Cykl debat migracyjnych na Uczelni Łazarskiego
Czy antyimigracyjny „hejt” w internecie doprowadzi do aktów przemocy? W piątek 9 października br. Uczelnia Łazarskiego zaprasza na drugą z cyklu czterech otwartych spotkań „W poszukiwaniu rozwiązań. Debaty na Łazarskim” poświęconych problemowi migracji w Europie.
W piątek 9 października br. Uczelnia Łazarskiego zaprasza na drugą z cyklu czterech otwartych spotkań „W poszukiwaniu rozwiązań. Debaty na Łazarskim” poświęconych problemowi migracji w Europie. Wezmą w nich udział eksperci na co dzień zajmujący się tematyką imigrantów i uchodźców.
Tematem drugiej debaty będzie próba odpowiedzi na pytanie czy antyimigracyjny „hejt” w internecie doprowadzi do aktów przemocy.
W związku z zaistniałą sytuacją społeczno-ekonomiczną na Bliskim Wschodzie i w Afryce Europę „zalewa” ostatnio fala imigrantów oraz uchodźców. Kwestia ta staje się gorącym tematem mediów, również społecznościowych.
Nie sposób nie zauważyć, że wśród treści pojawiających się w internecie znaczącą część stanowią te o charakterze antyimigranckim lub wręcz rasistowskim. Pojawiają się one nie tylko na portalach, grupach społecznościowych skrajnej prawicy, ale także tych związanych z odmienną (świecką, laicką) opcją światopoglądową.
Celem drugiej debaty jest próba zdiagnozowania przyczyn takiego tego zjawiska, a także dyskusja nad tym do czego to może prowadzić. Punktem wyjścia będzie tu wprowadzenie prezentowane przez dra Jarosława Jurę, który w ramach projektu „Imigranci o wysokich kwalifikacjach na polskim rynku pracy” przeprowadził w 2014 roku analizę polskich memów internetowych odnoszących się do tematyki imigrantów oraz przedstawicieli „obcych” grup etnicznych i religijnych. Formuła spotkania będzie miała charakter moderowanej, lecz otwartej dyskusji.
Celem cyklu jest przede wszystkim dostarczenie i popularyzacja argumentów demitologizujących zagrożenie oraz pokazanie potencjalnych korzyści, a także zagrożeń, płynących z eskalacji procesów migracyjnych. Pomysł przeprowadzenia serii debat jest działaniem ściśle o charakterze pro publico bono i inicjatywą grupy ludzi, którzy chcą poszukiwać rozwiązań najlepszych z punktu widzenia Polski i Europy.
Uczelnia Łazarskiego zamierza zapraszać do udziału w nich szerokie spektrum specjalistów, przedstawicieli
NGO-sów. Debaty są prowadzone w formie otwartej, popularyzatorskiej i pozbawionej specjalistycznego żargonu dyskusji.
Temat drugiej debaty: Czy antyimigracyjny „hejt” w internecie doprowadzi do aktów przemocy?
Kiedy:
9 października 2015 r., piątek, godz. 16.00-18.00
Gdzie:
Uczelnia Łazarskiego (sala 130), ul. Świeradowska 43 w Warszawie (10 minut pieszo od stacji metra Wilanowska)
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Wśród prelegentów i dyskutantów będą:
Dr Jarosław Jura - socjolog, wykładowca Uczelni Łazarskiego, prezes Fundacji Instytut Społeczno-Ekonomicznych Ekspertyz (iSEE).Jędrzej Bielecki – dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, były korespondent "Rzeczpospolitej" w Brukseli i Waszyngtonie. Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta „Polityki”, jeden z czołowych polskich dziennikarzy zajmujący się wpływem nauki i nowych mediów na społeczeństwo. Dr. hab. Lech Nijakowski – ukończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stały doradca Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP. Specjalizuje się w socjologii historycznej, problematyce mniejszości narodowych, stereotypów oraz analizie dyskursu. Dr Margaret Ohia - językoznawczyni i medioznawczyni, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się analizą nowych mediów w tym językowymi przejawami dyskryminacji rasowej w kulturze i komunikacji, wykładnikami stereotypów oraz postawami wobec osób ciemnoskórych.
Patronat medialny nad drugą debatą objął dziennik „Rzeczpospolita”. Organizatorami są: Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego oraz Instytut Społeczno-Ekonomicznych Ekspertyz (iSEE).
Więcej szczegółów na www.lazarski.pl