Jakość kształcenia na Uniwersytecie Wrocławskim
"Strategii rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego na lata 2013-2020" wyznacza standardy obowiązujące zarówno na poziomie konkretnych wydziałów, jak na poziomie całej uczelni. Mamy świadomość, że przełom XX i XXI wieku to czas dynamicznych zmian, także w nauce i systemach kształcenia.
W murach Uniwersytetu Wrocławskiego doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że tylko szybka reakcja na nowe sprzyja rozwojowi uczelni oraz związanych z nią ludzi. Dlatego trzymamy rękę na pulsie. Weryfikujemy przyjęte założenia. Wsłuchujemy się w potrzeby i oczekiwania naszych przyszłych studentów. Oceniamy pracowników i mobilizujemy ich do nieustannego doskonalenia własnych umiejętności, by efektywnie potrafili przekazać swą wiedzę i doświadczenie.
O tym, jak ważna jest dla nas kwestia jakości i doskonalenia kształcenia, świadczy fakt, że to właśnie ten temat uczyniliśmy jednym z najbardziej istotnych punktów „Strategii rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego na lata 2013-2020”.
Opierając się na powstałym w 2011 roku Uczelnianym Systemie Zapewniania Jakości Kształcenia oraz na zaleceniach Europejskiej Sieci Współpracy na rzecz Zapewniania Jakości w Szkolnictwie Wyższym (ENQA), opracowaliśmy standardy obowiązujące zarówno na poziomie konkretnych wydziałów, jak na poziomie całej uczelni.
Jakość kształcenia oznacza dla nas również odpowiednie przygotowanie studentów do życia zawodowego. Programy nauczania wybranych kierunków konsultujemy z pracodawcami w całym regionie, by wiedza teoretyczna szła w parze z praktyką.
Nasze wysiłki na tym polu doceniają przede wszystkim absolwenci, którym łatwiej zdobyć zatrudnienie po studiach, ale także organizacje zewnętrzne, które regularnie wyróżniają nasze kierunki, m.in. prestiżowymi certyfikatami przyznawanymi przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego: Studiów z Przyszłością oraz Lidera Jakości Kształcenia (gwarancję jakości otrzymały m.in. informatyka stosowana i systemy pomiarowe, chemia oraz publikowanie cyfrowe i sieciowe).