Fizjoterapia

Praca fizjoterapeuty kojarzona jest przede wszystkim z przywracaniem sprawności fizycznej chorego po urazach, złamaniach, wypadkach. Tymczasem zakres „usług” fizjoterapeuty jest znacznie szerszy, wynika w dużej mierze z trybu życia, jak obecnie prowadzimy.

Godziny spędzone codziennie w jednej pozycji przed komputerem, brak ruchu, przemieszczanie się również w unieruchomionej pozycji w samochodzie powodują, że po jakimś czasie wszystko zaczyna boleć, drętwieją kończyny, odczuwalny jest silny dyskomfort. Nic wtedy tak nie odpręża jak dobry masaż.

Zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów wynika również z większej świadomości zdrowotnej (odważniej odwiedzamy gabinety odnowy biologicznej, fitness kluby), ale też starzenia się społeczeństwa i wydłużania długości życia. Fizjoterapeuci stosują wyrafinowane ćwiczenia gimnastyczne, nowe metody leczenia fizycznego (krioterapię, leczenie ultrafioletem, podczerwienią, laserem itd.).

Studia na fizjoterapii można podjąć na uczelniach medycznych, sportowych (AWF-y) oraz w niepublicznych szkołach wyższych. W trakcie nauki studenci nauczą się rozpoznawania urazów, planowania, przeprowadzania oraz kontrolowania efektywności procesu rehabilitacji medycznej. Poza przedmiotami ściśle związanymi z fizjoterapią (np. anatomia, sterowanie ruchem, biomechanika) poznają zasady komunikacji niezbędne do prawidłowego kontaktu z pacjentami.

Przykładowe przedmioty w programie nauczania na kierunku fizjoterapia: anatomia prawidłowa funkcjonalna, biofizyka, biologia medyczna, ekologia, etyka, fizjoterapia ogólna, historia rehabilitacji, psychologia, socjologia, technologia informacyjna, anatomia rentgenowska, biochemia, fizykoterapia, masaż leczniczy, technika ćwiczeń w kinezyterapii, biomechanika, fizjologia, odnowa biologiczna, patologia ogólna, podstawy fizjoterapii klinicznej w ortopedii, traumatologii i reumatologii, podstawy fizjoterapii klinicznej w neurologii i neurochirurgii, podstawy fizjoterapii klinicznej w pediatrii i neurologii dziecięcej, kinezjologia, podstawy fizjoterapii klinicznej w kardiologii i pulmonologii, podstawy fizjoterapii klinicznej w chirurgii, ginekologii i położnictwie, podstawy fizjoterapii klinicznej w geriatrii i psychiatrii, psychomotoryka, zaopatrzenie ortopedyczne i inne.

Praktyki w trakcie studiów realizowane są w pracowniach fizykoterapii, kinezyterapii, szpitalach, ośrodkach rehabilitacji, domach opieki.

„ - Na tych studiach jest harówka podobnie jak na medycynie - egzamin z anatomii jest ten sam! Studia są trudne i trzeba w nie włożyć wiele pracy i serca bo usprawniając kogoś można mu także nieświadomie wyrządzić krzywdę! Praca dla fizjoterapeutów jest i będzie jej jeszcze więcej! Fizjoterapia to nie tylko masaże, praca w gabinetach odnowy ale tez niestety patrzenie na cierpienie również dzieci chorych neurologicznie, co nie zmienia faktu, że studia są naprawdę pasjonujące” - swoim entuzjazmem dzieli się Asia z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Kandydaci na studia powinni mieć predyspozycje do pracy z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi, sami powinni cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną (AWF-y przewidują testy sprawności fizycznej podczas rekrutacji). Ich rolą będzie niejednokrotnie samodzielne zademonstrowanie ćwiczenia, podtrzymanie pacjenta, uczestniczenie w wykonywanych ćwiczeniach. Studia przewidują wiele zajęć z zakresu medycyny. Zainteresowanie tą dziedziną powinno cechować kandydata na studia, podobnie jak cierpliwość, empatia, zrozumienie.

Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w placówkach służby zdrowia: szpitalach, klinikach, przychodniach), ośrodkach gimnastyki korekcyjnej, zakładach pracy chronionej, warsztatach terapii zajęciowej, uzdrowiskach, gabinetach odnowy biologicznej, obiektach Spa&Wellness, hotelach, fitness klubach, domach opieki społecznej oraz domach spokojnej starości, ośrodkach prowadzących działalność prozdrowotną, placówkach sportowych czy placówkach zaopatrzenia ortopedycznego.

Fizjoterapeuci mogą prowadzić gimnastykę wyszczuplającą, korekcyjną czy aerobik, a także prowadzić własną działalność gospodarczą.

„ - Studiuję fizjoterapię i jestem bardzo zadowolona. Obecnie jestem na II roku, bardzo lubię ten kierunek i uczę się z przyjemnością. Na początku, kiedy zmorą była kinezyterapia, to miałam mieszane uczucia, ale teraz już pracujemy z pacjentami i jest fantastycznie. Miło jest zobaczyć uśmiech na twarzy pacjenta, usłyszeć słowa podziękowania. Lubię zagadnienia z odnowy biologicznej, chciałabym z nią związać przyszłość zawodową. Uważam, że jest to dobry medyczny kierunek po którym z pracą nie powinno być problemu” - opowiada Jola, studentka uniwersytetu medycznego.