Jakiego artykułu szukasz?

Kierunki studiów - Uniwersytet Warszawski – artes liberales

Uniwersytet Warszawski proponuje unikatowe studia na interdyscyplinarnym kierunku artes liberales. Program studiów powstał w wyniku prac prowadzonych z udziałem profesorów ze USA i Europy.
Kierunki studiów - Uniwersytet Warszawski – artes liberales

Chcesz wiedzieć co mają ze sobą wspólnego iPad oraz grecka wątroba ofiarna, czy malowidła z prehistorycznych grot z kinem 3D. Dowiesz się tego studiując w Warszawie. Uniwersytet Warszawski proponuje unikatowe studia na interdyscyplinarnym kierunku artes liberales. Program studiów powstał w wyniku prac prowadzonych z udziałem profesorów ze USA i  Europy.

Studia artes liberales to zajęcia, które łączą w sobie wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i techniczno-przyrodniczych. Kursy teoretyczne powiązane są z działaniami artystycznymi i warsztatowymi. Sprzyja to całościowemu, indywidualnemu i obywatelskiemu rozwojowi jednostki.

Artes liberales to studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym. Na kierunku proponowane są następujące specjalności:

  • wiedza i kultura – na studiach I stopnia;
  • obywatel i społeczeństwo - na studiach I stopnia;
  • dzieło sztuki w kulturze – na studiach II stopnia;
  • język – komunikacja – idee -  na studiach II stopnia.

Oprócz specjalności w programie znalazło się sześć „wyzwań kierunkowych” tj. dodatkowych zajęć interdyscyplinarnych. O ile „wyzwania kierunkowe” pozostają raczej stałe, to same zajęcia realizowane w ich obrębie ulegają zmianie w zależności od zainteresowań wykładowców i studentów. Wyzwania kierunkowe to:

  1. Mądrość i filozofia
  2. Bogowie i ludzie. Dzieje namysłu nad bytem i byciem. Dzieje myśli o sacrum i sztuce.
  3. Dzieje myśli obywatelskiej.
  4. Pamięć i tożsamość regionów wielokulturowych: budowanie mostów. Dialog kulturowy w perspektywie historycznej. Śródziemnomorze jako projekt kulturowy. Sposoby komunikacji i obcowania międzyludzkiego w kulturach dawnych i współczesnych.
  5. Theatrum mundi. Dzieje widowisk do społeczeństwa spektaklu.
  6. Inscenizacja kultury czynnej. Ekologia kultury.

W przeciwieństwie do klasycznych zajęć uniwersyteckich, kursy prowadzone są w małych grupach, aby łatwiej prowadzić dyskusję i wymianę poglądów. 

Studia artes liberales przygotowują do podejmowania wyzwań w życiu zawodowym i do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Absolwent kierunku posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, społecznych oraz nauk o sztuce. Potrafi opisywać, analizować i rozumieć zjawiska z pogranicza tych nauk. Zna język obcy na poziomie B2. Jest przygotowany do pracy w jednostkach, instytucjach i organizacjach realizujących zadania mające wpływ na poziom zaspokojenia potrzeb społecznych np. oświata, kultura, turystyka, media i w organizacjach rozwiązujących problemy społeczne. Może także podjąć pracę w samorządzie lub organizacjach pozarządowych, zwłaszcza tych działających na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Więcej o kierunku artes liberales na Uniwersytecie Warszawskim można znaleźć na: http://www.uw.edu.pl

Komentarze (0)

brak komentarzy…