Interdyscyplinarne Studia Polarne na Uniwersytecie Śląskim
Celem realizowanych przez Uniwersytet Śląski Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych jest kształcenie młodej kadry naukowej na poziomie światowym. Czytaj więcej poniżej.
Interdyscyplinarne Studia Polarne wprowadził do oferty kształcenia Uniwersytet Śląski. Studia te będą prowadzone przez Centrum Studiów Polarnych – jednostkę, która uzyskała w tym roku status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).
Centrum Studiów Polarnych jest pionierem w studiach nad kriosferą (powłoką lodową) i oceanami Arktyki i Antarktyki, specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców. Powołane zostało w 2013 roku w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tworzą go jednostki z trzech miast: Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie i Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.
Interdyscyplinarne Studia Polarne rozpoczęło 20 doktorantów z całego kraju. Celem studiów jest kształcenie młodej kadry naukowej na poziomie światowym. Doktoranci będą mieli dostęp m.in. do specjalistycznej aparatury z różnych dziedzin nauk oraz laboratoriów wszystkich trzech instytutów wchodzących w skład Centrum Studiów Polarnych posiadającego status KNOW.
Uniwersytet Śląski specjalizuje się w badaniach klimatu i ewolucji lodowców arktycznych, jako wskaźnika długookresowych trendów zmian klimatycznych. Jest pionierem w studiach nad lodowcami Arktyki uchodzącymi do morza. Badania polarne jego naukowcy prowadzą od 1977 r., a od 1982 r. studiują zachowanie lodowców, w tym m.in. dotyczące przebiegu i mechanizmów tzw. cielenia lodowców, czyli odłamywania gór lodowych do morza. Sieć obserwacyjna lodowców znajduje się na Spitsbergenie i jest prowadzona wspólnie z Instytutem Geofizyki PAN. Instytut ten prowadzi Polską Stację Polarną nad fiordem Hornsund.
Jednym z głównych projektów badawczych Centrum są koordynowane przez Instytut Oceanologii PAN badania interakcji, jakie zachodzą pomiędzy oceanem a lodowcami i klimatem (projekt AWAKE 2). Do światowych osiągnięć tego instytutu należy wskazanie ogromnego znaczenia napływu ciepłych wód atlantyckich do europejskiego sektora Arktyki i jego skutków dla zaniku lodu morskiego w rejonie Bieguna Północnego oraz szybkich zmian ekosystemów morskich. Centrum prowadzi też badania dotyczące aerozoli morskich (zawieszonej w powietrzu mieszaniny wody i soli morskich) oraz ich znaczenia w kontekście zmian klimatu. Uważa się, iż to one osłabiają efekt cieplarniany pochłaniając część promieniowania słonecznego.
Zobacz Prezentację Uniwersytetu Śląskiego