Informatyka po niemiecku na Politechnice Opolskiej
Politechnika Opolska oferuje swym studentom dwujęzyczne studia informatyczne, pozwalające doskonalić język niemiecki.
Informatyka po niemiecku prowadzona jest wyłącznie w Opolu, a tradycje tego atrakcyjnego i dającego wiele możliwości kierunku sięgają już osiemnastu lat!
Zadanie, po polsku i po niemiecku, rozwiązuje się tak samo - tłumaczy twórca kierunku dr Franciszek Gajda – ale wysłuchanie kilkuset godzin wykładów w fachowym języku obcym, automatyzuje umiejętność posługiwania się nim. Nikogo nie trzeba przekonywać o płynących z tego korzyściach. Nasze studia są rownież świetnym przygotowaniem do zaliczenia semestru w Niemczech.
W tym roku akademickim na dwujęzyczną informatykę przyjęto 15 chętnych, czyli wymagane minimum. Jednak, ponieważ program pierwszego roku studiów jest taki sam dla wszystkich kierunków Wydziału Elektrotechniki, Atomatyki i Informtyki, na zajęcia po niemiecku zapisało się także kilkoro studentów z automatyki i robotykioraz elektrotechniki.
W języku niemieckim odbywa się około połowa wszystkich przedmiotów, ale rozwijająca się kadra naukowa kierunku (w ostatnim czasie przybyło trzech nowych doktorów) pozwoli w niedalekiej przyszłości rozszerzyć ofertę. Kandydatów na dwujęzyczne studia nie obowiązuje egzamin językowy, nie oczekuje się też od nich zaawansowanych kompetencji – wystarczy średnia znajomość.
Mamy do czynienia z naukami ścisłymi – podreśla dr Gajda – wzory, wykresy i schematy są takie same we wszystkich językach. Po pierwsze student musi rozumieć, a niekoniecznie ,,mistrzowsko” odpowiadać. Poza tym studenci mają do dyspozycji polskie podręczniki i odbywające się równolegle polskie wykłady, jeśli więc czegoś nie zrozumieją po niemiecku, to bez trudu uzupełnią wiedzę w innych źródłach.
Warto zaznaczyć, że efektywność nauczania jest większa niż na tradycyjnej, polskojęzycznej informatyce, co uwidacznia się w odsetku ,,wykruszających” się ze studiów osób. Wygląda więc na to, że dwujęzyczne studia nie tylko pomagają szlifować język, ale i sprzyjają nauce przedmiotów ścisłych.
Studenci chwalą sobie ponadto kameralność studiów. Nie od dziś przecież wiadomo, że w mniejszej grupie pracuje się i milej, i efektywniej.
Zobacz także Prezentację Politechniki Opolkiej w portalu