Akademia Leona Koźmińskiego ma doskonały MBA
Akademia Leona Koźmińskiego ma powody do dumy. Prowadzone przez nią studia Executive MBA zajęły 46-tą pozycję wśród 100 czołowych programów tego typu na świecie, według rankingu opublikowanego 15 października przez „Financial Times”.
"Jest to najwyższa pozycja autorskiego programu oferowanego przez ALK w prestiżowym zestawieniu. W rankingu jest jedynym reprezentantem studiów tego typu z całej Europy Środkowo-Wschodniej" - poinformowała rzecznik ALK Ewa Barlik.
W czołówce zestawienia "FT" znalazły się przede wszystkim programy międzynarodowe, w dużej części stworzone przez konsorcja uniwersytetów z różnych krajów. Od trzech lat pierwszą pozycję zajmuje program Kellog/Hong Kong UST Business School z Hongkongu (Kellog-HK UST EMBA), na drugim miejscu znalazł się amerykańsko-brytyjski EMBA Global Americas and Europe (Columbia i London Business School), a na trzecim program Trium Global EMBA (konsorcjum HEC Paris, London School of Economics i New York University, Stern).
W rankingu "FT" nadal widać dominację amerykańskich szkół biznesu, które tworzą lub współtworzą niemal połowę ze 100 sklasyfikowanych programów. Do tego należy dodać sześć programów z udziałem uniwersytetów z Kanady. Drugi biegun edukacji menedżerskiej powstaje w Azji, gdzie swoją siedzibę ma już 26 czołowych programów Executive MBA.
W zestawieniu znalazło się też wiele europejskich programów kształcenia menadżerów. Brytyjskie szkoły biznesu uczestniczą w 12 programów z rankingu „FT”. Z Francji pochodzi sześć programów EMBA, ze Szwajcarii pięć, z Niemiec i Hiszpanii po cztery, z Holandii trzy programy. W zestawieniu znalazły się także europejskie szkoły biznesu z Danii, Irlandii, Austrii, Włoch, Finlandii i Polski (ALK). Nowe centra edukacji MBA pojawiają się w Brazylii (trzy ośrodki), Meksyku, Kolumbii, Peru i w RPA (po jednym programie).
Oceniając szkoły biznesu „Financial Times” bierze pod uwagę trzy grupy kryteriów:
- związane z rozwojem kariery absolwentów (awans zawodowy, poziom rocznych dochodów i ich wzrost, zmiana pozycji absolwentów)
- związane ze zróżnicowaniem uczelni (udział kobiet w kadrze i wśród studentów, umiędzynarodowienie, czyli zagraniczni wykładowcy, studenci i doradcy)
- związane z generowaniem idei (kwalifikacje kadry i osiągnięcia naukowe)
„Program Executive MBA tworzony jest na podstawie modelu kształcenia, jaki powstał sto lat temu w uczelniach amerykańskich, ale przez te lata był wielokrotnie modyfikowany” - mówi Sylwia Hałas-Dej, dyrektor Center of Excellence w ALK. - „Dziś jest to standard międzynarodowy, potwierdzany przez organizację AMBA, która akredytuje także nasz program. Program zmienia się, wymaga bowiem dostosowywania do najnowszych trendów w edukacji menedżerskiej. My też od tego roku wprowadzamy zmiany polegające głównie na silniejszym akcentowaniu rozwoju osobistego i kariery menedżerskiej” - dodaje.
Studia Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego to półtoraroczny międzynarodowy program przeznaczony dla wyższej kadry zarządzającej. Jego absolwenci to menedżerowie polskich i zagranicznych firm, organizacji i instytucji gospodarczych. Wśród wykładowców EMBA w ALK aż jedna czwarta to zagraniczni naukowcy i specjaliści. Dyplom ukończenia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego dotychczas otrzymało blisko 1400 osób. W tym roku studia EMBA w ALK podjęło 37 studentów w sesji, która wystartowała w marcu, a w rozpoczynającej się w październiku naukę rozpoczęło 36 osób.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl