Kultura współczesna
Kultura współczesna jest wielowymiarowa i fascynująca. Studentki i studentów w czasie toku studiów uczą się rozumieć ją w całej złożoności i krytycznie analizować.
Słuchacze zdobywają wiedzę i kompetencje kulturowe nie tylko po to, by badać i opisywać zmieniający się świat, lecz także po to, by istotne zmiany inicjować i wdrażać. To osoby o szerokich horyzontach, myślący krytycznie i świetnie odnajdujący się w środowisku wielodyscyplinarnym i zróżnicowanym kulturowo. Prowadzą działania w przestrzeni publicznej, angażują się obywatelsko, przewidują trendy kulturowe, wykorzystują wiedzę z zakresu marketingu kulturowego w praktyce, realizują projekty na styku nauki, sztuki i biznesu, tworzą społeczne innowacje.
Dla kogo studia na kierunku kultura współczesna
Studia adresowane są do kandydatów zainteresowanych kulturą współczesną i pracą w przemysłach kreatywnych. To propozycja dla osób, które myślą o nieszablonowej karierze zawodowej i chcą rozwijać umiejętność krytycznego myślenia i twórczego działania.
Program kształcenia na kierunku kultura współczesna
Wybrane zajęcia:
- Teorie kultury: przeszłość – teraźniejszość
- Warsztat współczesnego kulturoznawcy
- Przemiany nowych mediów
- Kultura wizualna – film
- Kultura wizualna – sztuki wizualne i performatywne
- Kultura literacka
- Literatura popularna
- Kontrkultura
- Ekonomika kultury
- Produkcja kulturowa
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultura współczesna
Szczegółowe zasady naboru na studia należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku kultura współczesna
Studia umożliwiają połączenie zainteresowań i twórczych pasji z praktycznym przygotowaniem do pracy w sektorze kreatywnym, nowoczesnych instytucjach kultury czy opiniotwórczych mediach.
Absolwenci pracują jako:
- freelancerzy,
- menedżerowie i animatorzy kultury,
- badacze,
- dziennikarze,
- artyści
- specjaliści w instytucjach publicznych.
Opinie o kierunku kultura współczesna
- "Studia te były dla mnie pierwszym krokiem w stronę miejskiego aktywizmu. W ich trakcie podjęłam współpracę z klubokawiarnią Chłodna 25, która zaowocowała współtworzeniem jednego z ważniejszych miejsc na stołecznej mapie kultury. Zarówno na poziomie samorządowym, jak i poprzez organizację różnego rodzaju eventów, staram się zmienić sposób postrzegania przestrzeni publicznej".
Zuzia Mockałło, współwłaścicielka Baru Studio