Jakość żywności, czyli wiem co jem - zajęcia na PWSTE
Celem spotkania w murch PWSTE w Jarosławiu było poszerzenie świadomości młodych słuchaczy w zakresie zdrowego i prawidłowego odżywiania, stymulującego zgrabną sylwetkę, jak również przekazanie wiedzy i umiejętności dbania o własne zdrowie.
„Jakość żywności, czyli wiem co jem" - pod tym hasłem przeprowadzono trzecie w semestrze zimowym roku akademickiego 2015/2016 zajęcia dla studentów VI edycji Uniwersytetu Dziecięcego, których organizacji podjęli się tym razem prof. dr hab. inż. Stanisław Popek i dr inż. Lucyna Szczygieł z Instytutu Ekonomii i Zarządzania.
Zgodnie z przyjętą już tradycją młodzież została powitana przez koordynującą inicjatywę, doc. dr Dorotę Dejniak, Prorektor ds. Dydaktycznych PWSTE w Jarosławiu. Zajęcia podzielono na dwa moduły, z których pierwszy obejmował prelekcję, z kolei drugą część poświęcono na praktyczne wykorzystanie przedstawionych treści.
Celem spotkania było poszerzenie świadomości młodych słuchaczy w zakresie zdrowego i prawidłowego odżywiania, stymulującego zgrabną sylwetkę, jak również przekazanie wiedzy i umiejętności dbania o własne zdrowie.
Prowadzący wykład prof. dr hab. inż. Stanisław Popek zapoznał młodych studentów z podstawowymi zasadami żywieniowymi, wzbogaconymi rolą witamin i innych ważnych dla organizmu składników. Istotne miejsce w spotkaniu znalazły elementy dotyczące poznania i wdrażania przepisów ze zdrowym żywieniem do codziennej diety. Położono nacisk na zastępowanie niezdrowej żywności zdrowymi produktami, w tym przekąskami. Wymieniono rodzaje żywności, w tym nowej generacji, jak fast food, żywność wygodna, gwarantowanej jakości, funkcjonalna i minimalnie przetworzona oraz modyfikowana genetycznie.
Wskazano także na żywność specjalnego przeznaczenia, do której należą odżywki i produkty dla dzieci, stosowane w diecie odchudzającej i żywność dietetyczna, dla diabetyków oraz niskoenergetyczna. Omawiając żywność atrybucyjną podkreślono, że reprezentują ją produkty o szczególnych walorach preferowanych przez niektórych konsumentów, jak żywność ekologiczna, wegetariańska i etniczna oraz regionalna i tradycyjna. Podkreślając istotę codziennej aktywności fizycznej, dodano komentarz do zaprezentowanej Piramidy Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Radzono, aby dbać o różnorodność spożywanych produktów, pić wystarczającą ilość wody, jeść dużo warzyw i owoców oraz ograniczać sól, zachowując jednocześnie umiar w spożyciu mięsa, cukru i tłuszczów.
Jak wskazali prelegenci, jakość to zaspokojenie lub przekroczenie oczekiwań klienta. Ćwiczenia równoległej części warsztatowej wypełniło kreatywne spotkanie, podczas którego młodzież poznała podstawy określające jakość środków żywnościowych, rozwiązywała krzyżówki i dokonywała oceny jakości metodą organoleptyczną produktów za pomocą zmysłów poprzez rozróżnienie wyglądu, zapachu, konsystencji i smakowitości.
Ciekawostkę kończącą wykład stanowiło wyświetlenie prezentacji przez studentki gospodarki przestrzennej, które w ramach przedmiotu zarządzanie projektami zachęcały do dokarmiania ptaków zimą.
W dniu 9 stycznia 2016 r. wykład pt. „Elementy kultury państw obszaru języka niemieckiego" wygłosi doc. dr Maria Malinowska.