Czwarte posiedzenie Konwentu UZZM w Lubinie
Władze Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie, najwięksi pracodawcy w regionie i przedstawiciele władz samorządowych po raz czwarty spotkali się w ramach posiedzenia Konwentu UZZM.
Najwięksi pracodawcy w Regionie, przedstawiciele władz samorządowych oraz władze Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie po raz czwarty spotkali się w ramach posiedzenia Konwentu UZZM i omówili kluczowe sprawy dla rozwoju lubińskiej Uczelni, jej studentów oraz absolwentów.
6 listopada br. ponad dwudziestu przedstawicieli firm, organizacji samorządowych i osób zaprzyjaźnionych z Uczelnią spotkali się w ramach posiedzenia Konwentu Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie w celu podsumowania minionego roku akademickiego. Posiedzenie rozpoczął Bogusław Szyszka, Przewodniczący Konwentu po czym głos zabrał prof. Stanisław A. Witkowski, Rektor UZZM. Podczas spotkania rozmawiano na temat zakończonej rekrutacji, promocji absolwentów i ich losów zawodowych, a także planów na nowy rok akademicki.
Główny temat jaki przyświecał spotkaniu Konwentu, to uruchomione w roku akademickim 2013/2014 studia drugiego stopnia, a co za tym idzie - nowe obowiązki Uczelni i nowa oferta dla Regionu. Szczegółowo omówiono udział Pracodawców w procesie kształcenia, te aspekty kształcenia, na które Pracodawcy mają znaczący wpływ (np. praktyki studenckie, czy zajęcia w zakładach pracy lub z udziałem Pracodawców).
Ważnym punktem obrad była działalność naukowa Uczelni wraz z informacją o najbliższych planach w tym zakresie oraz możliwościach dla lokalnych Firm. Uczelnia z racji zatrudniania wysokokwalifikowanej kadry naukowej może prowadzić badania ukierunkowane na konkretne potrzeby branży czy jej przedstawicieli i w związku z tym jeden z punktów obrad był poświęcony właśnie potencjałowi badawczemu Uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości Zakładu Zarządzania. Lubińska Uczelnia na bazie swojego wieloletniego doświadczenia chce poszerzyć obszar związany z organizacją konferencji czy seminariów naukowych. W rozpoczętym roku akademickim pierwszym takim wydarzeniu była konferencja pt. „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa w górnictwie i hutnictwie”, nad którą lubińska Uczelnia objęła patronat merytoryczny. Była to ważna dla naszego Regionu konferencja, która odbyła się w dniach 23-25 października 2013 roku. Z ramienia UZZM prelekcję podczas wydarzenia wygłosiła dr Bogna Bartosz – pracownik UZZM. Podczas wykładu „Techniki wywierania wpływu – kształtowanie postaw pracowników” dr Bogna Bartosz przybliżyła uczestnikom miękkie aspekty z zakresu zaangażowania i motywacji, jakie można zaobserwować na linii: Firma-Pracownik, które nierozerwalnie związane są z higieną i bezpieczeństwem pracy. Patronach honorowy nad wydarzeniem objęli: KGHM Polska Miedź S.A. oraz Wyższy Urząd Górniczy.
A jakie są plany UZZM na rok 2013/2014?
Są one nierozerwalnie związane ze studiami drugiego stopnia, rozwojem Uczelni poprzez działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną, a także współpracę międzynarodową. Władze lubińskiej Uczelni chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich studentów i pomóc im rozwinąć się także na arenie międzynarodowej. W ramach podpisanej w maju br. umowy międzynarodowej z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, władze UZZM chcą by studenci UZZM mieli okazję wyjechać na zajęcia właśnie do Bratysławy. Wówczas żacy z zagranicznej uczelni będą mogli przyjechać na wymianę na UZZM. Między innymi intensyfikacja wymiany studentów i wykładowców była celem zawarcia umowy. Ponadto umowa umożliwi obu uczelniom wymianę doświadczeń, prowadzenie wspólnych badań i konsultacji naukowych. Dlatego też już 22 listopada br. lubińską Uczelnię odwiedzi dr Pavol Kopinec z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie i wygłosi wykład dla studentów pedagogiki.
Konwent UZZM jest organem skupiającym przedstawicieli renomowanych przedsiębiorstw, instytucji i organizacji pro-biznesowych współpracujących z Uczelnią, które chcą wspierać, przede wszystkim merytorycznie, rozwój dydaktyczny i naukowy Uczelni. Stanowi forum wymiany myśli i doświadczeń dla zacieśniania związków Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego ze Środowiskiem Lokalnym. Jest organem doradczym i wspierającym działania Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie w zakresie rozwoju dydaktycznego i naukowego. Statutowym celem i zadaniem Konwentu jest doradztwo w zakresie ogólnych kierunków działalności i rozwoju Uczelni, wskazywanie kierunków współpracy z organizacjami gospodarczymi i samorządowymi, jak również doradztwo w zakresie wdrażania nowych kierunków i specjalności kształcenia na lubińskiej Uczelni.