Jakiego artykułu szukasz?

Wakacje po maturze zaplanuj mądrze – ważne terminy i formalności

Mówi się, że najdłuższe wakacje, to czas po maturach, przed rozpoczęciem roku akademickiego, a więc mniej więcej od końca maja do października. Czy tak faktycznie jest? Biorąc pod uwagę terminy wyników matur, konieczność dopełnienia wszelkich formalności rekrutacyjnych, czas całkowitej laby mocno się skraca, w dodatku towarzyszy mu stres związany z oczekiwaniem na wyniki zarówno egzaminu maturalnego, jak i aplikacji na studia.

Wakacje po maturze zaplanuj mądrze – ważne terminy i formalności

Kiedy można faktycznie zacząć wakacje?

Przeanalizowaliśmy terminarz najbliższych matur.

4, 5 i 6 maja to terminy, które obowiązują wszystkich. W te dni odbędą się kolejno egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzaminy z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym lub egzaminy ustne będą odbywały się w kolejnych dniach maja, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Ostanie egzaminy przewidziane są na 20 maja (ewentualnie 22 maja wybrane przedmiotu zdawane w języku obcym).

To oznacza, że najpóźniej od tego momentu do 5 lipca, czyli dnia ogłoszenia wyników, a tym samym wydania świadectw, aneksów i informacji o wynikach – można oddać się zasłużonemu wypoczynkowi. Krótko mówiąc od dnia zdania ostatniego egzaminu do terminu wyników w kwestii matury nic już nie można zrobić.

Zanim jednak otrzymacie wyniki, na większości uczelni trwać już będzie w najlepsze rekrutacja na studia. Na tym etapie polega ona na dokonaniu internetowej rejestracji (wpisane danych osobowych) i wybraniu kierunku studiów. Dziwić może, że nie znając swoich wyników już należy dokonywać zapisu na studia, aczkolwiek termin uiszczenia opłaty rekrutacyjnej (obowiązkowej na każdym wybranym przez kandydata kierunku) wyznaczony jest na czas późniejszy, zatem znając już swoje szanse można ostatecznie zweryfikować pierwotne wybory studiów.

Do kiedy można się rejestrować na studia?

Każda uczelnia wyznacza swoje terminy. To bardzo ważne, aby ich ściśle przestrzegać, nie przegapić, dopełnić wszelkich formalności zgodnie z harmonogramem konkretnej szkoły wyższej. W przypadku wcześniejszej rejestracji swój formularz rekrutacyjny należy uzupełnić wynikami uzyskanymi na maturze, ewentualnie skanem świadectwa i dokonać opłaty.

Graniczne terminy rekrutacji przypadają mniej więcej na połowę lipca, ale – powtórzmy jeszcze raz – są one indywidualne dla każdej uczelni.

Kiedy wyniki rekrutacji?

Mniej więcej tydzień po zakończeniu zapisów na studia uczelnie ogłaszają wyniki przyjęć. Taka informacja automatycznie pojawia się na koncie kandydata. Czy jeśli jest pozytywna, to już czas świętować? Oczywiście, że tak, ale pozostaje jeszcze konieczność dostarczenia dokumentów, głównie świadectwa maturalnego, zdjęcia, co jest równoznaczne z potwierdzeniem wyboru tego właśnie kierunku i rezygnacją z innych (o ile na nie rekrutacja również przebiegła pomyślnie).

Czas na złożenie dokumentów to zazwyczaj około tygodnia, 10 dni od ogłoszenia wyników, ale szczegóły zawsze należy sprawdzać w harmonogramach rekrutacji konkretnej szkoły wyższej. Jeśli nie dopełnicie tych formalności w wymaganym terminie, będzie to równoznaczne z rezygnacją z tego kierunku i niestety zostaniecie skreśleni z listy osób zakwalifikowanych.

Nieco inaczej przebiega rekrutacja do tych uczelni i na kierunki, gdzie przeprowadzane są egzaminy sprawnościowe lub weryfikujące predyspozycje artystyczne. Kandydatów obowiązują inne nieco terminy.

W kwestii dostarczania dokumentów uczelnie stosują kilka rozwiązań. Nie ma obowiązku osobistego ich doniesienia, natomiast czy to za pośrednictwem poczty, czy kuriera, muszą one trafić do komisji rekrutacyjnej w wyznaczonym terminie. Zdarza się też, że na tym etapie wystarczy umieszczony wcześniej na koncie kandydata skan świadectwa, natomiast wersję papierową dostarczają – już studenci – po rozpoczęciu roku akademickiego. Tak przykładowo praktykuje Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nie ma mnie na liście przyjętych!

Jeśli wynik maturalny nie wystarczył, aby znaleźć się na liście osób zakwalifikowanych, to na pewno nie jest koniec świata, piszemy o tym TUTAJ. Warto w tym miejscu przyjrzeć się jednak opisanej powyżej sytuacji, czyli rezygnacji wielu osób, które dostały się na inne kierunki lub inne uczelnie. Co to oznacza w praktyce? Że zwalniają się miejsca na liście zakwalifikowanych, dając szansę osobom z listy rezerwowej. Zdarza się, że w związku z pojawieniem się dodatkowych miejsc wydłużone zostają terminy przyjmowania dokumentów od osób kwalifikujących się w tym momencie do przyjęcia. Zamiast więc załamywać ręce, warto na bieżąco śledzić sytuację i wykorzystać pojawiającą się szansę. Niestety zdarza się, że wiele osób po uzyskaniu negatywnego wyniku uznaje sprawę za zamkniętą i nie zagląda więcej na swoje konto kandydata.

Wspomniane wcześniej różnice w terminach przyjmowania dokumentów na różnych uczelniach mogą wprowadzać chaos, ale warto dostrzec ich dobrą stronę. Zanim przykładowo dostarczycie świadectwo do uczelni drugiego czy kolejnego wyboru, w której ostateczny termin związany z formalnościami przypada nieco później, może okazać się, że na pierwotnie wybranym kierunku zwolnią się miejsca w związku z rezygnacją osób i wskoczycie na listę zakwalifikowanych, zanim zdeponujecie świadectwo w innej uczelni. Choć i taka sytuacja jest odwracalna – zawsze można świadectwo odebrać i finalnie dostarczyć do innej szkoły wyższej.

Jeśli oczekiwanie na przyjęcie z listy rezerwowej nie przyniesie efektu, kolejnym kołem ratunkowym jest udział w naborach uzupełniających. Informacje na ten temat znajdują się w serwisach rekrutacyjnych uczelni.

Podsumowując, w ciągu tych długich, pomaturalnych wakacji jest kilka kluczowych momentów, w których warto być czujnym i nie przegapić istotnych terminów, które zaważą na Waszym być albo nie być na uczelni. Warto być strategiem, aby rozegrać sprawy na swoją korzyść. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, zaangażowanie i znajomość harmonogramów i warunków rekrutacji.

Powiązane treści

Matura 2022 – terminy, informacje, porady
Matura 2022 – terminy, informacje, porady
Ranking 2021 – najlepsze uczelnie w Polsce
Ranking 2021 – najlepsze uczelnie w Polsce
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
Kalendarz Maturzysty 2022_2023
Kalendarz Maturzysty 2022_2023
Co zrobić, gdy na maturze masz za mało punktów
Co zrobić, gdy na maturze masz za mało punktów
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka
Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka
Akademik czy mieszkanie, czyli dylematy studenta
Akademik czy mieszkanie, czyli dylematy studenta
Wolne miejsca na studiach bezpłatnych
Wolne miejsca na studiach bezpłatnych
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Uniwersytet Szczeciński
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach