Fizyka techniczna kierunek z przyszłością
Kierunek fizyka techniczna to połączanie wiedzy i praktyki. Studenci poznają wybrane działy matematyki i fizyki, a jednocześnie aspekt inżynierski dziedziny, czyli umiejętności niezbędne m.in. do projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń technicznych.
Kierunek powinny wybrać osoby, które w przyszłości chciałyby pracować na stanowiskach technicznych w instytutach naukowo-badawczych i na uczelniach lub jako inżynierowie w przemyśle i sektorze nowoczesnych technologii.
Dlaczego warto studiować fizykę techniczną?
Być może nazwa kierunku nie brzmi zachęcająco, jednak fizyka techniczna to kierunek nowoczesny, a jego absolwenci nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Fizyka zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem podstawowych procesów zachodzących w przyrodzie. Studiowanie jej daje możliwość zrozumienia najbardziej ogólnych i powszechnych praw rządzących światem. Te ogólne prawa absolwenci fizyki technicznej przekładają na rozwój nowoczesnych technologii np. telefonii komórkowej, technologii laserowych, telewizji HD, ekranów LCD i LED.
Jak wyglądają studia?
Fizyka techniczna prowadzona jest zazwyczaj w trybie dziennym, ale niektóre uczelnie oferują także tryb zaoczny. W trybie niestacjonarnym studia trwają zazwyczaj dłużej. Studia I stopnia to studia inżynierskie, po ich ukończeniu można kontynuować naukę na studiach magisterskich. Na fizyce technicznej można wybrać specjalność. Przykładowe specjalności to: optoelektronika, fotonika, fizyka medyczna, fizyka komputerowa, fizyka optyczna, materiały i nanostruktury, fizyka i technika jądrowa, inżynieria systemów pomiarowych, cyfrowe systemy automatyki.
Przez pierwsze semestry przedmioty realizowane podczas zajęć mają charakter bardziej ogólny i są to np. fizyka, matematyka, informatyka, język angielski, a także elementy elektrotechniki i elektroniki. Studenci nabywają także praktyczne umiejętności obsługi systemów komputerowych. Podczas dalszej nauki większość przedmiotów jest obieralna i zależy od zainteresowań studenta oraz wybranej specjalności.
Wiele zajęć prowadzonych jest w nowoczesnych laboratoriach, tam też studenci wykonują prace niezbędne przy pisaniu dyplomu.
Fizyka techniczna należy do tych kierunków kształcenia, których studenci najczęściej wyjeżdżają za granicę w ramach współpracy z innymi uczelniami i instytutami badawczymi zarówno w Europie jak i USA. Uczelnie organizują także wyjazdy studyjne do innych ośrodków akademickich lub naukowych.
Co po studiach?
Absolwenci fizyki technicznej mogą znaleźć zatrudnienie na przykład w ośrodkach produkujących nowoczesne urządzenia elektroniczne, optyczne, czy pomiarowe oraz w zakładach produkcyjnych przy instalacji, eksploatacji i konserwacji zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Osoby zainteresowane pracą badawczą mogą podjąć pracę w laboratoriach i instytucjach wdrażających najnowsze technologie. Fizyk techniczny będzie potrzebny wszędzie tam, gdzie trzeba programować różnego rodzaju sprzęt lub modelować różnorodne procesy i rozwiązywać niestandardowe problemy.
Gdzie studiować fizykę techniczną w Polsce?
Oto lista wybranych uczelni gdzie można podjąć studia na kierunku fizyka techniczna:
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Politechnika Warszawska
- Uniwersytet Wrocławski
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Politechnika Lubelska
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Zielonogórski
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukaszewicza
- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach