Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - praca socjalna.
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (APS) oferuje studia na kierunku praca socjalna.
Kierunek praca socjalna przeznaczony jest dla kandydatów o szczególnych predyspozycjach i cechach charakteru. Przyszły pracownik socjalny będzie na co dzień spotykać się z problemami podopiecznych i ich rodzin, zetknie się z przemocą w rodzinie, bezdomnością, ubóstwem, narkomanią, alkoholizmem, przestępczością. Musi więc być osobą z jednej strony wyrozumiałą, empatyczną, ale też silną emocjonalnie, potrafiącą trzeźwo ocenić problem i z nim się zmierzyć, zaradną, pomocną, przedsiębiorczą, kontaktową. Praca socjalna jest pewnego rodzaju misją. Wykonywany zawód w dużej mierze łączy się z realizacją polityki społecznej państwa, którą regulują określone przepisy.
Praca socjalna w APS to trzyletnie studia I stopnia (zawodowe) kończące się uzyskaniem tytułu licencjata i nabyciem uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Uczelnia proponuje interesujący i nowoczesny program kształcenia bogaty w zajęcia o charakterze warsztatowym.
Praca socjalna to jednocześnie kierunek oferujący ciekawe specjalności:
- praca socjalna w pomocy społecznej (przygotowuje w obszarach, w których potrzebne jest profesjonalne wsparcie, gdy występuje niewydolność wynikająca z ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, starości, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizmu, narkomanii, przestępczości, trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego, migracji, uchodźstwa),
- praca socjalna na rzecz rodziny (studenci zdobywają wiedzę o mechanizmach funkcjonowania rodziny, wykształcić umiejętności rozpoznawania oraz diagnozowania potencjalnych i już istniejących problemów, uczy zasad doradztwa pomocowo-wspierającego, jak również prospołecznych postaw wobec rodzin i osób problemowych).
Absolwenci kierunku mogą pracować w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej, a także w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, domach pomocy społecznej dla osób starszych i niepełnosprawnych intelektualnie, psychicznie i fizycznie, w hospicjach, sanatoriach, świetlicach terapeutycznych, domach samotnej matki, placówkach wychowawczych i resocjalizacyjnych, domach dziecka, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, w ośrodkach wsparcia, placówkach dla bezdomnych, alkoholików i narkomanów, zakładach karnych, ośrodkach dla uchodźców, jednostkach pomagającym w przystosowaniu się do życia po opuszczeniu zakładu karnego.
Jakie studia oprócz pracy socjalnej oferuje APS?
Psychologia, socjologia, pedagogika, pedagogika specjalna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych to inne ciekawe kierunki, jakie oferuje Akademia Pedagogiki Specjalnej (APS). APS jest Uczelnią przyjazną dla studentów niepełnosprawnych, którzy znajdą tu dogodne warunki dla studiowania. Ranking uczelni pedagogicznych wskazuje, że ASP zajmuje jedno z czołowych miejsc.