Biofeedback w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku
Prof. nzw. dr hab. inż. Zbigniew Kruszewski, Rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz dr. James V. Hardt, prezes Biocybernaut Institute of Arizona LLC, Biocybernaut Institute of Canada Ltd., and Biocybernaut Institut Deutschland, GmbH podpisali list intencyjny.
Strony będą zmierzać do nawiązania współpracy poprzez zawiązanie partnerstwa w celu przygotowania projektu budowy i realizacji Centrum Biofeedback-u mającego zajmować się badaniami zasad funkcjonowania mózgu, jego treningiem oraz wszelkimi innymi przedsięwzięciami związanymi z obszarem badań naukowych nad tym organem.
Profesor Hardt trafił do Płocka dzięki kontaktom naukowym i osobistym absolwenta Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Uczelnia podejmuje współpracę z prof. Hardtem w ramach tworzonego na mazowszu „klastra technologii kosmicznych” oraz klastra biotechnologicznego, którego głównym koordynatorem jest Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.
06.02.2014 Uczelnię odwiedzi w ramach współpracy rektor WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk.
Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku planuje pozyskać środki unijne na stworzenie w Płocku laboratorium neurofeedbacku.
W związku z prowadzonym przez Uczelnię Wydziałem Wychowania Fizycznego skoncentrować się nad wykorzystaniem neurofeedbacku do pracą ze sportowcami. W ubiegłotygodniowym spotkaniu z profesorem Hardtem brał udział m.in. Prezes Wisły Płock Sekcji piłki ręcznej, pan Robert Raczkowski. Profesor Hardt był również z wizytą na terenie Orlen Areny i z entuzjazmem podszedł do planów wykorzystania neurofeedbacku do pracy ze sportowcami.
Drugą grupą docelową, w związku z prowadzonym przez Szkołę Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku Wydziałem Bezpieczeństwa Narodowego mogą być żołnierze. Szczególnie żołnierze z misji zagranicznych ze zdiagnozowanym zespołem stresu pourazowego. Na uwagę zasługuje fakt, że Instytut Biocybernaut ma podpisana umowę z Armią kanadyjską i płockie laboratorium będzie mogło docelowo poza własnymi badaniami korzystać z doświadczeń Instytutu Biocybernaut w Kanadzie.
Wykorzystanie neurofeedbacku jest bardzo szerokie, odrębną dziedzinę stanowi pozaterapeutyczne zastosowanie neurofeedbacku do treningu osiągnięć (ang. peak performance training) - rozwijającego potencjał umysłowy i zwiększającego odporność na stres.
Dr James Hardt jest prezesem i założycielem Instytutu Biocybernaut Inc. w Arizonie, Biocybernaut Institute w Kanadzie oraz jedynego do tej pory instytutu w Europie w Bawarii w Niemczech.
Dr Hardt posiada licencjat Wydziału Fizyki na Carnegie Institute Of Technology, stopień magistra i doktora na Wydziale Psychologii w Carnegie - Mellon University oraz ukończył studia podoktoranckie z zakresu psychopatologii na Uniwersytecie California-San Francisco.
Trening neurofeedbacku (NFT) to grupa metod i technologii, które dostarczają jednostce natychmiastowej informacji zwrotnej o tym jak funkcjonuje jej mózg. Jako lustro aktywności mózgowej, NFT umożliwia uczestnikowi śledzenie tego, co robi jego mózg w czasie rzeczywistym. Podczas NFT uczestnicy otrzymują informacje zwrotne na temat częstotliwości fal mózgowych naturalnie emitowanych przez ich mózgi.
Większość jednostek nie jest świadoma nieprzerwanych, subtelnych wahań i zmian zachodzących w zakresie aktywności ich fal mózgowych. Poprzez opanowanie umiejętności celowego podnoszenia poziomu fal mózgowych alfa, można wpłynąć na obniżenie poziomu lęku. Zostało to dowiedzione najpierw przez Hardta, a później przez Hardta i Kamiya. To drugie badanie wykazało, że poziom lęku jest odwrotnie proporcjonalny do ilości aktywności EEG alfa w mózgu. Neurofeedback jest coraz częściej uznawany za efektywną terapię zarówno w grupach klinicznych jak i nie-klinicznych.
W innych badaniach, w których wzięło udział 37 osób cierpiących na migreny wykazano, że neurofeedback obniżył zarówno częstotliwość jak i nasilenie bólu. Przez ponad trzy dekady neurofeedback był również z powodzeniem wykorzystywany do leczenia pacjentów nadużywających substancji opioidowych. W niedawnym badaniu Arnai i in. wykazali, że neurofeedback może być stosowany do usunięcia nieprawidłowości związanych z zaburzeniami wywołanymi uzależnieniem od środków opioidowych, jeśli w terapii wykorzystuje się również interwencje neuropsychologiczne.
Linden i in. wykazali, że neurofeedback wywołuje znaczącą poprawę w zakresie klinicznych symptomów u pacjentów z depresją, którzy nie wykazywali reakcji lub wykazywali częściową reakcję na leczenie farmakologiczne lub psychologiczne. Przewidywalność skuteczności leczenia farmakologicznego była przedmiotem badań Tenke i in., którzy odkryli, że w przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano depresję i u których stwierdzono wyższą amplitudę fal mózgowych alfa, prawdopodobieństwo pozytywnej reakcji na leczenie było wyższe niż w przypadku pacjentów o niższej amplitudzie fal alfa.
Materiał Biura Promocji SWPW