Slawistyka
Slawistyka to interdyscyplinarna dziedzina nauki, obejmująca badanie i opis najogólniej pojmowanych kultur, krajów, narodów i języków słowiańskich.
Kierunek studiów nawiązuje do formuły studiów kulturoznawczych, gdyż łączy ogólną wiedzę humanistyczną z kulturoznawczą refleksją slawistyczną. Program zakłada naukę przynajmniej jednego języka słowiańskiego: czeskiego, słowackiego, słoweńskiego, bułgarskiego, chorwackiego, macedońskiego, serbskiego, rusińskiego, białoruskiego, ukraińskiego.
Studenci poznają zagadnienia z zakresu języka, literatury i folkloru, co prowadzi do poznania innej kultury. Tematyka przedmiotów, zarówno tych historycznych, jak i społecznych, dotyczy krajów słowiańskich. W trakcie studiów studenci poznają charakterystykę poszczególnych krajów Europy Środkowej, Europy Wschodniej, Morza Śródziemnego i Bałkan.
Specjalności oferowane na kierunku slawistyka:
- turystyczno-kulturowa
- białorutenistyczno-rusycystyczno-bohemistyczna
- bułgarystyczno-rusycystyczno-ukrainistyczna
- serbska
Absolwent slawistyki jest przygotowany do pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w administracji publicznej, placówkach dyplomatycznych, firmach międzynarodowych, biurach tłumaczeniowych.