Szczegółowy opis uczelni
Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza jest miejscem wyjątkowym - nowoczesnym ośrodkiem naukowym posiadającym status uniwersytetu technicznego, w którym współpracuje się z przemysłem i który zapewnia bardzo dobre warunki do twórczego rozwoju pasji i zainteresowań.
Najwyższy poziom kształcenia
Siła tej najstarszej uczelni technicznej w południowo-wschodniej Polsce, jednej z najlepszych uczeni technicznych w kraju, tkwi przede wszystkim w wysokim poziomie kształcenia ściśle powiązanego z badaniami naukowymi. Nowy, elastyczny system nauczania daje przyszłym studentom możliwość wyboru ciekawych kierunków i wykreowania własnej ścieżki edukacyjnej, pozwala im spełniać marzenia i ambicje. Do kierunków cieszących się największym zainteresowaniem można zaliczyć m.in.: informatykę, automatykę i robotykę, mechanikę i budowę maszyn oraz logistykę, a także kierunek tak elitarny, jak lotnictwo i kosmonautyka, na którym w ramach specjalności „pilotaż” prowadzi się szkolenie pilotów lotnictwa cywilnego
Na Politechnice Rzeszowskiej działa ponad 50 kół naukowych, w których studenci mogą rozwijać swoje pasje, a dzięki temu osiągać znaczące sukcesy, jak np.: pierwsze miejsce Legendary Rover Teamu na prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge 2016, skonstruowanie modelu samolotu udźwigowego EUROLIFTER, drugie miejsce w zawodach SAE Aero Design w USA, start w zawodach Formuła Student na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii studentów z Koła Naukowego Formuła Student.
Nowoczesne zaplecze dydaktyczno-naukowe, znakomita kadra, możliwość wyjazdów zagranicznych, staży i praktyk oraz rozwijania swoich zainteresowań sprawiają, że uczelnia kształci na najwyższym poziomie.
Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza kształci na 7 wydziałach i 28 kierunkach studiów, prowadzi ponad 100 specjalności.
Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury
Kierunki:
- architektura,
- budownictwo,
- inżynieria środowiska,
Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa
Kierunki:
- lotnictwo i kosmonautyka,
- mechanika i budowa maszyn,
- zarządzanie i inżynieria produkcji,
- mechatronika,
- transport,
- inżynieria materiałowa.
Wydział Chemiczny
Kierunki:
- biotechnologia,
- inżynieria chemiczna i procesowa,
- technologia chemiczna,
- biogospodarka.
Wydział Elektrotechniki i Informatyki
Kierunki:
- automatyka i robotyka,
- elektronika i telekomunikacja,
- elektrotechnika,
- energetyka,
- informatyka.
Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej
Kierunki:
- inżynieria medyczna,
- inżynieria i analiza danych,
- matematyka.
Wydział Mechaniczno-Technologiczny w Stalowej Woli
Kierunki:
- mechanika i budowa maszyn,
- zarządzanie i inżynieria produkcji.
Wydział Zarządzania
Kierunki:
- bezpieczeństwo wewnętrzne,
- finanse i rachunkowość,
- logistyka,
- zarządzanie,
- zarządzanie w sporcie.
Zobacz Informator dla Kandydatów - https://w.prz.edu.pl/kandydaci/informator-uczelniany
Szczegółowe zasady rekrutacji na Politechnikę Rzeszowską na poszczególne kierunki studiów I i II stopnia dostępne są na stronie:
Studenci Politechniki Rzeszowskiej mogą rozwijać swoje zainteresowania w 55 kołach naukowych. Organizacje te działają na każdym wydziale uczelni. W kołach studenci pracują pod okiem wykwalifikowanych pracowników naukowo-dydaktycznych. Przynależność do kół naukowych daje możliwość poznania wielu ludzi, którzy wspólnie realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, biorą udział w konkursach oraz projektach krajowych i międzynarodowych.
Studenci się nie nudzą
Politechnika Rzeszowska organizuje również juwenalia. Wydarzenie odbywa się nie tylko z myślą o studentach rzeszowskich uczelni, lecz także o mieszkańcach i wszystkich pasjonatach muzyki. Repertuar, miejsce oraz czas dobierane są w taki sposób, aby sprostać potrzebom wszystkich uczestników. Juwenalia to również wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Scena muzyczna, na której występują znakomite gwiazdy polskiej muzyki, co roku przyciąga blisko 100 000 osób bawiących się wspólnie na terenie Politechniki Rzeszowskiej.
Na życie studenckie składają się nie tylko nauka i dobra zabawa. Wielu studentów aktywnie uczestniczy w życiu sportowym Politechniki Rzeszowskiej. Klub Uczelniany AZS, współpracując z Centrum Fizjoterapii i Sportu, prowadzi zajęcia w różnych sekcjach sportowych. Najlepsi zawodnicy z poszczególnych sekcji reprezentują uczelnię podczas imprez sportowych organizowanych na arenie krajowej i międzynarodowej, takich jak: Akademickie Mistrzostwa Europy, Akademickie Mistrzostwa Polski, Akademickie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego.
Na uczelni działają Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” oraz Akademickie Radio i Telewizja Centrum.
Ważną częścią uczelni jest Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej. Działania Samorządu skupiają się na reprezentowaniu studentów podczas rozmów z władzami uczelni. Zajmuje się także działalnością naukową, kulturalną, wychowawczą oraz turystyczną. Organizuje wydarzenia cykliczne, m.in. Adapciak PRz, Otrzęsiny studentów PRz, akcję charytatywną „Studenckie Mikołajki”, Galę Miss i Mistera PRz oraz Rzeszowskie Juwenalia.
Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza
al. Powstańców Warszawy 12
35-959 Rzeszów
tel.: 17 865 11 00
fax.: 17 854 12 60
Strona internetowa: http://portal.prz.edu.pl/