Elektronika i telekomunikacja
Według Banku Danych o Inżynierach wśród poszukiwanych w najbliższych latach specjalistów będą inżynierowie elektronicy. Dla absolwentów tego kierunku nie powinno zabraknąć pracy.
„ - Studia na elektronice i telekomunikacji dają solidne podstawy zarówno teoretyczne, jak i praktyczne jeżeli chodzi o zagadnienia związane z telekomunikacją, informatyką oraz elektroniką. Na studiach jest duża szansa podjęcia praktyk w renomowanych, międzynarodowych korporacjach. Po studiach ma się głowę pełną wiedzy z różnych dziedzin, w pracy wykorzysta się może 10%. Chociaż czasami łączy się różne dziedziny, np. trzeba napisać prosty program, który rozwiązuje jakiś problem w konkretnym zagadnieniu i wtedy przydaje się wiedza bardziej rozległa. Na studiach jest masa teorii, jednak wszystko czemuś służy. Wiadomo jak zdiagnozować usterkę w sieci komputerowej i jak włamać się do słabo zabezpieczonej sieci WiFi (tak, takich rzeczy też uczą!). Myślę, że po elektronice i telekomunikacji można spokojnie odnaleźć się jako programista (bardziej sprzętowy niż webowy), projektant telekomunikacyjny, elektronik-konstruktor, znaleźć zatrudnienie w działach R&D w firmach z branży” - mówi doświadczony elektronik Jarek, absolwent jednej z politechnik.
Według Banku Danych o inżynierach wśród poszukiwanych w najbliższych latach specjalistów będą inżynierowie elektronicy. Elektronikę i telekomunikację można studiować na większości uczelni technicznych oraz w wybranych niepublicznych szkołach wyższych.
Studia są dwustopniowe: inżynierskie oraz magisterskie. Łączą wiedzę z zakresu elektroniki, telekomunikacji, informatyki i automatyki, przygotowują do korzystania z profesjonalnego komputerowego oprogramowania inżynierskiego, projektowania, eksploatowania nowoczesnych układów i urządzeń elektronicznych oraz systemów sterowania i przetwarzania informacji.
Elektronika i telekomunikacja - specjalności
Wybrane specjalności na kierunku elektronika i telekomunikacja:
- radiokomunikacja
- multimedia i elektronika powszechnego użytku
- systemy telekomunikacyjne
- sieci komputerowe i technologie internetowe
- aparatura elektroniczna
- elektronika biomedyczna
- mikroelektronika z nanotechnologią
- radioelektronika
- telekomunikacja
- inżynieria akustyczna
- zastosowanie inżynierii komputerowej w technice
- sieci teleinformatyczne
- elektronika medyczna
- inżynieria komunikacji bezprzewodowej
- komputerowe systemy elektroniczne
- optoelektronika
- systemy mikroelektroniczne
- teleinformatyka i optoelektronika
Elektronika i telekomunikacja - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania na kierunku elektronika i telekomunikacja:
algorytmy obliczeniowe, metrologia, teoria obwodów, wstęp do sieci teleinformatycznych, teoria sygnałów, teoria pola elektromagnetycznego, przyrządy półprzewodnikowe, technika cyfrowa, teoria systemów, fale i anteny, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, podstawy telekomunikacji, algorytmy CPS w radiokomunikacji, metody wielodostępu, układy mikrofalowe.
Studenci poznają: systemy z poszerzonym widmem, zaawansowane techniki transmisyjne, systemy wizyjne, inżynieria obrazu, zaawansowane programowanie w multimediach, układy radioelektroniczne, systemy wbudowane, sensory i układy pomiarowe, elektroniczne przetworniki sygnałów, projektowanie obwodów drukowanych, synchronizacja w systemach i sieciach telekomunikacyjnych, metody projektowania i technika realizacji urządzeń elektronicznych, urządzenia sieci komputerowych, algorytmy sieciowe, protokoły routingu, podstawy inżynierii ruchu, metody numeryczne, układy analogowe, mikroprocesory.
Praca po Elektronice i telekomunikacji
Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są komputery i elektronika, a więc w zakładach produkcyjnych, multimediach, branży technologii informatycznych oraz zespołach projektowych, placówkach naukowo-badawczych czy szkolnictwie.
Inżynierowie-elektronicy, w zależności od ukończonej specjalności, znajdą zatrudnienie przykładowo w specjalistycznych laboratoriach przemysłowych i badawczych, firmach wdrażających innowacyjne technologie, centrach zaawansowanych technologii, przedsiębiorstwach projektujących systemy przetwarzania informacji, łączności radiowej, zakładach produkujących i serwisujących sprzęt elektroniczny i komputerowy, w ośrodkach wykorzystujących specjalistyczną aparaturę elektroniczną, w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie wszystkich szczebli.
Kandydaci na studia powinni interesować się nowoczesnymi technologiami, mieć zamiłowanie do nauki przedmiotów ścisłych. To studia, a potem praca dla osób kreatywnych, potrafiących logicznie myśleć, posiadających predyspozycje do rozwiązywania zagadnień technicznych oraz gotowych do pracy w zespołach.
„ - Studiuję elektronikę i telekomunikację na Politechnice Warszawskiej, to dla mnie duży prestiż. Zajęcia różnie i łatwiejsze, i trudniejsze, zależy trochę od podejścia profesorów. Jeśli chodzi o sprzęt, to wiele pracowni jest bardzo dobrze wyposażonych, np. pracownia mikrofal posiada nowoczesne analizatory. Ale na niektórych laborkach trzeba używać bardzo starych urządzeń, niektóre z nich zostały wycofane z eksploatacji, ale pomierzyć coś na nich się da. Dużo też zależy od specjalności. Ja jestem na radiokomunikacji i technikach multimedialnych. Tu więcej „bawimy się” elektroniką, np. techniką nadawania i odbioru radiowego czy mikrofalami” - swoimi doświadczeniami dzieli się Marek.