Jakiego artykułu szukasz?

Dietetyka

Dietetyk to osoba, która potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę o żywieniu w leczeniu i promocji zdrowia. Wie, jak komponować dietę, jakie są składniki pokarmowe potraw i co się dzieje z tymi składnikami w organizmie.

Dietetyka

Gdzie studiować Dietetykę?

Aby wykonywać zawód dietetyka, ważne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Studia podyplomowe na kierunku Dietetyka, w wygodnej formie online, oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Kierunek ten jest świetnym wyborem dla osób, które posiadają już wykształcenie wyższe i potrzebują przygotować się do samodzielnej pracy na stanowisku dietetyka lub intendenta w placówkach żywienia zbiorowego.

Dietetyka znajduje się także w ofercie publicznych uczelni medycznych i przyrodniczych, a także wyższych szkół niepublicznych. Studia są dwustopniowe: licencjackie i magisterskie.

W programie nauczania znajdują się m.in. następujące przedmioty: chemia żywności, psychologia, anatomia człowieka, fizjologia człowieka, mikrobiologia ogólna i żywności, biochemia ogólna i żywności, parazytologia, genetyka, podstawy żywienia człowieka, technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo, inżynieria i aparatura przemysłu gastronomicznego, analiza i ocena jakości żywności, podstawy dietetyki z elementami dietetyki pediatrycznej, podstawy klinicznego zarysu chorób, higiena i toksykologia w żywności, prawo i ekonomika w ochronie zdrowia, przetwórstwo żywności, żywienie kliniczne, kliniczny zarys chorób, produkcja żywności dietetycznej i funkcjonalnej, statystyka w dietetyce, technologiczne projektowanie zakładów żywienia zbiorowego, farmakologia i farmakoterapia żywieniowa, edukacja żywieniowa.

Zbombardowani programami kulinarnymi zwracamy coraz bardziej uwagę nie tylko na to jak jemy, ale przede wszystkim co jemy. Na księgarnianych półkach wabią poradniki na temat zdrowego odżywiania, co kila sezonów pojawiają się nowe diety cud.

Codzienne tempo życia powoduje, że nie dojadamy, posiłki spożywane są „przy okazji”, w biegu, ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a często po całym dniu dopiero wieczorem oddajemy się błogiemu obżarstwu.

To oczywiści nie pozostaje obojętne dla stanu zdrowia (i stanu figury). Duża świadomość konieczności dbania o jakość odżywiania spopularyzowała zawód dietetyka (znany dawniej głównie ze szkolnych czy wczasowych stołówek). Obecnie dietetyk to osoba, która potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę o żywieniu w leczeniu i promocji zdrowia. Wie, jak komponować dietę, jakie są składniki pokarmowe potraw i co się dzieje z tymi składnikami w organizmie, jakie są wymagania żywieniowe człowieka, co jest ważne w odżywianiu w czasie choroby.

Specjalności na Dietetyce

  • poradnictwo dietetyczne
  • dietetyka w sporcie
  • psychodietetyka
  • dieto terapia i dieto profilaktyka
  • poradnictwo dietetyczne i żywienie zbiorowe
  • dietetyka w odnowie biologicznej

Miejsca pracy przewidziane dla specjalisty z zakresu dietetyki to poradnie chorób metabolicznych, szpitale, sanatoria, ośrodki spa, restauracje dietetyczne, firmy cateringowe, firmy produkujące zdrową żywność, inspekcje sanitarne, żłobki, przedszkola, domy pomocy społecznej, firmy doradcze w zakresie dietetyki, firmy promujące zdrowy tryb życia.

Monika, studentka dietetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym mówi o swoich studiach:

„ - Uczymy się tego co nas interesuje czyli przedmiotów związanych z dietetyką np. żywienie człowieka, podstawy dietetyki, kliniczny zarys chorób, anatomia, fizjologia człowieka, dietetyka pediatryczna, żywienie kliniczne, psychologia itp. Układamy też bardzo dużo diet. Jednak na początku studiów przeżyłam szok. Nie ma tutaj czegoś takiego jak nauka od sesji do sesji. Normą są kolokwia i wejściówki nawet kilka razy w tygodniu. Trzeba się uczyć systematycznie. Ale naprawdę warto to przeżyć bo teraz jest naprawdę fajnie i ciekawie. Można też poza nauką działać w kole naukowym i uczestniczyć w wielu przedsięwzięciach, badaniach, wyjazdach i pogłębiać swoją wiedzę oraz zdobywać doświadczenia. Uważam, że dietetyka jest kierunkiem dającym szerokie możliwości pracy zawodowej. Na pewno jest kierunkiem przyszłościowym”.

Na kierunku dietetyka studenci zdobywają zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego, technologii przygotowywania potraw dietetycznych, profilaktyki chorób żywieniowo-zależnych, promocji zdrowia. Kierunek przygotowuje m.in. do: kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania, oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia, planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności oraz prowadzenia edukacji żywieniowej. Celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta do samodzielnego wykonywania zawodu dietetyka.

Studenci dietetyki zaczepnie zapytani, czy żyją podobnie jak „typowi” żacy (ciągle zabiegani, nieregularne posiłki, fast foody, itp.), czy może prowadzą higieniczny tryb życia, do jakiego zobowiązuje studiowany kierunek, opowiadają, że przynajmniej starają się wprowadzać ulepszenia do swojej diety. Ale jak na studentów (i nie tylko) przystało, pozwalają sobie na jedzeniowe grzeszki. W końcu zdrowe żywienie nie polega na ciągłych wyrzeczeniach, ale na odżywianiu się z głową.

„ - Na pewno wiedza, jaką zdobywamy wpływa na styl życia, można ją wprowadzić w swoje życie, aby uniknąć przykrych dla zdrowia błędów” - dodają.

Powiązane treści

Dietetyka w Opolu
Dietetyka w Opolu
Dietetyka w Rzeszowie
Dietetyka w Rzeszowie
Dietetyka w Olsztynie
Dietetyka w Olsztynie
​Dietetyka w Kielcach
​Dietetyka w Kielcach
​Dietetyka w Koszalinie
​Dietetyka w Koszalinie
​Dietetyka w Lublinie
​Dietetyka w Lublinie
​Dietetyka w Białymstoku
​Dietetyka w Białymstoku
​Dietetyka na Śląsku
​Dietetyka na Śląsku
​Dietetyka w Katowicach
​Dietetyka w Katowicach
​Dietetyka w Gdańsku
​Dietetyka w Gdańsku
​Dietetyka w Bydgoszczy
​Dietetyka w Bydgoszczy
​Dietetyka w Łodzi
​Dietetyka w Łodzi
​Dietetyka w Krakowie
​Dietetyka w Krakowie

Komentarze (5)

Absolwent
Jako absolwent tego kierunku w wskz mogę potwierdzić, że wszystko odbywało się w jak najlepszym porządku. Jak dla mnie najlepsza opcja, jeżeli chodzi o studia podyplomowe.
22.07.2021
10.07.2018
Ola
Skończyłam na Bobrowieckiej - Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Komputerowych i Medycznych, POLECAM
Magda
Studiuję dietetykę w Prywatnej Wyższe Szkole Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych i jest super. To była dobra decyzja. Upewniłam się o tym po pierwszych praktykach, i właśnie zaczynam staż. Mam nadzieję, że on nie zmieni tego poglądu :)
27.08.2017
23.09.2016
beata
no niestety z tym, że społeczeństwo nam się roztyłu to jest prawda. Może dlatego właśnie dietetycy są coraz bardziej potrzebni w Polsce, bo ktoś musi edukować to społeczeństwo, a nikt inny oprócz dietetyków nie podejmie się tak odpowiedzialnego zadania, prawda? dlatego jak szukałam kierunku dla siebie to stwierdziłam, że pójdę na dietetykę. myślałam między awf-em i wszuie w poznaniu, ale ostatecznie wybrałam wszuie. co z tego będzie? zobaczymy :) liczę na to, że się uda :) oczekiwania mam spore :)
daria
mam wrażenie, że dietetyka to coraz bardziej przyszłościowy kierunek, nasze społeczeństwo tyje, z roku na rok mamy więcej osób otyłych i z nadwaga a samemu zrzucić zbędne kilogramy nie jest tak łatwo...pozostaje dietetyk
01.10.2014
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Politechnika Łódzka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie