Jakiego artykułu szukasz?

​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?

Poznajcie prognozy specjalistów z zakresu rynku pracy na temat typów studiów, dających największe szanse na atrakcyjne, stabilne zatrudnienie. Nie zapominajcie o jednym: Wasze osobiste predyspozycje, zainteresowania, pasje, mocne strony powinny być równie ważnym drogowskazem podczas wyboru kierunku studiów i uczelni.

​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?

Które kierunki studiów wyposażą studentów w umiejętności, będące przepustką do najlepiej płatnych zawodów?

Jakie studia wybrać, by w przyszłości móc cieszyć się wysokopłatnym stanowiskiem?

Która ścieżka edukacyjna pozwoli na to, by nigdy nie martwić się o pracę?

Istnieje wiele czynników, które pod uwagę muszą brać kandydaci na studia, by w efekcie ukończyć odpowiedni kierunek - taki, który zapewni im nie tylko znalezienie pracy, ale także pozwoli dobrze zarobić. Trzeba pamiętać, że tutaj rozpatrujemy kierunki, które dają największe szanse na systematyczne podnoszenie wynagrodzenia w dłuższej perspektywie czasu.

Na szczęście istnieje wiele rodzajów studiów nie tylko ciekawych, ale także pomagających zdobyć odpowiednią wiedzę niezbędną, by rozpocząć satysfakcjonującą karierę.

Jakie więc studia wybrać by mieć pewną pracę i dobrze zarabiać w przyszłości. Przedstawiamy typy studiów, w ramach których istnieją różne kierunki pozwalające dobrze zarobić w Polsce i za granicą. Są to studia, które w zasadzie zapewniają pewne zatrudnienie od razu po dyplomie lub nawet w trakcie trwania nauki.


Pewna praca - studia IT

Studia związane z branżą IT cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynika to z ciągłych niedoborów specjalistów tworzących i obsługujących coraz to nowe rozwiązania technologiczne. Decydując się na karierę w tym sektorze, decydujemy się także na to, że uczyć będziemy się musieli przez całe życie. Studia informatyczne są tylko bazą, na której absolwenci budują swoją specjalizację i zdobywają doświadczenie.

Jakie kierunki związane z IT oferują polskie uczelnie? Przede wszystkim kierunek informatyka. Prawie każda uczelnia ma ją w swojej ofercie. Jednak zakres specjalności jest tak różny, że naprawdę jest w czym wybierać. Decydując się na konkretną specjalność warto zwrócić uwagę na ilość godzin konkretnych przedmiotów.

Opisy kierunków informatycznych znajdziecie na naszym portalu w dziale Alfabetyczny wykaz kierunków studiów

Inne kierunki IT to m.in. : it project menagement, computer science, computer engineering, inżynieria techniczno-informatyczna


Studia ekonomiczne i menedżerskie

Uczelnie ekonomiczne są jednymi z najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów, zarówno w Polsce jak i na świecie. Wiele kierunków oferowanych przez te uczelnie zapewnia pewną pracę od razu po ukończeniu studiów.

Kierunki ekonomiczne uczą, jak zrozumieć procesy gospodarcze, na które wpływa wiele czynników lokalnych i globalnych. Studia ekonomiczne są przy tym dość uniwersalne, a absolwenci nie mają zazwyczaj problemu z zatrudnieniem. Każde przedsiębiorstwo bez względu na wielkość potrzebuje specjalistów od spraw finansowych, księgowych oraz związanych z organizacją i zarządzaniem. Natomiast banki i instytucje finansowe w zasadzie w większość swojego personelu rekrutują wśród absolwentów studiów ekonomicznych.

Najpopularniejsze studia ekonomiczne i menedżerskie to: ekonomia, zarządzanie, finanse i rachunkowość, ekonometria. Każdy z tych kierunków posiada wiele specjalności do wyboru.


Studia inżynierskie

Studia inżynierskie, albo szerzej techniczne, nie bez podstaw uważane są za najbardziej „przyszłościowe”. Absolwenci tych kierunków są najlepiej zarabiającymi specjalistami na rynku pracy. Studia wymagają sporo pracy i nauki. Dają jednak wiedzę i wyposażają w sposób myślenia, które pozwalają tworzyć nowe rozwiązania i urzeczywistniać je. Praca w zawodach technicznych daje nie tylko dobrze zarobić, ale także satysfakcję z wprowadzania w życie autorskich rozwiązań.

Kierunki studiów inżynierskich, które warto brać pod uwagę wybierając studia to: automatyka i robotyka, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, elektrotechnika


Studia medyczne

Studia medyczne, jedne z najbardziej prestiżowych, wymagają od kandydatów dużej wiedzy i doskonałej samoorganizacji. Wysiłek włożony w przygotowania do matury i naukę na studiach przynosi efekt w postaci praktycznie natychmiastowego zatrudnienia oraz perspektywicznie wysokich wynagrodzeń.

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, farmacja i kosmetologia - to kierunki medyczne, po których zarówno pewność zatrudnienia, jak i wysokość zarobków mogą być optymalne.

Oczywiście samo ukończenie studiów wymienionych w artykule nie zapewni dobrej pracy. Warto już w trakcie studiów poszukać praktyk kierunkowych lub staży w renomowanych firmach ze swojej branży. Pozycję na rynku pracy zwiększa także bardzo dobra znajomość języków obcych.

Przed podjęciem decyzji o tym, co studiować sprawdźcie także:

Powiązane treści

Komentarze (1)

MarekM
Informatyka to dziś niezwykle szerokie pojęcie. Jako informatyk możesz robić 100.000 różnych rzeczy. W kształceniu informatyki też jest tak wiele możliwości. bardzo liczy się doświadczenie. Warto podjąć prace na najniższym szczeblu w IT i studiować on line np. na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym.
04.11.2020
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
 • Uniwersytet Gdański
 • Politechnika Łódzka
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie