Jakiego artykułu szukasz?

Finał siódmej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

W najbliższą środę 6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbędzie się siódmy już Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Państwie i Prawie. O indeks WSPiA oraz możliwość podjęcie studiów poza postępowaniem na kilku renomowanych wydziałach Prawa walczyć będzie 33 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Finał siódmej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

W najbliższą środę 6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbędzie się siódmy już Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Państwie i Prawie.

O indeks WSPiA oraz możliwość podjęcie studiów poza postępowaniem na kilku renomowanych wydziałach Prawa walczyć będzie 33 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zmagania z wiedzą prawniczą rozpoczną się punktualnie o godzinie 10:00 w rzeszowskim kampusie WSPiA.

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do Finału siódmej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie to osoby, które podczas II Etapu najlepiej poradziły sobie z testem składającym się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych. W drodze do finału pokonali prawie 3000 uczniów z 304 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw.

W tym roku najwięcej finalistów, bo ponad 20 pochodzi z województwa małopolskiego. 5 Uczniów jest z województwa dolnośląskiego. Pozostali uczestnicy Finału pochodzą z Opola, Lublina, Gliwic, Konina i Kielc. Województwo Podkarpackie reprezentować będzie jeden uczeń z Tarnobrzega.

Finał VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie odbędzie się 6 kwietnia 2016 r. w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Punktualnie o godzinie 10:00 uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru. Dziesięciu najlepszych przejdzie do części ustnej. Od godziny 13:00 odpowiadać będą przed Komisją Centralną. W jej skład wchodzą profesorowie z wszystkich dziedzin prawa. Zwycięzcę poznamy około godziny 15:30.

Nagrody dla finalistów i laureatów

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie uczniowie oprócz zdobywania wiedzy mogą również wygrać cenne nagrody. Zajęcie I i II miejsca daje możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w rzeszowskiej WSPiA.

Udział w Olimpiadzie od kilku lat ułatwia też jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych wydziałach prawa m.in. UJ, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Organizatorem siódmej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Minister Sprawiedliwości.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W poprzednich edycjach do I Etapu przystąpiło prawie 18 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku do I Etapu Olimpiady zgłosiło się prawie 3000 uczniów z 304 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw.

Interdyscyplinarna Olimpiada organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl ma na celu szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy z zakresu problematyki dotyczącej m.in. państwa, prawa. Ma też podnosić świadomości prawną młodzieży, kształtować postawę praworządności i szacunku dla prawa. Uczniowie, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie muszą znać problematykę dotyczącą różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i ustrojowego. Tematyka Olimpiady obejmuje m.in. wiadomości z zakresu znajomości podstaw ustroju RP, zasad i procedur demokratycznych oraz zjawisk politycznych, społecznych i kulturowych zachodzących zarówno w Polsce, jak i Europie i świecie.

Przygotowując się do Olimpiady uczestnicy powinni zwrócić też uwagę na znajomość instytucji życia publicznego m.in. działalność partii politycznych, instytucji rządowych, samorządów i organizacji pozarządowych. Ważną dziedziną, z którą zmierzą się uczestnicy Olimpiady, jest prawo oraz zasady funkcjonowania instytucji wymiaru sprawiedliwości, a także tematyka „praw człowieka”.

Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu, na facebook.com/olimpiada.panstwo.i.prawo oraz Twitterze @OOWOPiP

Komentarze (0)

brak komentarzy…
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi