Inżynieria materiałowa
Znajomość budowy materiałów umożliwia ich dostosowanie do potrzeb rozwijającej się techniki i praktyczne wykorzystanie w wielu gałęziach gospodarki: przemyśle lotniczym, elektronicznym, motoryzacyjnym, budowlanym.
Wyciszające podkłady pod szyny kolejowe, okna samolotów wytrzymujące duże różnice ciśnień, nieścieralne płytki podłogowe - to jedynie nieliczne przykłady postępu technicznego w życiu codziennym i rozwiązywaniu problemów z wciąż rosnącymi potrzebami współczesnej cywilizacji.
Inżynieria materiałowa zajmuje się analizą wpływu struktury chemicznej i fizycznej materiałów na ich właściwości elektryczne, mechaniczne, optyczne, powierzchniowe, chemiczne, magnetyczne i termiczne, oceną przykładowo sprężystości, plastyczności, udarności oraz określaniem norm tych i wielu innych cech materiałów.
Znajomość budowy materiałów umożliwia ich dostosowanie do potrzeb rozwijającej się techniki i praktyczne wykorzystanie w wielu gałęziach gospodarki: przemyśle lotniczym, elektronicznym, motoryzacyjnym, budowlanym.
„ - Myślę, że z pracą nie powinno być problemów, przecież wszystko jest z czegoś wytwarzane. Materiały kompozytowe wręcz królują. Są trwałe i lekkie. A przecież w budowie pojazdów, statków, samolotów dąży się do trwałości, taniości, wytrzymałości i lekkości. Słowem: materiały doskonałe (czyli takie, których granica plastyczności jest wręcz równa granicy wytrzymałości) jeszcze nie istnieją. Przeciętny inżynier mechanik czy inżynier budownictwa nie ma zbyt szczegółowego pojęcia na temat materiałów. Owszem, wie kiedy jaka stal mu się może przydać, która stal jest żaroodporna, która żarowytrzymała, a która odporna na korozję w danym środowisku itp. ale do perfekcyjnego wyboru potrzeby jest właśnie inżynier materiałowy” - optymistycznie karierę absolwenta kierunku widzi Katarzyna.
Kształcenie na kierunku Inżynieria materiałowa odbywa się przede wszystkim na uczelniach technicznych, wybranych uniwersytetach i niepublicznych szkołach wyższych.
Studia są dwustopniowe, zawodowe i magisterskie. Interdyscyplinarne studia łączą wiedzę z dziedziny fizyki, chemii, informatyki, mechaniki, elektroniki, biologii czy nawet medycyny.
Inżynieria materiałowa - specjalności
Przykładowe specjalności, jakie studenci mogą wybrać w trakcie studiów na kierunku Inżynieria materiałowa:
- przetwórstwo tworzyw polimerowych
- inżynieria powierzchni
- biomateriały i materiały opakowaniowe
- inżynieria kompozytów
- recykling
- lakiery i pokrycia ochronne
- komputerowe projektowanie form wtryskowych i wyrobów z tworzyw
- nanotechnologie materiałowe
- inżynieria biomateriałów włókienniczych
- inżynieria polimerowych materiałów kompozytowych
- inżynieria jakości
- kompozyty i tworzywa sztuczne
- materiały konstrukcyjne
- materiały w środkach transportu
- materiały w budownictwie
- materiały funkcjonalne
- materiały dla energetyki.
Inżynieria materiałowa - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty z programu nauczania na Inżynierii materiałowej:
podstawy nauki o materiałach, podstawy inżynierii powierzchni, przemysłowe zabezpieczenia antykorozyjne, nowoczesne materiały metaliczne, tworzywa ceramiczne, tworzywa polimerowe termoplastyczne, tworzywa reaktywne, tworzywa elastomerowe, podstawy projektowania wyrobów, techniki wytwarzania, narzędzia skrawające, recykling, technologie bezodpadowe, grafika inżynierska, podstawy konstrukcji maszyn, termodynamika techniczna, metrologia techniczna, powłoki ochronne, materiały inżynierskie, projektowanie materiałowe i komputerowa nauka o materiałach, metodyka badania materiałów, technologia procesów materiałowych, mechanika techniczna, pękania oraz wytrzymałość materiałów, projektowanie inżynierskie, termodynamika techniczna, elektrotechnika, elektronika, zintegrowane systemy zarządzania, inżynieria wytwarzania, automatyka i robotyka, mechatronika, modelowanie w technice, komputerowe wspomaganie w technice, inżynieria i ochrona środowiska, projekt inżynierski, technologia polimerów, komputerowe bazy danych, podstawy bioinżynierii medycznej, podstawy obliczeń inżynierskich, sieci komputerowe.
„ - Jestem na 4 semestrze inżynierii materiałowej na Politechnice Lubelskiej. Póki co wszystko ok, mimo że nie zdawałem na maturze matematyki -daję radę. Problemy mogą sprawiać takie przedmioty jak mechanika, wytrzymałość, termodynamika, podstawy konstrukcji maszyn. Mamy bardzo dużo laboratoriów, przede wszystkim obserwacje mikroskopowe, za to mało projektów. Personel katedry to w większości pasjonaci, mający bardzo praktyczne podejście” - swoim entuzjazmem studiowania dzieli się Paweł.
Praca po Inżynierii materiałowej
Absolwenci kierunku Inżynieria materiałowa przygotowani są do pracy w działach, instytucjach czy przedsiębiorstwach, gdzie wykorzystywana jest wiedza z zakresu projektowania materiałów, ich doboru, technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu.
Mogą szukać zatrudnienia przykładowo w przemyśle elektro-maszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, hurtowniach materiałów, przedsiębiorstwach z branży materiałów opakowaniowych, przetwórstwa tworzyw polimerowych, ceramicznych, sztucznych, przedsiębiorstwach zajmujących się recyklingiem, spalarniach odpadów komunalnych.
Pracować mogą w elektrowniach i elektrociepłowniach, przedsiębiorstwach remontowych, biurach projektowych oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych i diagnostycznych, a także zajmujących się transferem materiałów i technologii, działach zapewnienia jakości, kontroli jakości oraz laboratoriach i działach badań materiałów czy instytutach naukowo badawczych.