Jak zdobyć podwójny dyplom polsko–francuski?
Chcesz na studiach zdobyć podwójny dyplom polsko–francuski?
Podwójny dyplom polskiej i francuskiej uczelni to nie tylko atut na dwóch rynkach pracy, ale także oszczędność czasu. Studiując w Polsce wybrany kierunek można dodatkowo zdobyć świadectwo ukończenia uczelni francuskiej.
Zaletą takich studiów jest oprócz zdobycia wiedzy w konkretnej dziedzinie, poznanie kultury francuskiej i języka francuskiego. Ponadto najlepsi studenci mogą otrzymać stypendium Ambasady Francuskiej oraz odbyć staż lub część studiów we Francji.
Obecnie w Polsce istniej kilkadziesiąt programów studiów, które dają możliwość otrzymania dyplomu uczelni francuskiej. Dyplom polsko-francuski nie jest przeznaczony, wbrew powszechnej opinii, tylko dla studentów filologii romańskiej. Przykładowe uczelnie, które prowadza takie studia w różnych dziedzinach to:
- Uniwersytet Śląski - fizyka,
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – chemia, biologia, nauki medyczne, prawo,
- Uniwersytet Łódzki – prawo,
- Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie – matematyka,
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – zarządzanie,
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – historia.
Wszytki uczelnie wraz z programami można zobaczyć na interaktywnej mapie Polski
Ambasada Francji, Instytut Francais oraz Campus France przygotowały także katalog programów polsko-francuskich, po ukończeniu których otrzymać można podwójny dyplom.
W Katalogu dokładnie opracowano treści omawiane na studiach, wymagania wstępne, ewentualne opłaty oraz korzyści wynikające z ukończenia studiów. Katalog można ściągnąć tutaj:
http://institutfrancais.pl/sciences-universites/pl/podwojnych-dyplomow-francusko-polskie/
Ważnym pytaniem, jakie zadają sobie osoby zastanawiające się nad podjęciem studiów polsko-francuskich jest znajomość języka. Okazuje się, że nie zawsze musi być ona doskonała. Zajęcia na studiach polsko-francuskich odbywają się zarówno po polsku jak i francusku, ale często także po angielsku. Studia takie dają motywację do szybkiej nauki francuskiego.
Studenci, których uczelnie nie mają podpisanych umów z partnerami francuskimi mogą skorzystać z innej możliwości ukończenia kursów o różnej tematyce po francusku. Chodzi tu o Platformę FUN, która powstała w 2013 roku z inicjatywy francuskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to platforma kursów online dostępna dla wszystkich, którzy się na niej zarejestrują.
Wszystkie kursy na FUN są opracowane przez profesorów uniwersyteckich i nauczycieli ze szkół francuskich, a internauci mogą z nich korzystać we własnym rytmie. Portal ma być na bieżąco uzupełniany o nowe kursy tak, aby móc zaspokoić oczekiwania różnych użytkowników.
Link do FUN: https://www.france-universite-numerique-mooc.fr