Europejski Kongres Penitencjarny w WSPiA
Konferencja Europejskiego Kongresu Penitencjarnego odbędzie się w najbliższy czwartek 11 lutego 2016 r. o godzinie 11.00 w rzeszowskim kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Szczegóły poniżej.
Kontrowersyjne zagadnienia penitencjarystyki i resocjalizacji to główny temat rozpoczynającego się w czwartek 11 lutego 2016 r. w WSPiA Europejskiego Kongresu Penitencjarnego.
W dyskusji uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele Służby Więziennej z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, kuratorzy sądowi oraz naukowcy. Organizatorem Kongresu jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Delegatura NIK w Rzeszowie.
Podczas Europejskiego Kongresu Penitencjarnego w WSPiA poruszonych zostanie wiele ważnych i kontrowersyjnych zagadnień związanych z więziennictwem i resocjalizacją skazanych. – Lista wystąpień jest bardzo długa – zaznacza prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o problematyce kar i ich orzekania szeroko pojętym systemie penitencjarny zarówno w Polsce, jak i w UE. Będziemy dyskutować np. o karach w kontekście nowelizacji kodeksu karnego z 20 lutego 2015 r. Na ten temat spojrzymy z szerzej m.in. w kontekście potencjału resocjalizacyjnego kary ograniczenia wolności czy dozoru elektronicznego. Porównamy również wykonywanie kar i bariery w zatrudnianiu więźniów na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i w Polsce – wylicza prof. Czesław Kłak.
– Współorganizatorem Kongresu nie bez powodu jest Najwyższa Izba Kontroli, której przedstawiciele zaprezentują wyniki kontroli funkcjonowania systemu penitencjarnego. Poruszymy także kontrowersyjne tematy jak rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym i ich terapia czy ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. W trakcie dyskusji pojawi się też temat zapewnienia opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa osadzonym w jednostkach penitencjarnych oraz praw skazanego i odszkodowań za niesłuszne skazanie – mówi prof. Czesław Kłak.
W konferencji uczestniczyć będzie ponad 70 osób z Polski, Węgier i Słowacji. Wśród nich są m.in. prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, płk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, Wiesław Motyka, Dyrektor Delegatury NIK w Rzeszowie.
Głos w dyskusji zabiorą naukowcy z całej polski m.in. prof. Krzysztof Wiak z KUL, prof. Maria Szczepaniec z UKSW w Warszawie oraz wykładowcy WSPiA prof. Zbigniew Ćwiąkalski i prof. Czesław Kłak, Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA. Prelegentami będą także ppłk Robert Kogut, Dyrektor Zakładu Karnego Rzeszów – Załęże, płk Zoltán Orehovszky, Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Sátoraljaújhely, ppłk Norbert Kundrak, Dyrektor Aresztu Śledczego w Preszowie oraz pracownicy zakładów karnych i Służby Więziennej.
Referaty wygłoszą m.in. Robert Pelewicz, Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, dr Marcin Dudzik, sędzia Sądu Rejonowy w Przemyślu, Grzegorz Maciejowski i dr Grażyna Artymiak, sędziowie Sądu Okręgowy w Rzeszowie oraz podinsp. Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie. W konferencji uczestniczyć będą też biegli sądowi, adwokaci, radcowie prawni i prokuratorzy.
Organizatorem Europejskiego Kongresu nt. „Kontrowersyjne zagadnienia penitencjarystyki i resocjalizacji” jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Delegatura Najwyższej Izby kontroli w Rzeszowie.
Konferencja odbędzie się w najbliższy czwartek 11 lutego 2016 r. o godzinie 11:00 w rzeszowskim kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.
Konferencja jest częścią obchodów 20-lecia WSPiA.
*****
Celem Europejskiego Kongresu Penitencjarnego jest wymiana doświadczeń dotyczących resocjalizacji skazanych w różnych krajach UE. Jest to kolejne zorganizowane i wspierane przez WSPiA przedsięwzięcie nt. resocjalizacji. We wrześniu 2015 r. w Uczelni odbyła się międzynarodowa konferencja nt. „Aktualnych problemów resocjalizacji w teorii i praktyce” z udziałem funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji z Polski, Węgier, Słowacji, Czech i Ukrainy. W konferencji uczestniczył również gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej. W WSPiA odbyła się także konferencje nt. „Problemy adaptacji społecznej osób opuszczających jednostki penitencjarne” oraz „Aktualne problemy resocjalizacji i wykonywania kary pozbawienia wolności. Rola i zadania Służby Więziennej”. W każdej z konferencji wzięło udział ponad 100 osób – pracowników naukowych, przedstawicieli organizacji społecznych, funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Policji, a także studentów i uczniów podkarpackich szkół średnich.