oraz Dworca Głównego w Krakowie. Daje to wiele możliwości i ma swoje ogromne zalety.
Struktura Uczelni
Studenci zdobywają wiedzę w trzech kolegiach:
- Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa
- Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej
- Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości
Bogata oferta dydaktyczna
Wizytówką Uczelni jest szeroka oferta kierunków i specjalności, która wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom rynku pracy.
Aktualnie UEK oferuje kształcenie w formie stacjonarnej i niestacjonarnej na ponad 30 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia, w Szkole Doktorskiej, a także studia podyplomowe oraz prestiżowe studia MBA.
W bogatej ofercie znajdują się nie tylko studia w języku polskim, ale także programy kształcenia w języku angielskim na wszystkich stopniach studiów i w różnorodnej formule.
Cechą charakterystyczną Uniwersytetu jest szeroka gama wykładanych przedmiotów. Oprócz nauk ekonomicznych są to również kursy z dziedzin humanistycznych, społecznych oraz ścisłych, wśród nich m.in. takie jak: socjologia, prawo, historia, filozofia, chemia, biologia, fizyka, towaroznawstwo czy ekologia.
Szczegóły na temat dostępnych kierunków studiów oraz specjalności można odnaleźć na stronie internetowej Uczelni.
Możliwości rozwoju
Uczelnia dysponuje szerokim zapleczem naukowo-dydaktycznym, oferując studentom przestronne sale wykładowe, świetnie wyposażone laboratoria, nowoczesną bibliotekę, basen, halę sportowo-widowiskową, a także wciąż rozbudowywany kampus. Na uczelni działają liczne koła naukowe, organizacje i stowarzyszenia studenckie, w tym sportowe, które zapewniają możliwość rozwijania swoich pasji oraz zdobywania nowych doświadczeń.
O atrakcyjności studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie decyduje możliwość uzyskiwania różnych certyfikatów i uprawnień zawodowych. Absolwentom, nie tylko naszej Uczelni, chcącym nadal podnosić swoje kwalifikacje, oferujemy liczne studia podyplomowe. Prowadzimy także prestiżowe studia MBA (Master of Business Administration) i MPA (Master of Public Administration). Uniwersytet Ekonomiczny posiada liczne umowy z uczelniami krajowymi i zagranicznymi, w zakresie wzajemnej wymiany studentów i kadry naukowo-dydaktycznej oraz współorganizowania konferencji.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie aktywnie współpracuje z ok. 200 ośrodkami zagranicznymi. Po Uniwersytecie Warszawskim jest drugą uczelnią w Polsce pod względem liczby wysyłanych za granicę studentów.
Studenci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych stażach i praktykach, a także uzyskania podwójnych dyplomów – Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz zagranicznej uczelni partnerskiej – niemieckiej, szwedzkiej, francuskiej lub amerykańskiej.
Na uczelni funkcjonuje Dział Współpracy Międzynarodowej, który odpowiada głównie za współpracę Uniwersytetu z partnerami zagranicznymi. Aktywnie działa też Biuro Programów Zagranicznych, które uruchomiło pierwszy w Polsce semestralny program ekonomiczno-biznesowy oraz studia licencjackie i magisterskie w języku angielskim.
Dla wkraczających w mury naszej uczelni studentów pracownicy BPZ-u mają kilka porad:
- zapoznaj się z wymogami i terminami dotyczącymi rekrutacji,
- staraj się o dobrą średnią ocen,
- pracuj nad doskonaleniem języka i zadbaj o odpowiednie certyfikaty,
- angażuj się aktywnie w życie uczelni.
Praktyki dla studentów
Wybierając studia na UEK otrzymasz możliwość zdobycia niezbędnego na rynku pracy doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów.
W stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy wspiera studentów Akademickie Centrum Kariery UEK. Przygotowuje liczne szkolenia, które w przystępny sposób pozwalają zapoznać się z tajnikami rekrutacji. Ich uczestnicy zyskują profesjonalne przygotowanie do procesu, np. poprzez symulację rozmowy kwalifikacyjnej, czy poznanie metody Assessment Center. ACK w swojej ofercie proponuje również szkolenia związane z rozwojem umiejętności miękkich, takich jak: praca w grupie, radzenie sobie ze stresem, twórcze myślenie, czy asertywność.
ACK stara się stworzyć studentom UEK jak najwięcej możliwości do zdobycia doświadczenia zawodowego wyznając zasadę, że poprzez praktykę, wolontariat, działalność w kołach naukowych lub pracę można lepiej poznać swoje predyspozycje. W działaniach tych wspiera nas ponad 1600 polskich i zagranicznych firm.
Więcej szczegółów można odnaleźć na stronie: https://www.kariery.uek.krakow.pl/.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie prowadzi studia na następujących kierunkach kształcenia.
- ADMINISTRACJA
- ANALITYKA GOSPODARCZA
- AUDYT FINANSOWY
- BANKOWOŚĆ I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM
- DORADZTWO INWESTYCYJNO-GOSPODARCZE (studia dualne) - NOWY KIERUNEK
- EKONOMIA
- EUROPEISTYKA
- FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
- GOSPODARKA I ADMINISTRACJA PUBLICZNA
- GOSPODARKA PRZESTRZENNA
- INFORMATYKA STOSOWANA
- INFORMATYKA STOSOWANA - APPLIED INFORMATICS - (studia w j. angielskim)
- INNOWACJE W BIZNESIE
- INNOWACYJNOŚĆ PRODUKTU
- INŻYNIERIA ORGANIZACJI I ZARZĄDZANIA
- LOGISTYKA
- LOGISTYKA MIĘDZYNARODOWA
- MARKETING I KOMUNIKACJA RYNKOWA
- MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE
- MODERN BUSINESS MANAGEMENT - (studia w j. angielskim)
- ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE – STUDIA MENEDŻERSKIE
- PRAWO
- RACHUNKOWOŚĆ I CONTROLLING
- RYNKI FINANSOWE
- STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE
- STUDIA MIEJSKIE
- TOWAROZNAWSTWO
- TURYSTYKA I REKREACJA
- ZARZĄDZANIE
- ZARZĄDZANIE FINANSAMI PAŃSTWA I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
- ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI
- ZARZĄDZANIE MIĘDZYNARODOWE
- ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI
Szczegółowe informacje na temat kierunków studiów znajdują się w Vademecum dla Kandydatów
Zakwaterowanie
Zakwaterowanie w domach studenckich w pierwszej kolejności przysługuje studentom studiów stacjonarnych, będącym w trudnej sytuacji materialnej, dlatego też do wniosku o miejsce w domu studenckim należy załączyć dokumenty o dochodach (jak do stypendium socjalnego), a w miarę wolnych miejsc - studentom studiów niestacjonarnych (wieczorowych i zaocznych).
Wszystkie akademiki posiadają pokoje 2 i 3-osobowe, dostęp do Internetu, kluby oraz sale sportowe. Studenci naszej uczelni mogą zamieszkać w następujących domach studenckich:- „Fafik", ul. Racławicka 9,
- „Merkury", al. 29 Listopada 48a,
- w akademikach na terenie Miasteczka Studenckiego AGH.
Ubezpieczenia zdrowotne
Uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studentów do ukończenia przez nich 26. roku życia tych, którzy nie są objęci tym ubezpieczeniem z innego tytułu (ich rodzice lub małżonkowie nie są ubezpieczeni, nie pracują, nie posiadają gospodarstwa rolnego) oraz tych, którzy ukończyli 26. rok życia i nie pracują, nie prowadzą gospodarstwa rolnego, a także obcokrajowców polskiego pochodzenia.
Biblioteka Główna UEK
jest międzywydziałową jednostką, prowadzącą działalność usługową, dydaktyczną i naukową. Służy także całemu środowisku naukowemu Krakowa i Małopolski – jej system biblioteczny rejestruje ponad 40 tysięcy czytelników. Jest trzecią – co do wielkości – biblioteką akademicką Krakowa i drugą – pod tym względem – biblioteką ekonomiczną w Polsce. Zakres tematyczny zbiorów odpowiada profilowi wydziałów uczelni i obejmuje: nauki ekonomiczne, finanse, zarządzanie, towaroznawstwo oraz nauki społeczne i humanistyczne, a także informatykę i niektóre nauki techniczne. Biblioteka dysponuje bogatym księgozbiorem – jest to ok. 450 tys. woluminów książek i czasopism, 1226 tytułów czasopism drukowanych, ponad 25 tys. czasopism w formie elektronicznej, a także 400 baz danych. Starając się jak najszerzej udostępniać swoje zbiory, Biblioteka wprowadziła szereg udogodnień. Należą do nich m.in.:
- udostępnienie zdalnego dostępu do wszystkich najważniejszych zasobów elektronicznych Biblioteki dla pracowników Uczelni, doktorantów i studentów piszących prace magisterskie,
- uruchomienie na terenie Biblioteki bezprzewodowego dostępu do Internetu (sieć WiFi).
Biblioteka Główna UEK tworzy własną, pełnotekstową bibliotekę cyfrową, wchodzącą w skład Akademickiej Biblioteki Cyfrowej – Kraków, prowadzonej wspólnie z Biblioteką Główną Akademii Górniczo-Hutniczej. Dostępne są w niej książki, artykuły z czasopism, referaty z konferencji oraz rozprawy doktorskie (spis treści i autoreferat).
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
Dział Nauczania
tel: 12 293 56 28, 12 293 54 25
e-mail: studiainfo@uek.krakow.pl