Filologia angielska
Studiowanie filologii angielskiej jest pomysłem na szersze poznanie zarówno kultury, sztuki, historii brytyjskiej i amerykańskiej, realiów krajów anglojęzycznych, a także doskonalenie znajomości języka angielskiego, naukę o języku, zgłębienie literatury anglojęzycznej oraz uzyskanie wiedzy w zakresie nauk humanistycznych.
Twórczość Shakespeare’a czy Byrona, tajemnicze legendy Tower of London, tętniący życiem Piccadilly Circus, duch Uniwersytetu Oxfordzkiego czy Camebridge, monumentalne zabytki nad Tamizą i nieschodząca z pierwszych stron gazet rodzina królewska, kapelusze w Ascot, korty Wimbledonu, Szkoci w spódnicach - to jedynie nieliczne skojarzenia z brytyjskością, tym co nas w niej fascynuje, ciekawi, może niekiedy irytuje.
Filologia angielska jest kierunkiem oferowanym praktycznie na wszystkich uniwersytetach, państwowych lub niepaństwowych uczelniach humanistycznych, a także w szkołach innych typów. Studia są dwustopniowe, 3-letnie licencjackie, z możliwością kontynuowania na studiach uzupełniających magisterskich.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Program studiów na Filologii angielskiej przewiduje przedmioty podstawowe i kierunkowe: praktyczna nauka języka (komunikacja, fonetyka, gramatyka praktyczna, język pisany, translacja, tutorial, pisanie akademickie), gramatyka opisowa, wstęp do literaturoznawstwa, historia literatury angielskiego obszaru językowego, historia krajów angielskiego obszaru językowego, wiedza o krajach angielskiego obszaru językowego, historia języka, wstęp do językoznawstwa, wiedza o akwizycji i nauce języków, dydaktyka języka angielskiego, teoria literatury, czytanie tekstów literackich, literatura angielska, literatura amerykańska. Zajęcia mają formę wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń.
Studenci w trakcie studiów dokonują wyboru specjalizacji.
Specjalności na anglistyce:
- ogólna - anglistyczna
- tłumaczeniowa
- celtycka
- południowoafrykańska (jedynie na UAM w Poznaniu)
- anglo - amerykańska
- nauczycielska z historią
- nauczycielska z informatyką
- kultura i literatura angielskiego obszaru językowego
- tłumaczeniowa z językiem arabskim
- tłumaczeniowa z językiem chińskim
- język biznesu
Marysia, studentka filologii angielskiej na UAM jest bardzo zadowolona ze swojego wyboru:
„ - Jest ekstra i wszystkim polecam te studia! Jeśli ktoś jest świadomy, że filologia angielska to nie tylko praktyczna nauka języka, ale też zgłębianie teoretycznych zagadnień dotyczących językoznawstwa, literatury itp., to się nie zawiedzie :) Na innych uczelniach nie studiowałam, więc nie mam porównania co do poziomu, ale dla mnie jest on w sam raz. Największy nacisk kładą tu na fonetykę i rzeczywiście uczą jej rewelacyjnie. Już w ciągu pierwszego semestru ludzie zrobili wielkie postępy”.
Magda, obecnie pracująca w obsłudze ruchu lotniczego wspomina, że największym zaskoczeniem było, że praktycznie wszystkie zajęcia prowadzone były po angielsku. To ogromny przeskok, kiedy liczne materiały chociażby z historii języka czy fonetyki trzeba było zgłębiać w oryginale. Nie do przejścia wydawała się literatura staroangielska, podobnie pełna archaizmów twórczość Shakespeare’a.
Praca po filologii angielskiej
Absolwent kierunku, magister filologii angielskiej doskonale posługujący się nie tylko językiem angielskim (obowiązkowy jest lektorat z drugiego języka) znajdzie pracę w zawodach, gdzie komunikowanie się w tym języku jest szczególnie pożądane.
Oprócz kariery nauczycielskiej czy lektora w szkole językowej, dużym wyzwaniem jest zawód tłumacza. Począwszy od tłumaczeń dokumentów, pism, poprzez artykuły, książki, filmy do najbardziej zaawansowanych tłumaczeń konsekutywnych czy symultanicznych (równolegle z wypowiedzią oryginalną).
Znajomość języka angielskiego na poziomie zbliżonym do poziomu reprezentowanego przez jego rodzimych użytkowników stanowi bezwzględny atut w zdobyciu interesującej pracy biznesie, dyplomacji (instytucje Unii Europejskiej), turystyce czy rozrywce i w wielu innych dziedzinach opartych o kontakty międzynarodowe.
Zobacz także: