Górnictwo i geologia
Wiele osób utożsamia górnictwo tylko z węglem, a pracę w tej branży ze Śląskiem. Nic bardziej mylnego. Kilka kopalń soli zlokalizowanych jest na terenie kraju, podobnie kopalnie piaskowca, żwiru, dolomitów, wapieni. To potencjalne miejsca pracy górnika, geologa, specjalisty od złóż.
Wiele osób utożsamia górnictwo tylko z węglem, a pracę w tej branży ze Śląskiem. Nic bardziej mylnego. Kilka kopalń soli zlokalizowanych jest na terenie kraju, podobnie kopalnie piaskowca, żwiru, dolomitów, wapieni. To potencjalne miejsca pracy górnika, geologa, specjalisty od złóż.
Duże nadzieje związane z wydobyciem gazu łupkowego poszerzają możliwości zawodowe dla „nafciarzy”. Ciągły rozwój przemysłu górniczo-hutniczego oraz dziedzin pokrewnych wymagają kształcenia specjalistów w tej dziedzinie.
Studia na kierunku górnictwo i geologia przygotowują wykwalifikowane kadry inżynierskie znające tendencje rozwojowe w przemyśle wydobywczym, a także skutecznie wykorzystujące już istniejące rozwiązania.
Górnictwo i geologię można studiować na wybranych uczelniach technicznych, głównie zlokalizowanych na Śląsku.
Studia są dwustopniowe: inżynierskie i magisterskie.
Obejmują wiedzę z zakresu nauk o ziemi, matematyczno-technicznych oraz procesów inżynierskich. Zaznajamiają m.in. z zasadami przygotowania dokumentacji technicznej, projektowania, realizacji i nadzorowania robót górniczych.
Górnictwo i geologia - przedmioty na studiach
Program studiów uwzględnia wymagania wynikające z przepisów z zakresu górnictwa. Obejmuje m.in. następujące przedmioty: matematyka ze statystyką, chemia, fizyka, informatyka i komputerowe wspomaganie prac inżynieryjnych, grafika inżynierska, podstawy mechaniki i wytrzymałości materiałów, ekologia i zarządzanie środowiskowe, geologia kopalin przemysłowych, mineralogia i petrografia, projektowanie robót górniczych, eksploatacja kopalin przemysłowych, właściwości statyczne i dynamiczne górotworu, oddziaływanie eksploatacji górniczej na środowisko naturalne, obudowa wyrobisk górniczych (chodnikowych, komorowych i eksploatacyjnych), wypadkowość i choroby zawodowe w górnictwie, podstawy górnictwa, podstawy ergonomii, hydrologia górnicza, wentylacja główna i lokalna, pożary podziemne, techniki wiertnicze i roboty strzelnicze w górnictwie, elektryczne i spalinowe maszyny górnicze, transport pionowy i poziomy.
Górnictwo i geologia - specjalności
Studenci mają do wyboru przykładowo takie ścieżki kształcenia:
- budownictwo podziemne i ochrona powierzchni
- eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów
- geodezja górnicza
- geologia górnicza i poszukiwawcza
- kształtowanie środowiska na terenach górniczych
- maszyny górnicze, budowlane i drogowe
- maszyny i urządzenia górnicze i wiertnicze
- przeróbka kopalin stałych i marketing
- geoturystyka
- zarządzanie menedżerskie w górnictwie
- elektrotechnika i automatyka w górnictwie
- techniki eksploatacji złóż
- wiertnictwo górnicze i geologiczne
- eksploatacja złóż surowców mineralnych
- przeróbka kopalin, obróbka kamienia, ochrona środowiska
- inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie
- górnictwo podziemne
- górnictwo odkrywkowe
- geoinżynieria
- geologia naftowa
- kamień w architekturze i drogownictwie
- mineralogia stosowana z gemmologią
- hydrogeologia i geologia inżynierska
- kartografia geologiczna
Kandydaci na studia muszą być przygotowani na to, że w wielu przypadkach praca w zawodzie wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania. Praca przy wierceniach ma charakter wyjazdowy, jest wykonywana w terenie, w różnych warunkach pogodowych (niezależnie, czy jest deszcz, mróz, wiatr), w nienormowanych godzinach. Szczególny charakter ma praca na statkach lub platformach wiertniczych, wymagająca wielotygodniowego przebywania w określonym miejscu.
„ - Na początku jest trochę matematyki, fizyki i chemii, geologia ogólna, kartografia, geologia górnicza, wiertnictwo, podstawy różnych metod geofizycznych. Są również praktyki terenowe z geologii ogólnej (podkrakowskie, karpackie, sudeckie i nadmorskie) i kartograficzne. Po trzecim roku wybiera się specjalność” - tak skrótowo swoje studia opisuje Marek i dodaje: „ - Z pracą według mnie nie jest najgorzej, dużo zależy od znajomości języków (np. norweski), również chęci do pracy za granicą. Teoretycznie w każdym urzędzie gminy powinien być geolog, urzędy marszałkowskie to kolejna „kopalnia” stanowisk dla geologów”.
Praca po Górnictwie i geologii
Potencjalne miejsca pracy dla absolwenta kierunku górnictwo i geologia to, w zależności od ukończonej specjalności, przykładowo:
- krajowe firmy naftowe i zagraniczne koncerny,
- kopalnie odkrywkowe,
- podziemne - działy mechaniczne, elektryczne, eksploatacyjne, inwestycyjne,
- stanowiska miernicze,
- przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem kopalń, obróbką kamienia, ochroną środowiska, projektowaniem maszyn górniczych,
- jednostki administracji publicznej,
- działy ekonomiczno-handlowe, projektowe i inwestycyjne zakładów przemysłowych,
- firmy zajmujące się oceną warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb działalności budowlanej i górniczej
- przedsiębiorstwa odpowiadające za składowanie i przeróbkę odpadów.
Zobacz także: