Design w przestrzeni społecznej - nowe studia podyplomowe UG i ASP w Gdańsku
Design w przestrzeni społecznej to wspólna propozycja Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego dla osób zainteresowanych twórczym projektowaniem. Studia stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w dziedzinie analizowania i prognozowania trendów, kreowania przestrzeni, przedmiotów, usług oraz interakcji w kontekście obecnie zachodzących zmian społecznych i kulturowych. Unikatowa oferta edukacyjna została przygotowana opierając się na współpracy zespołu naukowców i praktyków zajmujących się opiniotwórczym oddziaływaniem designu oraz wpływem procesów społecznych na współczesną kulturę.
Interdyscyplinarne studia Design w przestrzeni społecznej łączące elementy wiedzy humanistycznej, nauk społecznych oraz sztuki projektowej obejmują łącznie 360 godzin dydaktycznych i trwają 3 semestry w trybie niestacjonarnym. Ich adresatem są osoby, których zainteresowania, dotychczasowa praktyka lub plany zawodowe związane są z szeroko rozumianym designem, potrzebą zdobycia umiejętności rozpoznawania oraz analizy zjawisk oddziałujących na naszą wyobraźnię i przestrzeń społeczną.
Zapraszamy szczególnie absolwentów studiów artystycznych, humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, ale także architektów, menadżerów, kadrę zarządzającą procesem zmian w obszarze biznesu, administracji publicznej, w organizacjach „czwartego sektora”, dziennikarzy, a także projektantów pragnących poszerzyć swoje kompetencje.
Poszczególne moduły kształcenia obejmują wiedzę o trendach społecznych (25%), wprowadzają w historię i teorię współczesnej kultury wizualnej (25%) oraz zapewniają umiejętności pozwalające na projektowe interpretacje zdobytych doświadczeń w przemysłach kreatywnych (50%).
Szczegółowy program studiów wraz z zestawieniem przedmiotów, liczbą godzin i punktów ECTS skonstruowany został z intencją współuczestnictwa słuchaczy w zaawansowanych procesach badawczych, naukowych i wdrożeniowych, a także udziału w cyklicznych seminariach, na które zapraszani będą wybitni specjaliści ze świata sztuki, nauk społecznych i kultury wizualnej.
Uczestnicy dowiedzą się jak:
- wykorzystać wiedzę naukową do systematyzowania i analizowania założeń projektowych
- analizować trendy społeczne wpływające na zmianę stylów życia
- formułować krytyczne opinie w oparciu o naukową analizę zjawisk
- werbalizować spostrzeżenia w krótkiej i komunikatywnej formie
- kompetentnie dyskutować o zmianach we współczesnej kulturze, społeczeństwie, przestrzeni miejskiej etc.
- aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu rzeczywistości społecznej.
Absolwenci opanują umiejętności w zakresie:
- podstaw obsługi programów komputerowych, niezbędnych w projektowaniu (CAD/CAM)
- wybranych aspektów projektowania przestrzeni (cultural landscape / environmental structures)
- wybranych aspektów projektowania przedmiotu (product design / experimental design)
- projektowania doświadczenia (UX – user experience / CX - customer experience)
- opracowywania kompleksowych strategii projektowych
- kreatywnej pracy w interdyscyplinarnych zespołach (design thinking).
W jaki sposób można wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności?
W aktywności zawodowej w obszarze szeroko rozumianego designu – zarówno na poziomie operacyjnym, decyzyjnym i biznesowym, a także we wszelkich działaniach eksperckich i profesjonalnych, których elementem jest obserwacja lub opis procesów społecznych, wpływających na model uczestnictwa w kulturze.
Kadrę dydaktyczną tworzą renomowani wykładowcy Wydziału Architektury i Wzornictwa, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Historycznego i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a także zaproszeni eksperci zewnętrzni, visiting professors oraz specjaliści z wybranych dziedzin.
Zajęcia odbywać się będą w obrębie atrakcyjnej architektury historycznego centrum Gdańska: w Wielkiej Zbrojowni / Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6) oraz w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bielańska 5), przewidziane są także badania terenowe, wizyty w instytucjach oraz wyjazdy studyjne.
Zajęcia mają charakter: wykładów konwersatoryjnych, seminariów, prac badawczych realizowanych w interdyscyplinarnych zespołach, praktycznych zadań artystycznych, projektowych i wdrożeniowych, prezentacji oraz dokumentacji działań twórczych
Ze względu na unikatowy charakter studiów i konieczność zagwarantowania ich wysokiej jakości, grupa studencka liczyć będzie maksymalnie 30 osób.