Certyfikatowe Egzaminy z Języka Polskiego jako Obcego tylko w Bielsku-Białej
Szkoła Języka i Kultury Polskiej powołana przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną stała się uprawnionym ośrodkiem do przeprowadzania państwowych egzaminów z języka polskiego dla cudzoziemców.
Certyfikatowe egzaminy z języka polskiego jako obcego już po raz drugi odbyły się w Bielsku-Białej.
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna to jedyny podmiot uprawniony do przeprowadzania certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego w Bielsku-Białej. W miniony weekend cudzoziemcy zamieszkujący w Polsce mieli okazję sprawdzić poziom znajomości języka polskiego. Uczelnia po raz drugi zainaugurowała certyfikatowe egzaminy z języka polskiego jako obcego.
W dniach 7-8 marca br. do certyfikatowego egzaminu z języka polskiego jako obcego na terenie WSEH łącznie przystąpiło 65 cudzoziemców między innymi z Egiptu, Iraku, Kolumbii, Indii, Turcji, Kamerunu, Białorusi, Bułgarii i Ukrainy. Egzaminy na poziomie B1 i B2 odbywały się w tym samym terminie na terenie całego kraju i nie tylko (http://certyfikatpolski.pl/).Egzamin składał się z kilku etapów- rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, poprawność gramatyczna i umiejętność pisania. Kolejny etap to egzamin ustny.
A jakie wrażenia po egzaminach pisemnych? O to zapytaliśmy obcokrajowców:
- Przyjechałem do Bielska-Białej na egzamin z języka polskiego z Krakowa. Pochodzę z Kolumbii i od siedmiu lat mieszkam w Polsce. Mój kolega, który pochodzi z Bielska-Białej, poinformował, że również na terenie Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej można zdawać certyfikatowe egzaminy z języka polskiego. Jeśli chodzi o część pisemną egzaminu to muszę przyznać, że pierwszy etap był dla mnie trudny zarówno część ze słuchu jak i z gramatyki języka polskiego. - skomentował Lius Guillermo Jimenez Sanchez z Kolumbii.
- Pochodzimy z Egiptu, a w Bielsku mieszkamy już osiem lat. Język polski jest bardzo trudny i egzamin też był dość skomplikowany. Dla nas język pisany i język mówiony to dwie odrębne sprawy, ale jesteśmy dobrej myśli - dodał Michael Abdo z Egiptu.
- Dla mnie egzamin nie był tak trudny. Kolega jest z Egiptu, a my jesteśmy z Iraku. Mieszkamy w Polsce siedem lat. Brat w Bielsku-Białej ma żonę i córkę, a ja często odwiedzam ten kraj. Po egzaminie udaję się z wizytą do rodziców do Iraku. Świetnie, że w Bielsku można zdawać egzaminy z języka polskiego, bo nie trzeba gdzieś dalej dojeżdżać - mówił Haitham Salman z Iraku.
- Pochodzę z Ukrainy. Na egzamin przyjechałem z Ustronia. W Ustroniu mieszkam już ponad 4 lata, gdzie pracuję w branży hotelarskiej. Wrażenie po egzaminie ustnym i pisemnym jest bardzo dobre. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że będzie trudniej, pomimo nielicznych sygnałów dotyczących egzaminu pisemnego. Jeśli chodzi o część pisemną, to dla mnie nie było nic skomplikowanego, choć niektórzy twierdzili, że egzamin był trudny. To zależy na jakim poziomie, czy B1 czy B2. Jestem pozytywnie nastawiony do całego wydarzenia i do wyników, na które będziemy musieli trochę poczekać - skomentował Maksym Badalov z Ukrainy.
Po egzaminie pisemnym w dniu 7 marca, cztery osoby przystąpiły do egzaminu ustnego na poziomie B1.
8 marca do egzaminu ustnego na poziomie B1 i B2 przystąpili pozostali cudzoziemcy.
W 2019 roku Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna powołała Szkołę Kultury i Języka Polskiego.
https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/szkola-kultury-i-jezyka-polskiego.html
Dodatkowo uczelnia prowadzi nabór ciągły na kursy przygotowawcze do kolejnej edycji certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego dla dorosłych, a także dla dzieci i młodzieży.
https://wseh.pl/pl/page/oferta-edukacyjna/szkola-kultury-i-jezyka-polskiego.html
Kolejny egzamin odbędzie się w terminie 6 - 7 czerwca 2020 roku.
Więcej informacji na stronie: http://certyfikatpolski.pl/
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu