Czy szkoła psychoterapii jest dla Ciebie? Sprawdź, kiedy wybrać tę drogę
Szkoła psychoterapii to obowiązkowy element edukacji każdego psychoterapeuty. W trakcie 4-letniej nauki, przyszły terapeuta poznaje w sposób praktyczny techniki wybranego przez siebie nurtu, uczy się budowania relacji terapeutycznej, odbywa staż kliniczny oraz szereg zajęć, które rozwijają jego kompetencje miękkie i zawodowe. Jak wybrać najlepszą szkołę psychoterapii i czy to opcja dla Ciebie? Sprawdź!
Szkoła psychoterapii – co to właściwie jest?
Szkoła psychoterapii to w rzeczywistości 4-letni program, realizowany przez każdą osobę, która pragnie uzyskać certyfikację i działać na rynku jako psychoterapeuta. Co istotne, zawód ten na chwilę obecną nie jest regulowany prawnie. Oznacza to, że psychoterapeutą może zostać niemal każdy.
Po co zatem szkoła psychoterapii? Ze względu właśnie na brak regulacji i fakt, że psychoterapuetą może okrzyknać się niemal każdy, na rynku potrzebne są instytucje, potwierdzające kompetencje specjalistów. Należą do nich m.in. szkoły psychoterapii. .
Dla kogo jest szkoła psychoterapii?
Szkoła psychoterapii to ścieżka dla każdej osoby, która chce pracować jako psychoterapeuta, świadczący usługi prywatnie lub w placówkach państwowych. W ofercie szkół można znaleźć różne nurty terapeutyczne, jednak do najpopularniejszych należą:
- poznawczo-behawioralny,
- psychodynamiczny,
- humanistyczny,
- systemowy,
- integracyjny – łączy różne nurty terapeutyczne.
Jak wygląda edukacja w szkole psychoterapii?
Edukacja trwa 4 lata. W jej trakcie przyszły psychoterapeuta zdobywa wiedzę teoretyczną z wybranego nurtu oraz praktyczną. Poznaje narzędzia, techniki, a także sposoby komunikacji z pacjentem i budowania relacji terapeutycznej. Oprócz tego, jednym z wymogów jest odbycie stażu klinicznego oraz własnej superwizji.
Dzięki temu szkolący się psychoterapeuta dostaje feedback od bardziej doświadczonego specjalisty na temat swojej pracy. W szkołach psychoterapii program jest przygotowany również tak, aby doskonalić umiejętności miękkie przyszłego psychoterapeuty. Innym punktem obowiązkowym jest konieczność odbycia własnej psychoterapii.
Szkoła psychoterapii – jak wybrać najlepszą?
Warto zweryfikować, czy program danej placówki spełnia wymogi określone przez NFZ – szczególnie, gdy planuje się praktykę w tych instytucjach.
- Kolejnym krokiem jest dokładna analiza programu szkoleniowego oraz sprawdzenie możliwości, jakie daje wybrana placówka.
- W wyborze szkoły psychoterapii kluczowym aspektem jest również nurt terapeutyczny – choć kształcenie w kierunku integracyjnym wydaje się kuszące, to jednak lepszą decyzją będzie wyspecjalizowanie się w jednym nurcie i ewentualnie – dokształcanie w technikach zapożyczonych z innych obszarów.
- Wybierając nurt szkoły psychoterapeutycznej warto skupić się na własnych preferencjach – czy wolę pracować z pacjentami praktycznie, dając im konkretne narzędzia i wskazówki, a może wolę oprzeć cały proces na rozmowie i dotarciu do prawdziwego „ja” pacjenta? A może chcę pracować wyłącznie z ludźmi, którzy dążą do odkrycia swojego potencjału? Chcą wzrastać, rozwijać się i pokonać blokujące je przekonania? Określenie tych aspektów na samym początku jest niezwykle ważne i pomaga we wstępnej selekcji placówek.
Istotną kwestią mogą okazać się również sprawy „techniczne”, takie jak lokalizacja szkoły czy terminy zjazdów.
Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Nowym Sączu oferuje możliwość studiowania w systemie RealTime Online – nie musisz być osobiście na zajęciach, wystarczy, że połączysz się zdalnie. Daje to niezwykłą wygodę i elastyczność w edukacji – możesz uczyć się z dowolnego miejsca, oszczędzając pieniądze i czas na dojazdach!
Jak wygląda rekrutacja do szkoły psychoterapii?
Aby rekrutować do szkoły psychoterapii, musisz posiadać wykształcenie wyższe. Choć nie ma sprecyzowanych wymagań co do specyfiki kierunku, to najchętniej przyjmowani są absolwenci psychologii, medycyny, pedagogiki lub kierunków pokrewnych.