Dietetyka w Gdańsku
Prawie 7 osób walczyło o 1 indeks na dietetyce podczas rekrutacji w 2018 roku na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Popularność kierunku wynika ze wzrostu zainteresowania zdrowym odżywianiem i trybem życia.

Zmienia się świadomość społeczeństwa w zakresie żywienia. Dbamy o to, co jemy. Troszczymy się o swoją kondycję, samopoczucie, figurę a tym samym zdrowie. Podejmowane są szerokie działania profilaktyczne związane z kwestią odżywiania. To powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu dietetyki.
Zawód dietetyka łączy w sobie poradnictwo żywieniowe oraz kompetencje terapeuty i technologa żywności. To oznacza, że dobry dietetyk musi lubić przygotowywać jedzenie, eksperymentować w kuchni, wyszukiwać nowe smaki i kompozycje, dbając jednocześnie o odpowiednie zbilansowanie składników w zależności od przeznaczenia konkretnej diety. Konieczna będzie wiedza z zakresu biologii, chemii. Jednocześnie praca nad zmianą przyzwyczajeń żywieniowych pacjenta będzie wymagała kompetencji psychologicznych: dużej empatii, wyrozumiałości i taktu.
Gdzie pracują dietetycy?
W placówkach służby zdrowia, poradniach, w których pacjenci uzyskują informacje i pomoc w zakresie odpowiedniego odżywiania w trakcie procesu leczenia chorób krążenia, onkologicznych, w problemach diabetologicznych. Dietetycy zajmują się przygotowaniem zdrowej, zbilansowanej diety w zakładach zbiorowego żywienia, stołówkach, firmach cateringowych, firmach zajmujących się cateringiem dietetycznym - tzw. „dieta pudełkowa”, domach opieki. O odpowiednią dietę muszą dbać sportowcy – profesjonalne placówki sportowe posiłkują się specjalistyczną wiedzą dietetyka w zakresie diety dostosowanej do odpowiedniej aktywności sportowej. Dietetycy pracują również w placówkach zajmujących się edukacją zdrowego żywienia, prowadzą własne gabinety.
Jak wyglądają studia na dietetyce?
Studia są dwustopniowe. Po ukończeniu 3-letnich studiów licencjackich można kontynuować kształcenie na tym samym kierunku na magisterskich studiach II stopnia. Taką możliwość w Gdańsku daje jedynie Gdański Uniwersytet Medyczny.
W programie studiów oprócz przedmiotów kształcenia ogólnego znajdują się m.in. takie przedmioty, jak: anatomia człowieka, fizjologia człowieka, psychologia ogólna, biochemia ogólna i żywności, chemia żywności, mikrobiologia ogólna i żywności, parazytologia, genetyka, kwalifikowana pierwsza pomoc, podstawy żywienia człowieka, żywienie człowieka, dietetyka pediatryczna, kliniczny zarys chorób, farmakologia i farmakoterapia żywieniowa oraz interakcja leków z żywnością, edukacja żywieniowa, prawo i ekonomika w ochronie zdrowia, analiza i ocena jakości żywności, higiena, toksykologia i bezpieczeństwo żywności, technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo, organizacja pracy.
Dietetyka w Gdańsku?
Dwie uczelnie oferują ten kierunek studiów:
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
W programie studiów przewidzianych jest 15 tygodni praktyk zawodowych.
Semestr studiów stacjonarnych i niestacjonarnych kosztuje 2200 zł.
Gdański Uniwersytet Medyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu
Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z dwóch przedmiotów do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język obcy, informatyka.
Semestr studiów niestacjonarnych kosztuje 3500 zł.
Rozważasz podjęcie studiów na dietetyce? Anka w krótkim filmie podsumowuje pierwszy rok na tym kierunku. Z pewnością jej relacja będzie przydatna, dowiesz się szczegółowo, jak wyglądają studia, czy jest trudno, co sprawia największe problemy.
Posłuchaj:
Powiązane treści

Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?

Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć

Studia medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia medyczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim

Studia medyczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim

Studia medyczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim

Studia medyczne w Opolu i woj. opolskim

Studia medyczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim

Studia medyczne w Lublinie i woj. lubelskim

Studia medyczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Studia medyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia medyczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim

Studia medyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim

Studia medyczne w Łodzi i woj. łódzkim

Studia medyczne w Krakowie i Małopolsce

Studia medyczne w Poznaniu i Wielkopolsce

Studia medyczne w Warszawie i na Mazowszu

Dietetyka w Opolu

Kierunki medyczne w Rzeszowie

Dietetyka w Rzeszowie

Kierunki medyczne w Olsztynie

Dietetyka w Olsztynie

Kierunki medyczne w Kielcach

Dietetyka w Kielcach

Dietetyka w Koszalinie

Dietetyka w Lublinie

Dietetyka w Białymstoku

Dietetyka na Śląsku

Dietetyka w Katowicach

Dietetyka w Bydgoszczy

Dietetyka w Łodzi

Dietetyka w Krakowie

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
